Anasayfa » Aktüel » “Tedbiri elden bırakmadan üretime devam ederek hiç durmadık”
Nur Asansör Yönetim Kurulu Başkanı Doğan Kazan

“Tedbiri elden bırakmadan üretime devam ederek hiç durmadık”

“Biz şu an ki durumda ilk kez stoklu çalışma planı uygulamasına gittik. Bunun nedeni ise pandemi. Standart ürünlerimizi depoluyor ve isteyenlere hemen ulaştırarak gerek nakliye gerek diğer etkenlerden dolayı gecikmelerin önüne geçmeye çalışıyoruz. Biliyorsunuz silsile halinde işler yavaşlama periyodunda olduğu için, biz bu şekilde hızlandırma planı ile bu arayı kapatmaya çalışıyoruz. Bu şekilde hem yurt dışı hem iç piyasanın bu durumdan etkilenmemesini sağlıyoruz.”

Nur Asansör dünyanın önde gelen engelli asansörü şirketlerinden bir tanesi. Kendi alanında inovatif ve değerli markalar ile çalışan firma, mimari engellere karşı birbirinden farklı ve pratik pek çok çözüm geliştirmekte. Gerek merdiven asansörü gerekse engelli asansörü seçenekleri ile ihtiyaç sahiplerine daima farklı seçenekler sunan Nur Asansör, salgın sürecinde de müşterilerine sunduğu hizmetleri aksatmadan sürdürüyor. Nur Asansör Yönetim Kurulu Başkanı Doğan Kazan ile içerisinde bulunduğumuz süreçte faaliyetlerini nasıl gercekleştirdiklerini ve önümüzdeki dönem için geliştirdikleri stratejileri konuştuk.

Halihazırdaki iş modelinizde salgın hastalık döneminde ne tür değişiklikler gerçekleştirdiniz?

Öncelikle tüm okurlara ve bizi takip edenlere firmamız ve şahsım adına çok teşekkür ederim. Bildiğiniz gibi tüm dünya pandemi ile sarsıldı. Bu virüs sürecinde bizler hem merkez ofis hem de fabrikamız bu süreçte belli başlı güvenlik tedbirleri ile donatıldı. En başında aldığımız bu tedbir ile şükür ki hiçbir personelimiz bu amansız hastalığa yakalanmadı. Halen devam eden bu olağanüstü durumda bizler de olağanüstü tedbirlilerimizi alarak üretime devam ediyoruz. Vardiya sistemi ile de iki parçada yapılan üretim, daha fazla bir sosyal mesafe oluşturduğundan çalışanlarımız daha rahat ediyor.

Geliştirdiğiniz yeni modellerde ana stratejiniz ne oldu?

Heyecan ile çıkarmayı beklediğimiz ve özellikle Türkiye de daha önce yapılmayan bir ürün piyasaya süreceğiz. Bunun için çok heyecanlı ve kararlıyız. Nur Asansör A.Ş. olarak inşallah bu ürünü 6-8 ay gibi kısa bir süre içinde kullanıcılar ile buluşacağız. Biliyorsunuz ki bu ürünle alakalı çalışmalarımız gizli. Bu nedenle şimdi değil ama en azından prototipini çıkardıktan sonra sizlerle ürün başında tekrar röportaj yaparız. Okurlarımız ve bizi takip edenler bu ürüne tam puan vereceklerine eminim. Şimdiden söylemeliyim ki Avrupa’da olan fakat ülkemizde fiyatlarından dolayı erişilemeyen bu ürüne artık tüm hasta, yaşlı ve engellilerimiz ulaşabilecek ve sahip olabilecekler. En azından bu tüyoyu verebilirim.

Bu salgın sürecinde müşterilerinize ve iş ortaklarınıza sunmuş olduğunuz hizmetlerden biraz bahseder misiniz?

Bildiğiniz gibi sürekli ihraç veren ve ülkemize döviz girdisi sağlayan bir firmayız. Bu konuya çok önem veriyoruz. Türk’ün kalitesini tüm dünyaya gösteriyoruz. Kullandığımız yerli parçalar ve mekanik ekipmanlar ile platformlarımızı, merdiven asansörlerimizi üretiyoruz. Bu nedenle pandemi döneminde de üretime devam ederek hiç durmadık. Tüm Avrupa’yı ve dünyayı kasıp kavuran virüs nedeni ile tüm dünyanın kepenkleri kapalıyken biz, hasta, engelli ve yaşlı müşterilerimize hizmet vermeye devam ettik. Tabi sosyal mesafe ve tüm ilgili tedbirleri alarak. Bu nedenle hem iş ortaklarımız hem müşterilerimiz bu durumdan çok memnun kaldı. Özelikle Türki devletlerine yapmış olduğumuz engelli asansörü ihraç kalemlerini hiç kesmeden devam ettirmek o ülkelerden gelen güzel mesajlara vesile oldu.

Salgın sonrası herkesin umutla beklediği ve bir kısım sektörün adım adım geçmeye başladığı ‘Yeni Normal’ dönem için ne tür hazırlıklarınız bulunuyor?

Şu an da halen olağanüstü durum olduğu için güvenlik tedbirlerini katiyen bırakmıyoruz. Sanırım yeni normalleşme sürecine de biz biraz geç gireceğiz. Çünkü iyi biliyoruz ki bizim gibi firmaların benzini moraldir. Tek personelimizin dahi bu hastalığa yakalanmasını istemeyiz. Yani moralimizin bozulmasına izin vermeyeceğiz. Tedbiri elden bırakmayacağız. Dışarıda çalışan montaj ekibimiz ise yine tüm tedbirleri alarak hizmete devam ediyor ve montajlar aksamıyor. Normalleşme sürecinin yerini, normal sürece bırakmasını dört gözle bizler de bekliyoruz. Biz şu an ki durumda ilk kez stoklu çalışma planı uygulamasına gittik. Bunun nedeni ise pandemi. Standart ürünlerimizi depoluyor ve isteyenlere hemen ulaştırarak gerek nakliye gerek diğer etkenlerden dolayı gecikmelerin önüne geçmeye çalışıyoruz. Biliyorsunuz silsile halinde işler yavaşlama periyodunda olduğu için, biz bu şekilde hızlandırma planı ile bu arayı kapatmaya çalışıyoruz. Bu şekilde hem yurt dışı hem iç piyasanın bu durumdan etkilenmemesini sağlıyoruz.

Bence bu yeni döneme sizlerin olduğu kadar iş ortaklarınız da aynı şekilde hazırlıklı başlamaları gerekmekte. Bu anlamda iş ortaklarınızla ortak geliştirdiğiniz çözümler var mı?

Biliyorsunuz engelli asansörü sektöründe Nur asansörün yeri çok farklı. Diğer firmaların birçoğu ithalatçı. Bu pandemi süresince çok sıkıntı çektiklerini biliyorum. Fakat bu tüm dünyanın ortak sıkıntısı olduğundan tolerans gösteriliyor. Biz iş ortaklığı yaptığımız her bayimize biraz önce bahsettiğim stoklu çalışma iş modeli ile hiçbir zorluk çıkartmadan ürün sevkiyatı yapabildik. Bu hem müşterilerini bekletmemek adına hem de zamanında servis bakımından çok değerliydi. Bu gibi çözümlerle ortak hareket ettiğimiz firmalar zorluk yaşamadı, bundan sonraki dönemde de yaşayacaklarını düşünmüyorum.

Yaşanılan her kriz bazı fırsatların da ortaya çıkmasına sebep oluyor. Sizce global boyutta yaşanılan bu salgın sonrası sektörde ne gibi fırsatlar meydana gelebilir? Şirket olarak beklediğiniz fırsatlar için geliştirdiğiniz bir planınız bulunuyor mu?

Tabiki. Geçmişte planlanan ne varsa, tüm defterler açılarak gözden geçirildiğine eminim. Bu sadece bizim özelimizde değil tüm şirketler ve üreticiler özelinde. Nur Asansör A.Ş. Olarak bu süreçte özellikle evde sıkışıp kalan 65 yaş üstü müşterileri ve kullanıcıları düşünerek bazı geliştirmeler ve iş modeli değişikliklerinde bulunduk. Bu değişiklikler ise şöyle; showrooma gelemeyen yaşlı misafirlerimize biz gittik. Sanırım yeni planda da bu var. artık yaşlı müşteriler ve engellilerimizin isteği doğrultusunda seyyar demo makineleri kurarak servis vereceğiz. Sektöre göre değişkenlik gösterir tabi fakat bizim de bazı çalışmalarımız olacak.

Son olarak eklemek istedikleriniz?

Firmam haricinde ben Doğan KAZAN olarak bu ürünlerin tanıtılmasında vesile olduğunuz için ayrıca tekrar tekrar teşekkür ederim. Bu keyifli bir söyleşi oldu. Bu sayede ülkemizde çok bilinmeyen merdiven asansörü ve engelli asansörlerini de tanıtma imkanı buluyoruz. Umarım bir sonraki röpörtajımızda prototipini çıkaracağımız ürünü de sizlere tanıtma imkanı buluruz.

 

 

 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: