Anasayfa » Aktüel » “Ürünlerimiz 50’yi aşkın ülkede, özellikle büyük mimari projeler tarafından tercih ediliyor”

“Ürünlerimiz 50’yi aşkın ülkede, özellikle büyük mimari projeler tarafından tercih ediliyor”

“Geliştirdiğimiz yüksek performanslı inovatif ürünlerle geleceğin mimari yapılarının inşa edilmesinde ve yaşam kalitesinin yükseltilmesinde önemli bir misyon üstleniyoruz. Proje ve Ar-Ge birimlerimiz, mimari ofislere ve inşaat yatırımcılarına cephe tasarımından uygulamaya tüm aşamalarda teknik destek veriyor, çok katlı ve nitelikli yapılar için özel cephe çözümleri sunuyor.”

1980 yılından bu yana, geliştirdiği öncü ve yenilikçi iç ve dış cephe çözümleriyle geleceğin mimari yapılarının inşa edilmesinde büyük rol oynayan Saray Alüminyum, Türkiye’nin önemli ihracatçıları arasında yer almakta. 50’yi aşkın ülkeye ihracat gerçekleştiren firma, kapı, pencere, cephe ve küpeşte sistemleri, alüminyum kompozit panel, PVC kapı ve pencere sistemleri, panjur sistemleri ve makina, aydınlatma, asansör vb. sektörlerin ihtiyacı olan çeşitli şekil ve büyüklükte sanayi profilleri ve standart kesitli profiller üretiyor.

Saray Alüminyum Yönetim Kurulu Üyesi Talin Saraylı Dikici

Saray Alüminyum Yönetim Kurulu Üyesi Talin Saraylı Dikici 2019 yılı hakkında kısa bir değerlendirmede bulunurken üretim, ihracat ve yeni ürün çalışmaları hakkındaki sorularımızı da cevaplandırdı.

2019 yılı sizin için nasıl bir yıl oldu? Kısa bir değerlendirme alabilir miyiz?

Ülke ekonomisine sağladığı katkıyı her geçen yıl arttıran alüminyum sektörü, son 10 yılda gerçekleşen yıllık ortalama yüzde 10 büyüme ile Türkiye’nin önde gelen sektörlerinden birini teşkil ediyor. Biz de sektörün öncü kuruluşlarından biri olarak, toplam satış ve ciromuzun yaklaşık yüzde 50’sini ihracattan elde ediyoruz.

Ürün gruplarınız hakkında bilgi verir misiniz? Bu ürün grupları içerisinde öne çıkan avantajlardan biraz bahseder misiniz?

Saray Alüminyum olarak 40 yıldır, inşaat sektörüne yönelik alüminyum kapı, pencere, cephe ve küpeşte sistemleri, alüminyum kompozit panel, PVC kapı ve pencere sistemleri, panjur ve kepenk sistemleri üretiyoruz. İstanbul Güneşli ve Tekirdağ Çerkezköy’de bulunan, yaklaşık 100 bin metrekare kapalı alana sahip yüksek kaliteli üretim tesislerinde yılda 3,5 milyon metrekare alüminyum kompozit panel, 30 bin ton alüminyum profil ve 20 bin ton PVC profil üreten firmamız, yaklaşık 450’ye kişiye istihdam sağlıyor. Geliştirdiğimiz yüksek performanslı inovatif ürünlerle geleceğin mimari yapılarının inşa edilmesinde ve yaşam kalitesinin yükseltilmesinde önemli bir misyon üstleniyoruz. Proje ve Ar-Ge birimlerimiz, mimari ofislere ve inşaat yatırımcılarına cephe tasarımından uygulamaya tüm aşamalarda teknik destek veriyor, çok katlı ve nitelikli yapılar için özel cephe çözümleri sunuyor. Alüminyum kompozit panel imalatında sadece PVDF boya kullanarak, binalarda dış cephe dayanımını ve kalitesini maksimum seviyeye ulaştırıyoruz.

Son olarak yeni nesil Selective PVC Pencere sistemini kullanıcıların beğenisine sunduk. Tüm iklim koşullarında üstün performans sağlayan Selective serisini, sofistike profil tasarımı ile dünyanın dört bir yanında binalara estetik ve değer katmak üzere geliştirdik.

Adının işaret ettiği gibi seçkin bir ürün serisi olan Saray Selective, uzun Ar-Ge çalışmaları sonucu piyasaya sunuldu. 3 contalı yapısı, 76 mm kasa derinliği, damlalıklı kanadı ve 6 odacıklı profilleri sayesinde hava geçirimi, su sızdırmazlığı, rüzgâr direnci ve ısı yalıtım katsayısı ile alanının en üstün performans değerlerine sahip Saray Selective, nitelikli yapılara değer katmak üzere tasarlandı. Optimum ısı ve ses yalıtımı sağlayan özgün tasarımının yanı sıra, özel güvenlik aksesuarlarına uyumlu yapısı, dayanıklılığı, kolay temizlenmesi, sızdırmazlığı ile de dikkat çeken ürün, diğer Saray PVC ürünlerinde olduğu gibi, doğru oranlardaki hammadde formülasyonu ile fark yaratan özelliklerini uzun yıllar koruyor. AB standardında üretilen aksesuar kanalları sayesinde dünyada satılan her türlü aksesuar ve açılım mekanizması ile uyumlu olan Saray Selective PVC Pencere sistemleri, 76 mm’lik optimize profil derinliği ile gerek yeni binalarda gerekse renovasyonlarda rahatça kullanılabiliyor. Çok seçenekli folyo kaplama alternatifleri ile görüntü çeşitliliği sağlayan seri, kurşunsuz formülden üretilmiş yüksek kalite profillerden oluşan pencereleri ile kullanıcıların sağlığını da ön planda tutuyor.

Geçtiğimiz yıl ayrıca 3,5 milyon TL yatırımla devreye aldığımız ve yıllık üretim kapasitesi 16 milyon metre olan hatta, SARAYROLL Panjur ve Kepenk sistemlerini üretmeye başladık. Yüksek kalite standartlarında ve ileri düzey teknoloji kullanarak geliştirdiğimiz bu sistemler, yapı sektörünün vazgeçilmez estetik unsurlarından biri oldu.

İhracat hacminizi artırmak için ne tür çalışmalar yapıyorsunuz? En yoğun çalıştığınız pazarlar hangileri?

Ürünlerimiz 50’yi aşkın ülkede, özellikle büyük mimari projeler tarafından tercih ediliyor. Bunlar arasında gökdelenler, AVM’ler, endüstriyel yapılar, hastaneler, oteller, kamu binaları, tüneller, havaalanları, stadyumlar, tren ve metro istasyonları bulunuyor. Gürcistan’ın Batum kentinde Porta Batumi Tower, Bosna Hersek’in Ilidža kentinde Hotel Hills ve İspanya’nın Valencia kentinde La Rambleta tiyatro binası, Saray Alüminyum ile giydirilen yapılar arasında yer alıyor. 2018 yılında ihracata yönelik önemli bir hamle olarak bayi ağımızı genişletmiştik. 2019’da bu alana yönelik çalışmalarımıza hız kazandırdık. Hedef pazar olarak belirlediğimiz ABD’deki ihracat olanaklarını değerlendirmeyi sürdüreceğiz.

Bu yıl içerisinde yeni projeleriniz olacak mı?

Dünya alüminyum sektörü son 15 yılda yüzde 4,4 büyüme kaydederek, 90 milyon tonluk tüketim seviyesine ulaştı. Sektörel araştırmalar, ‘geleceğin metali’ olarak nitelendirilen ve karbon salımını ciddi oranda düşüren alüminyumun kullanım miktarının 2025 yılına kadar 800 bin tona çıkacağı öngörüyor. Yıllık kişi başı 12,5 kg alüminyum tüketimi ile dünya ortalamasının üstünde yer alan Türkiye de bu alandaki istikrarlı büyümesini sürdürüyor. Çatı-cephe kaplama, kapı-pencere, merdiven, iskele ve sera yapımında kullanılan alüminyum malzeme, inşaat sektöründe yüksek kullanım oranına sahip bulunuyor. 2019 itibarıyla yeniden canlanmaya başlayan inşaat sektörüne paralel olarak alüminyuma olan talebin artacağını söyleyebiliriz. Mimari cephe uygulamalarında kullanılan alüminyum ürünlerin neredeyse tamamı ileri teknoloji ile üretilen, katma değeri yüksek tasarımlardan oluşuyor. Saray Alüminyum olarak sektörün gelişimi için katma değeri artıran çalışmaların önemini biliyor, yıllık bütçemizin yaklaşık yüzde 5’ini Ar-Ge’ye ayırarak, yeni teknolojilerin ve yenilikçi ürünlerin sektörle buluşturulması konusunda aktif rol oynuyoruz. Bu yıl da Ar-Ge ve inovasyon alanındaki yatırımlara ağırlık vereceğiz. Şirketimizin Ar-Ge çalışmalarını oluşturan konuların başında, inovatif ürünler geliştirerek daha önce karşılanamayan ihtiyaçlara cevap vermek, yeni ve performansı artırılmış ürünlerle müşteri memnuniyetini artırmak bulunuyor. Bunların yanı sıra yeni pazarlama yöntemleri geliştirmek ve geliştirilen ürünün ticarileştirilerek pazara yayılmasını sağlamak da temel hedeflerimiz arasında yer alıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

#SarayAlüminyum

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: