Anasayfa » Aktüel » “Tasarım disiplinlerinin yeniden düzenlemesi ve eğitim yoluyla ayakta kalması çok önemli”

“Tasarım disiplinlerinin yeniden düzenlemesi ve eğitim yoluyla ayakta kalması çok önemli”

“Müşterilerini iyi tasarımın değerini görmeye ikna eden mimarların yanı sıra içindeki korkuya kulaklarını tıkayarak belirli malzeme türleri veya teknolojik gelişmeler üzerinde gerçekleştirilen ömürlük bir araştırmaya dayanarak tasarlayan, inşa eden ve yaklaşım gösteren mimarlar, kalabalığın bir adım önündedir.”

Mimarlık ve strüktürel tasarım kavramlarını bir bütün olarak ele almasıyla tanınan ünlü mimar Hanif Kara, ‘Zamanın Ötesinde Tasarım Kâşifleri’ etkinliğine katılmak üzere İsviçreli sıhhi tesisat devi Geberit’in davetlisi olarak Aralık ayında Türkiye’ye gelmişti. Sahip olduğu bilgi birikimi ve tecrübesiyle strüktür tasarımına inovatif ve yenilikçi çözümler sunan mimar, Türkiye’deki meslektaşları ve mimarlık öğrencileriyle de biraraya gelerek bilgi paylaşımı ve bazı sunumlarda bulunmuştu.

Ünlü mimar Hanif Kara ile bizler de bir röportaj gerçekleştirerek merak ettiklerimizi kendilerine yönelttik.

Projelerinizde en çok nelere öncelik verirsiniz?

Projelerimde en çok dikkat ettiğim değerleri dürüstlük, titizlik ve iletişim olarak sıralayabilirim.

Sizce başarılı bir mimar nasıl olmalıdır? Kendi başarınızı ne tür kriterlerle temellendiriyorsunuz?

Başarı kişisel bir şeydir. Benim bakış açım ise çalıştığım herhangi bir projenin mimarları, müşterileri, öğrencileri ve kullanıcılarının yüzüne bir gülümseme koymak. Bu bence en büyük başarı. Şöhret, değerli bir stüdyodan daha az önemlidir. Aslında Geberit önderliğinde düzenlenen “Zamanın Ötesinden Tasarım Kâşifleri’’ etkinliğine de bu motto çerçevesinde davet edildim ve konuşmamın içeriğini de bu şekilde oluşturdum. Motto çerçevesinde inovatif mimari formlara ve malzeme kullanımlarına; prefabrikasyon, sürdürülebilir inşaat, karmaşık analiz yöntemleriyle nasıl cevap bulduğumu konuklara anlattım.

Art Museummsu Mıichighan

Türkiye’de mimarinin gelişimini ve özellikle son dönemde birbirinin kopyası niteliğinde ortaya çıkan projeleri nasıl değerlendiriyorsunuz?

Türkiye’deki mimarileri takip edebildiğim kadarıyla yorumlamam gerekirse çünkü dergilerde hepsini görmediğim için bilmiyorum ama büyük ölçüde gördüğüm saygılı ve iyi tasarlanmış yapıların olduğunu söyleyebilirim. Türkiye’nin en iyi mimarlarının tasarladığı projeler mükemmel durumda ve pek çok dünya şehri ile kıyaslandığında gayet iyi konumda diyebilirim.

The Twist Norway

Gelecekte mimari üzerindeki en önemli etken sizce ne olacak?

Tasarım disiplinlerinin yeniden düzenlemesi ve eğitim yoluyla ayakta kalması, gelecek için önemli etkenler olacak. Bunu yapmak için de teknolojiyi benimsemek gerekiyor. Teknoloji, malzemeleri ve sistemleri daha iyi anlamamıza yardımcı olurken disiplinlerimiz, tasarım sürecinin hız kazanmasını sağladı ve bu da daha büyük bir işbirliği kurmamızı kolaylaştırdı. Fakat yanlış ellerde teknoloji, çirkinlikler meydana getirebilir. Geberit önderliğinde düzenlenen “Zamanın Ötesinden Tasarım Kâşifleri etkinliğine de “Bir adım önde, ilk günden beri” mottosu çerçevesinde davet edildim ve konuşmamın içeriğini de bu şekilde oluşturdum. Motto çerçevesinde inovatif mimari formlara ve malzeme kullanımlarına; prefabrikasyon, sürdürülebilir inşaat, karmaşık analiz yöntemleriyle nasıl cevap bulduğumu konuklara anlattım.

Generali Tower Milan

Tüm konuştuklarımız ışığında hayalimizdeki şehirler ve yaşam alanları için mimarların ve inşaat sektörü profesyonellerinin sorumluluklarını nasıl tanımlamak gerekir?

Tıpkı doktorları sağlıktan sorumlu tuttuğumuz gibi bu konuda da tüm profesyonelleri sorumlu tutmak, geleceğin yapılarının gelişmesi için önemlidir. Müşterilerini iyi tasarımın değerini görmeye ikna eden mimarların yanı sıra içindeki korkuya kulaklarını tıkayarak belirli malzeme türleri veya teknolojik gelişmeler üzerinde gerçekleştirilen ömürlük bir araştırmaya dayanarak tasarlayan, inşa eden ve yaklaşım gösteren mimarlar, kalabalığın bir adım önündedir.

Son olarak eklemek istedikleriniz?

Geberit önderliğinde düzenlenen “Zamanın Ötesinden Tasarım Kâşifleri etkinliğinde Türkiye’deki genç izleyicilerle etkileşimden gerçekten keyif aldım. Umarım konuşma içeriğimle etki edebileceğimi umuyorum.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

#HanifKara #‘ZamanınÖtesindeTasarımKâşifleri’ #mimari

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: