Anasayfa » Aktüel » TMS KALIP VE İSKELE’NİN YENİ ROTASI: KUVEYT

TMS KALIP VE İSKELE’NİN YENİ ROTASI: KUVEYT

Eren Karaman, Satış Mühendisi

Yurtdışındaki faaliyetlerine uzun yıllardır devam eden TMS Grup, mühendislik çözümlerini ve ürünlerini yepyeni bir oluşumla bu kez Kuveyt’te sergiliyor. Geçmişten günümüze Ortadoğu’da birçok referans projede yer aldıktan sonra ilk olarak TMS Katar firmasıyla körfez ülkelerinde lokal firmalar ile ortaklık kurmuş olup, ikinci adımını TMS Kuveyt markasıyla gerçekleştirerek bölgede adından söz ettirmeye devam etmektedir.

Bölgeye oldukça hızlı bir giriş yapan TMS, birçok zorlu projenin üstesinden gelmeyi başarmıştır.

Yapımı Halen Devam Eden Projeler;

1)  Başkent Kuveyt şehrinin en uzun ve en işlek caddelerinden biri olan Al Ghouse Caddesinin Kuveyt Bayındırlık Bakanlığı bünyesinde 5. Kavşak ile 6. Kavşak arasında bakım ve onarım çalışmaları yürütülmektedir. Bu proje kapsamında yer alan RA/263 köprüsünün yapımında ağır yük taşıyabilen TMS Kam’a iskele sistemi kullanılmıştır.

 

 

 

2)  816 milyon USD değerinde Maternity Hospital projesi İtalyan müteahhit firması tarafından yapılmaktadır. Tamamlandığında 27 ameliyathane ve 780 hastayı ağırlayabilecek dev bir sağlık kompleksi olacaktır. Bu dev projede TMS Kam’a iskele sistemi ve Vinc’i 80 panel kalıplar tercih edilmiştir.

VINC’I 80 perde kalıpları, vinç ile kullanılan, çelik çerçeveli, plywood yüzeyli pano kalıp sistemleridir.

Panolar; özel şekillendirilmiş, burulmaya mukavim, yüksek dayanımlı çelik çerçevelidir. Enlemeler ise kutu profillerden oluşturulmuştur. Yüzeyler plywood kaplıdır. İsteğe bağlı olarak, kullanım ömrü daha yüksek olan plastik yüzeyli plywood UPM Elephant ile de kaplanabilir. Çelik çerçeve profili elemanın istenilen her çerçeve noktasında bir diğeri ile bağlantısını temin edecek şekilde tasarlanmıştır.

Pano genişlikleri 30, 45, 60, 75, 90, 120, 240 cm ve yükseklikleri ise 330, 300, 270, 180, 150,120 cm olarak seçilmiştir.

 

3) Shuaiba Çimento Fabrikası, Kuveytli Müteahhit tarafından yapılıyor olup, projede TMS Kama iskele sistemi ve Simpex sistemi tercih edilmiştir.

SIMPEX Perde Kalıpları düşeyde HT20 Ahşap Kirişler ve yatayda çelik kuşaklardan oluşan geniş yüzeyli ayarlanabilir perde kalıbı sistemidir.

SIMPEX’in farklı yükseklik ve kesitlere kolay adapte edilebilir özelliği, vinç ile kullanılan sistemler arasında ayrıcalıklı bir konuma sahip olmasını sağlamıştır.

Simpex sistemin diğer bir avantajı ise, kalıbın önüne konan şablonlarla dairesel bir yapı elde edilebilmesidir.

 

4)  New Food Warehouse Projesinde RA-M tek yüzeyli destek kalıp sistemleri tercih edilmiştir.

Tek yüz perde dökümünde RA-M gönye payanda sistemi zeminden destek alarak gerekli dayanımı sağlamaktadır. RAM, SIMPEX ve VINC’I sistemlerimizle birlikte kullanılabilmekte olup RAM 300 ile 3.5m, RAM 300 ve eklentileri ile 10m yüksekliğe kadar tek yüzlü beton dökümü yapılabilmektedir.

TMS Grup olarak önümüzdeki dönem hedefimiz, Ortadoğu coğrafyasında Pazar payımızı daha yüksek seviyelere çıkarmaktır.

Global ölçekli sayılı rakiplerimiz ile ciddi bir rekabetin olduğu bu bölgede; alt yapı, köprü, metro ve yüksek katlı yapılar gibi birçok yeni referans projede, yüklenici firmaların çözüm ortağı olmaktan ve ülkemizi başarılı ile temsil etmekten dolayı gurur duymaktayız.

 

 

#tms #iskele #kalıp #sistem #proje #çimento #SIMPEX #RAM #VINC #Simpex #panel

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: