Anasayfa » Aktüel » “Yerli ürün geliştirip müşterilerimizle buluşturmayı hedefliyoruz”

“Yerli ürün geliştirip müşterilerimizle buluşturmayı hedefliyoruz”

“Türkiye’de iklimlendirme sektörüne yön veren marka olarak AR-GE’yi, firmamızın diğer faaliyetlerinden bağımsız düşünemeyiz. Form Şirketler Grubu olarak yabancı iş ortaklıklarının yanı sıra AR-GE ve yerli üretime de büyük değer veriyoruz. Bu sebeple her yıl toplam ciromuzun %1.5’luk bir kısmını AR-GE çalışmalarımıza ayırıyoruz.”

1965 yılında kurulan Form Şirketler Grubu, İklimlendirme ve Endüstriyel Uygulamalar alanında, yaşam ve imalat kalitesini artıracak cihazların üretim ve temini ile birlikte düzenli bakımını sağlamakta. Her tür binanın, fabrikaların ve alışveriş merkezlerinin cihaz teminini ve bakım faaliyetlerini gerçekleştiren firma, istikrarın verimlilik bilincinden geçtiği inancıyla faaliyetlerini sürdürmekte.

Form Şirketler Grubu Yürütme Kurulu Başkanı Tunç Korun ile dosya konumuz çerçevesinde bir röportaj çalışması gerçekleştirdik.

2019 yılı için kısa bir değerlendirmede bulunabilir misiniz? Şirket hedeflerinize ulaştığınızı düşünüyor musunuz?

2019 Türkiye ekonomisi ve inşaat sektöründeki dalgalanmalar sebebiyle iklimlendirme sektörü adına durgunluğun yaşandığı bir seneydi. Fakat durağan geçen bir döneme rağmen Form Şirketler Grubu olarak birçok yeni ortaklığa ve AR-GE çalışmasına imza attık. İlk olarak 2011’den beri VRF sistemler alanında ortaklığımızı başarılı bir şekilde devam ettirdiğimiz Japon teknoloji firması Mitsubishi Heavy Industries ile ortaklık anlaşması imzaladık. Bu çerçevede tüm MHI klima ürün grubunun satış ve satış sonrası hizmetleri Form MHI firmamız tarafından gerçekleştirilecek. Ardından yine 36 sene gibi uzun bir süredir çalıştığımız Lennox ile yeni bir anlaşma imzalayarak iş ortaklığımızın kapsamını genişlettik. Bu anlaşma ile orijinal Lennox markalı ürünlerin ülkemizde, kendi fabrikamızda üretimine başladık. Lisans anlaşmasının bizim için diğer bir önemli tarafı ise Lennox tarafından uluslararası pazarlarda paket klima için verilen ilk ve tek lisanslı üretim anlaşması olması. 2019 yılında iş ortakları portföyümüze yeni bir markayı daha dahil ettik; Cvsair. İmzaladığımız anlaşma kapsamında Form Endüstri Ürünleri firmamız; Cvsair’ın kanal fanları, çatı fanları ve hücreli fanlar gibi havalandırma amaçlı tüm ürünlerinin Türkiye’deki tek yetkili satıcısı oldu. Son olarak AR-GE faaliyetlerini gerçekleştirdiğimiz yerli su kaynaklı ısı pompalarımızın da imalat ve satış süreçlerini başlattık.

2020 yılı için hedeflerinizi nasıl temellendiriyorsunuz? Üretim ve satış stratejinizi nasıl kurguluyorsunuz?

Şirketimizin 55. yılı olan 2020 senesi için öncelikli hedeflerimiz 2019 yılında yaptığımız yeni anlaşmalarımız çerçevesinde üretim ve satış kapasitemizi büyütmek ve çeşitlendirmek, yeni güçlü ortaklıklar edinmek ve AR-GE çalışmalarımızla yerli üretimi güçlendirmek olacak. Lennox ile yaptığımız lisanslı üretim anlaşması kapsamında 2019 yılında 80 kW üstü kapasitelerde paket klima cihazlarının üretimini yaptık. 2020 senesinde bu üretime, 80 kW altı kapasitelerde paket klima cihazlarını da ekleyerek ürün gamımızı genişletmeyi planlıyoruz. Diğer yandan Mitsubishi Heavy Industries ile gerçekleştirdiğimiz yeni ortaklığımız kapsamında 2019 içinde 42 bayilik vermiş durumdayız. Üst segment split klima pazarında liderlik hedefimiz doğrultusunda önümüzdeki 3 sene içinde bayi sayımızı 100’ün üstüne çıkarmayı planlıyoruz. Bu hedeflerimizin yanı sıra 2019’da piyasaya sürdüğümüz yerli su kaynaklı ısı pompaları gibi müşteri kitlemizin ihtiyacına uygun yeni ürünlerin AR-GE ve üretim çalışmalarına da devam edeceğiz. Bugüne kadar olduğu gibi 55. yılımızda da tüm bu hedeflerimizle değişen konjonktür ve gelişen teknolojiler doğrultusunda müşterilerimizin ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılamaya devam edeceğiz. Form Şirketler Grubu olarak önümüzdeki dönemde de sektöre yön veren lider marka konumumuzu korumak en önemli önceliğimiz.

Sektör ihracata odaklanmış durumda. Bu noktada sizin çalışmalarınız nasıl ilerliyor?

İhracat, son yıllarda geliştirmeye ağırlık verdiğimiz bir konu. Ciromuzun her zaman için yaklaşık %10’u ihracat oldu, ancak son yıllardaki iç pazar daralması bizlere bu oranların üzerine çıkma konusunda yeni hedefler belirliyor. Halihazırda üretimini yaptığımız Sunvia gün ışığı aydınlatma sistemleri, Troke duman tahliye kapakları ve Fes Evaporatif soğutma üniteleri için ihracat gerçekleştiriyoruz. Mitsubishi Heavy Industries ile gerçekleştirdiğimiz ortaklık anlaşması çerçevesinde başta Gürcistan, Azerbaycan ve Cezayir olmak üzere 7 ülkenin klima grubu satışları da bize bağlandı. Önümüzdeki günlerde, bu ülkelerde kurduğumuz distribütörlükler vasıtasıyla MHI ürünleri özelinde de ihracatımıza hız kazandırmayı hedefliyoruz. 2020’de, 2018’de ilk adımlarını attığımız ve 2019’da Lennox üretim lisansı ve yerli su kaynaklı ısı pompası ile büyük hız kazanan İzmir üretim tesislerimizdeki klima ürün grubuna ilişkin yatırımlarımızla beraber birçok ürün grubunda daha ihracat faaliyetlerimizi genişleteceğiz. Bu konuda firma içinde de ayrı bir yapılanma ön görüyoruz. Bu ürünlerle alakalı Rusya, Türki Cumhuriyetler, Ortadoğu ve Kuzey Afrika pazarlarına ihracatımızı artırmayı ve yeni dağıtım kanalları oluşturmayı hedefliyoruz.

Ar&Ge ve İnovasyon çalışmaları, bir şirketin en büyük yatırımı. Siz bu konuyu nasıl ele alıyorsunuz? Bu noktada faaliyetleriniz neler?

Türkiye’de iklimlendirme sektörüne yön veren marka olarak AR-GE’yi, firmamızın diğer faaliyetlerinden bağımsız düşünemeyiz. Form Şirketler Grubu olarak yabancı iş ortaklıklarının yanı sıra AR-GE ve yerli üretime de büyük değer veriyoruz. Bu sebeple her yıl toplam ciromuzun %1.5’luk bir kısmını AR-GE çalışmalarımıza ayırıyoruz. İlk uygulamalarını gerçekleştirdiğimiz 1993 yılından bu yana Türkiye’de özellikle AVM uygulamalarında lider konumda bulunduğumuz su ve toprak kaynaklı ısı pompası pazarında 40.000 adedi aşkın çalışan cihazımız ve müthiş bir bilgi birikimimiz bulunuyor. Bu bilgi birikimi ve deneyimlerimizi 2019’da Form markalı su kaynaklı ısı pompalarımızla üretime taşıdık. Son derece özenli çalışmalarımız sonucu piyasaya sunduğumuz üstün özelliklere sahip yerli ısı pompalarımızla ilgili piyasadan güzel geri dönüşler aldık. Firmamızın 55. yılında da AR-GE çalışmalarımıza hız kesmeden devam etmeyi ve daha çok yerli ürün geliştirip müşterilerimizle buluşturmayı hedefliyoruz.

Son olarak eklemek istedikleriniz?

Türkiye’de VRF ve Merkezi Sistemler pazarlarının 2019’da çift haneli daraldığını düşünüyoruz. Split klimada ise bu daralma %30’ları bulacak gibi duruyor. Konfor klima sektörü anlamında, 2020 yılında da turizm başta olmak üzere bazı sektörlerde artışlar beklenmekle birlikte, pazarın sabit kalacağını ve önemli bir büyüme oluşmayacağını öngörüyoruz. Dolayısıyla iş sayısının sınırlı olmasından kaynaklanan yoğun rekabetin, aynı şekilde devam etmesini bekliyoruz. Aynı zamanda 2019 yılında finans konusunda hem alıcı hem de satıcı firmalarda oluşan sıkışıklığın yılın son günlerinde daha da yoğunlaştığını görüyoruz. Bu da yeterli sermaye ya da kredi imkanına sahip olmayan firmaların, 2020 yılında zora girme ihtimalini arttırıyor. Bu nedenle 2020’de köklü ve güçlü finansal yapıya sahip, öngörülü ve vizyoner firmaların ayakta kalabileceğini düşünüyoruz. 2020, hem alıcıların ödeme kabiliyetlerinin hem de satıcıların iş yapabilme kabiliyetlerinin değerlendirilmesi gereken bir yıl olacak. Form Şirketler Grubu olarak her zaman için önceliğimiz hem kendi maliyetlerimizi hem de müşterilerin maliyetlerini doğru yöneterek karşılıklı fayda sağlayabilmek ve buna ek olarak müşterilerimizin ihtiyaç ve taleplerine uyumlu ürünler üretebilmek oldu. 55. yılımızı kutlayacağımız 2020’de de mevcut yapımızı korurken AR-GE, yerli üretim ve ihracat pazarlarına odaklanmayı hedefliyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

#FormŞirketlerGrubu # Cvsair #arge #inovasyon #VRF #klima #ihracat #Lennox

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: