Anasayfa » Aktüel » “Yeni ürünler geliştirmek bizim DNA’mızda var”

“Yeni ürünler geliştirmek bizim DNA’mızda var”

“ODE Yalıtım, sahip olduğu Ar-Ge gücü ile pazarın ihtiyaçlarını belirler ve tam gereken zamanda bu ürünleri müşterilerine sunmayı hedefler. Mutfağımızda birçok yeni ürün var. Verimlilik, üstün kalite ve kolay uygulanabilirlik… Bu hedeflerle geliştirdiğimiz ve yakın zamanda ticarileştireceğimiz ürünler sektörde yine öncü olacak.”

1985 yılında taahhüt faaliyetleriyle ticaret hayatına başlayan ODE, 1998 yılında Türkiye’nin en çok ihtiyaç duyduğu alanlardan birine yönelerek yalıtım sektöründe ilerleme kararı aldı. 1990 yılında ithalatçı, 1996 yılında ise üretici kimliğine kavuşan ODE; Yapı ve HVAC olmak üzere 2 ana kategoride üretim yapmaktadır. ODE bugün 5 modern üretim tesisinde, 4 binden fazla ürün çeşidi ve uzman personeliyle yalıtım sektörünün en büyük üreticileri arasında yer almakta.

ODE Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Erhan Özdemir ile geçtiğimiz yılın kısa bir değerlendirmesi ve önümüzdeki yıl için planlarını ele aldığımız bir röportaj çalışması gerçekleştirdik.

2019 yılı için kısa bir değerlendirmede bulunabilir misiniz? Şirket hedeflerinize ulaştığınızı düşünüyor musunuz?

Yalıtım sektörü açısından 2019 yılı, zorlu bir yıl oldu. İnşaat sektöründeki küçülmeden tüm yapı malzemeleri gibi yalıtım da olumsuz etkilendi. ODE için ise 2019 yılının tüm hedeflere ulaşılan bir yıl olduğunu söyleyebilirim. Enflasyonun üzerinde çift haneli büyüme elde ettik. ODE olarak 2019 yılında piyasaya sunduğumuz uzun ömürlü ve uygulaması kolay Epikon Membran serisi ile su yalıtımında üst segment membranı yeniden tanımladık. Tesisat yalıtımında ise R-FLEX Diamond serisini çıkardık. İç pazarda yeni ürünlerle gücümüzü korurken dış pazarlarda da Ar-Ge ve üretim gücümüzle etkinliğimizi artırdık. Kısacası 2019 yılı bizim için hem ihracatta hem iç pazarda tüm hedeflerimizi tutturabildiğimiz, sektörde öncü ürün ve uygulamalarla fark yaratabildiğimiz bir yıl oldu.

2020 yılı için hedeflerinizi nasıl temellendiriyorsunuz? Üretim ve satış stratejinizi nasıl kurguluyorsunuz?

2019’da tıpkı geçtiğimiz yıl olduğu gibi çift haneli olarak büyümeye devam ettik. Bu yıl sonunda yaklaşık olarak 300 milyon TL ciroya ulaşacağız. 2020 yılı için hedefimizde yine büyümek var. Yeni yılda hedefimiz; ciromuzu 350 milyon TL’nin üzerine çıkarmak. 2020 yılına yeni bir atılım ile giriyoruz. Tesisat yalıtımında elastomerik kauçuk köpüğü ürünümüzle Avrupa pazarında ilk üç büyük oyuncu arasındayız. Bu gücümüzü daha da artırmak için yeni bir yatırım kararı aldık. R-Flex ve R-Flex Diamond markalarıyla ürettiğimiz elastomerik kauçuk köpüğünde 2019 yılında kapasite kullanım oranımız % 100 seviyelerinde gerçekleşti. Yurtiçi ve ihracat pazarlarında talep tarafındaki güçlü seyir 2020 yılında da devam edecek. Bu talebi karşılayabilmek için kapasite artış kararı aldık. Bu 2020 için planladığımız ilk yatırımımız, devamının geleceğini de söyleyebilirim.

Önümüzdeki yılda yeni ürünleriniz olacak mı?

Elbette, yeni ürünler geliştirmek bizim DNA’mızda var. ODE Yalıtım, sahip olduğu Ar-Ge gücü ile pazarın ihtiyaçlarını belirler ve tam gereken zamanda bu ürünleri müşterilerine sunmayı hedefler. Mutfağımızda birçok yeni ürün var. Verimlilik, üstün kalite ve kolay uygulanabilirlik… Bu hedeflerle geliştirdiğimiz ve yakın zamanda ticarileştireceğimiz ürünler sektörde yine öncü olacak.

Sektör ihracata odaklanmış durumda. Bu noktada sizin çalışmalarınız nasıl ilerliyor?

Biz ihracata iç pazar daraldığı için yönelmiş bir şirket asla olmadık. Bizim vizyonumuz bir dünya markası olmak. Bu vizyonla ihracata stratejik olarak bakıyoruz. 2019’da ciro içinde ihracatın payı arttı, yüzde 40 seviyelerine geldi. Bu oranı önümüzdeki 3 yıl içinde yüzde 50 seviyelerine çıkartmayı hedefliyoruz. 2020 yılında ihracatta yüzde 20’nin üzerinde büyümeyi öngörüyoruz. Bu hedef paralelinde ihracat yaptığımız ülke sayısını da 70’in üzerine taşıdık. 2020 yılında Turqualtiy programının da desteği ile var olduğumuz ülkelerde marka bilinirliğimizi artırmaya odaklanacağız.

Ar&Ge ve İnovasyon çalışmaları, bir şirketin en büyük yatırımı. Siz bu konuyu nasıl ele alıyorsunuz? Bu noktada faaliyetleriniz neler?

Bizim için de, sizin belirttiğiniz gibi Ar-Ge, firmamız için kesintisiz ve istikrarlı büyümenin anahtarı ve ihracatımız için en önemli itici güç olarak öne çıkıyor. Ar-Ge sayesinde doğru yerde, doğru zamanda rakiplerimizden ürünlerimizle ayrışıyoruz. Gelişmiş Ar-Ge kabiliyetimiz ve bu alanda ulaştığımız hızla, pazarlardan gelen farklı talepleri hızla karşılayabiliyoruz.

2019 yılı, ODE için global bir güç olma vizyonu paralelinde önemli adımlar attığı bir yıl oldu. Hem birçok ürün, hem de bir çok katma değerli hizmet lanse ettik. ODE olarak 2019 yılında piyasaya sunduğumuz uzun ömürlü ve uygulaması kolay Epikon Membran serisi ile üst segment membranı yeniden tanımladık. Geniş ürün yelpazesi ile tüm su yalıtım çözümü ihtiyaçlarına cevap verebilecek bir seri olarak dikkat çeken Epikon Membran serisi; -5, -10 ve -20 derece soğukta bükülme değerine sahip bitümlü su yalıtımı örtülerine ek olarak, Türkiye’de ilk kez -30 derece soğukta bükülme dayanımına sahip versiyonları da bünyesinde barındırıyor. Seri kapsamında Epigreen Yeşil Çatı Sistemi için üretilen Epikon Antiroot Kök Önleyici membran, ve temel ve tek yüz kalıp perde su yalıtım uygulamalarında kullanılan Epikon Proof da yer alıyor. Epikon ile hem yurtdışında hem de yurtiçinde prestijli projelerinde yer almayı hedefliyoruz.

Bu noktada size, 2019 yılında sektöre getirdiğimiz en önemli yeniliklerden biri olan “SafeZone” adlı uygulamayı da anlatmak isterim. Bu proje ile artık ODE Yalıtım, projelerde kullanılacak Epikon membrana 15 yıl garanti veriyor. Ürünlerimizin kalitesine güvenimizi ortaya koyduğumuz bu uygulamayı sistematik hale getirmek için bir web sitesi kurduk: www.odesafezone.com.

Tesisat yalıtımında ise hedeflerimiz çok büyük. Ciddi büyüme planlarımız olan bu alanda, yeni ürünlerimizle de liderliğimizi her geçen gün güçlendiriyoruz. ODE R-Flex ailesinin son ürünü Diamond serisi, özellikle soğuk hat tesisat yalıtımında, yüksek su buharı difüzyon direnç katsayısı (µ≥ 11.000) ile yoğuşmaya karşı maksimum koruma sağlıyor. Aynı zamanda bu ürünümüz, tesisatı koruyarak çalışma ömrünü de uzatıyor. 0,032 W/(m.K ) (-20 °C) değerindeki ısı iletkenlik katsayısı ile de enerji verimliliğini artırıyor. Bir diğer yeni ürünümüz ise 60 mm kalınlığındaki yeni R-Flex levha ürünümüz. Her iki ürünü de Türkiye’de ilk defa ODE olarak biz üretmiş bulunuyoruz.

 

 

 

 

 

 

#ode #yalıtım #arge #inovasyon #yenilik #safezone #proje

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: