Anasayfa » Çatı-Cephe-İzolasyon » “Sektördeki büyümenin hız kesmeden devam edeceğini öngörüyoruz”

“Sektördeki büyümenin hız kesmeden devam edeceğini öngörüyoruz”

Avusturya’da küçük bir ahşap işleme atölyesi olarak yolculuğuna başlayan Umdasch Grup’un amiral gemisi olan Doka Kalıp-İskele, bugün 5 kıtada 7000’den fazla çalışanı ile 150 yıllık tecrübesiyle sektörünün lider firmalarından. Dünyada ve Türkiye’de pek çok önemli projede yer alan Doka, hız ve iş güvenliği konularında marka bilinirliliği en yüksek şirket olarak tanınıyor. Doka Kalıp-İskele Genel Müdürü Ender Özatay ile dosya konumuz çerçevesinde bir röportaj gerçekleştirdik. Bize vakit ayırarak sorularımızı yanıtlayan sayın Özatay’a teşekkür ediyoruz.

Ürün gruplarınız ve yeni nesil ürünleriniz hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

Endüstriyel kalıp sistemlerinin ülkemizdeki ilk uygulayıcılarından olarak, hidrolik otomatik tırmanır kalıp sistemlerimiz ve otomatik tırmanır koruma perdesi sistemlerimizle sektörün teknoloji anlamında da öncü firması konumundayız. Bu ürünlerimizle sektördeki yatırımcı firmalara hem hızlı hem de güvenli çalışma ortamını birlikte sunmaktayız. Güvenlikle beraber, inşaatların planlanan zamanda veya planlanandan önce bitirilmesini sağlayan hidrolik sistemli otomatik tırmanır endüstriyel kalıp sistemleri firmalara sağladıkları hız ve maliyet avantajı nedeniyle binalarda tercih sebebi olmaya devam edecektir. Örneğin sunduğumuz ürünlerden biri olan SCP otomatik tırmanır kalıp sistemimiz yüksek binaların çekirdeğin döşeme ile beraber aynı anda tırmandığı bir sistemdir. Otomatik tırmanır sistemlerimiz ayrıca inşaat sürecini hızlandırmak için çok kısa bir kat çevirim süresi sunmaktadır. Bu sistemler kat çıkma hızını 3 güne kadar düşürürken, kaba inşaat maliyetlerini de %30’a kadar azaltabilir. Ayrıca sistem sahip olduğu çalışma platformları ile maksimum iş ve işçi güvenliği sağlamaktadır. Bir diğer ürünümüz olan Xclimb 60 Koruma Perdesi ile her yükseklikte güvenli çalışma, çok fonksiyonlu kullanım ve üretkenlik sağlamaktayız. Boşluksuz kaplama sağlayan sistem sayesinde şantiye personeli düşmekten, rüzgar ve hava şartlarından korunur. Sistem vinçten bağımsız olarak hidrolik tırmanır olduğu ve dıştan bir perde gibi yapıyı takip ettiği için her türlü hava koşulunda çalışma imkanı sunar.

Bu ay gerçekleşecek olan İskele Kalıp Fuarı’na katılacak mısınız? Orada ilk kez sergileyeceğiniz ürünleriniz olacak mı?

Evet katılacağız. Fuarda köprü yapım teknolojisinde yeni ve yerli olarak geliştirdiğimiz Hareketli Köprü Konsol Kalıp sistemimizi tanıtacağız.

Şirketler arasında gerçekleşen inovasyon yarışı hakkında neler söylemek istersiniz? Şirketinizi bu anlamda nerede görüyorsunuz?

Biz geleceğin artık şantiyelerde insan gücüyle değil tamamen robotlarla imal edilen konutlarda olacağını düşünüyoruz. Bu perspektifimiz doğrultusunda 2017 yılında Amerika’da Contour Crafting firmasını satın aldık. Bu firma hali hazırda konut üretimi yapacak robotların üretimini yapıyor ve bu konuda teknoloji geliştiriyor. Dünyanın nüfus artış hızının sürekli yükselmesiyle konut ihtiyacı da artmakta. Şu an kullanılan geleneksel üretim şekli belli bir süre sonra yetersiz kalacak. Altyapı ve konut üretimlerinde zamanla insan gücü olmadan daha hızlı bir üretim şekline ihtiyaç duyulacak. Doka bunu şimdiden ön görerek bu alandaki yatırımlarını yapmaya başladı. Üretim hızını biraz daha somutlaştırmak adına örnek vermek gerekirse, bu sistemle 100 m2 bir konut 20 saat gibi kısa bir sürede yapılabiliyor. Şu an bu sistemle kurulmuş Dubai’de bir medya merkezi dahi bulunmakta. Az önce de bahsettiğim gibi, insan gücü olmaksızın yapı üretimi robotla gerçekleştiren teknolojiyi üreten, tamamen bu alanda faaliyet gösteren bir firmayı satın aldık ve Ar&Ge’mizi orta ve uzun vadeli periyodlarla bu yeni sisteme entegre etmenin altyapısını oluşturuyoruz. Ayrıca; geçen yıl geliştirdiğimiz başka bir inovasyona daha değinmek isterim. Concremote adlı betonun içine önceden yerleştirdiğimiz sensörlerle tüm bilgileri bir merkezde toplayıp işledikten sonra, cep telefonunuza indirdiğiniz bir aplikasyon aracılığıyla betonun ne zaman priz aldığı, kalıbın sökülüp sökülmemesine dair bilgilere erişebiliyorsunuz. Bu teknoloji sektörde şu anda sadece bizde bulunmakta. Biz isteriz ki, sektördeki rakiplerimiz olan diğer aktörler de, bu tarz önemli verilerin işlenebileceği teknolojilere sahip olsunlar. Bu inovasyonlar sektörün genel standartlarını yükseltecek en önemli etkenler. Bu anlamda kapımızı çalan herkese elimizden gelen hizmeti sunmaktan da mutluluk duyarız.

Satış ve satış sonrası çalışmalarınızdan biraz bahseder misiniz? Hangi ülkelere ulaşıyorsunuz? Yeni pazar arayışlarınız var mı?

Şirketimiz Doka Türkiye olarak Türkiye pazarına odaklanmaktadır. Ancak bunun yanı sıra Türki Cumhuriyetleri ve Azerbaycan’da sorumluluk alanımızdadır. Şirketimiz satış dışında satışını gerçekleştirdiği ürünler için mühendislik, bakım- onarım, sahada süpervizörlük ve lojistik hizmetleri de vermektedir. Önümüzdeki dönem için beklentilerinizi birkaç kelimeyle bizlerle paylaşmak ister misiniz? Önümüzdeki yılın da bu yıl gibi iyi bir yıl olacağını düşünüyoruz. Türkiye’nin genel büyümesi, Yapı ve İnşaat Sektörü’ne tamamen yaslanmış durumda. Bu sebepten bu sektördeki büyümenin hız kesmeden devam edeceğini öngörüyoruz. Biz ayrıca sektördeki gelişmeleri sayısal bazda da takip edebiliyoruz. Elimizdeki verilere dayanarak 2018 yılında gerçekleşecek projelerin bu yılkinden daha az olmayacağını söyleyebiliriz. Yeni yatırım ve proje anlamında ise, 2016 yılında yaptığımız 74 milyon TL yatırıma ilave olarak 2017 yılında da ülkemizde 40 milyon Liranın üzerinde bir yatırım gerçekleştirdik. Aynı zamanda, yılbaşında hedeflediğimiz oranın üzerinde hemen hemen 3 katı bir büyüme gerçekleştirdik. Bu hızlı büyümenin kendi içinde riskleri de bulunmakta. Bu sebepten önümüzdeki yıl tamamen karlılığı ve verimliliği artırmaya odaklanacağız.

#Doka, #Ozatay, #inovasyon

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: