Anasayfa » Aktüel » “Proje ve yatırımlarımız önümüzdeki süreçte devam edecek”

“Proje ve yatırımlarımız önümüzdeki süreçte devam edecek”

“Kısıtlamaların kalkması ile satışlarımızın kademeli olarak normale döneceğini düşünüyoruz. İkinci çeyrek itibari ile ertelenen tadilatlar, değişimler, duran inşaatların devamı ile satın almalar artan ivme ile başlayacaktır.”

Ülkemizde 28 yıldır sektör lideri olarak 5 milyona yakın evde, globalde ise, 71 ülkede tüketicisi ile buluşan ORKA Banyo, tüm Türkiye’de 81 ilde 450’den fazla satış noktası ile her gün marka bilinirliğini ve pazar payını artırarak büyümeye devam ediyor.

ORKA Banyo İş Geliştirme Müdürü Gani Ergül ile dosya konumuz çerçevesinde bir röportaj çalışması gerçekleştirdik.

ORKA Banyo İş Geliştirme Müdürü Gani Ergül

Tüm dünyayı etkisi altına alan salgın hastalık şirket faaliyetlerinizi nasıl etkiledi?

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs gündeminin ORKA Banyo’ya ekonomik etkilerini Nisan ve Mayıs aylarında hissettik. Ocak, Şubat ve Mart aylarında henüz gündem yoğunlaşmadan önceden gelen talepleri değerlendirdiğimiz için satışlarımız %20 büyüme ile devam ediyordu. Nisan ve Mayıs ayında satışlarımız geçen senelere oranla %50 azaldı. Bunu 120 km hızla giderken duraksamaya benzetiyoruz. Sektörden aldığımız tepkiler ve aldığımız taleplere göre Haziran’ın ikinci haftasından itibaren oranlarımız kademeli olarak normale dönecektir. Olumlu sinyalleri almaya başladık.

Üretim, sevk ve yeni ürün çalışmaları noktasında şu anki çalışma yapınızdan biraz bahseder misiniz?

ORKA Banyo olarak biz salgının görülmeye başlandığı günlerden bu yana bir takım tedbirler aldık. İşçi çıkarmak yerine çalışma sürelerinin kısaltılması, home office çalışma gibi esnek çalışma uygulamaları gerçekleştirdik. Avrupa ve Türkiye’de yaşanacak olası tedarik gecikmelerini düşünerek hammadde alımlarımızda yıllık bütçenin üzerine çıkarak özellikle tedariki daha uzun süren malzemelerle arttırdık. Genel tüm hammaddelerde stok seviyelerimiz maksimum seviyeye çıkartmaya gayret ettik, kritik ürünlerde bağlantılarımızı tamamladık. Satışların düşmesinin sebebi sokağa çıkma yasakları, şehirlerarası sirkülasyonun olmaması, yapı marketlerin kapalı olması ve birçoğunun açılmamasıydı, bu önlemler kademeli olarak kaldırıldığında biz de eski satışlarımıza ulaşacağız. Bir haftalık bir ara sonrası Nisan ayında tüm önlemlerimizi alarak ve kısmi çalışma düzenine geçerek tekrar üretime başladık. Önceliğimiz fabrikadaki hazır bekleyen ürünlerin satışı için aksiyon alınması, sonrasında zarar etmeyecek şekilde ciroya koşmak, sonraki aylarda ise kara odaklanmak olacak.

Satış ve pazarlama noktasındaki faaliyetlerinizi nasıl gerçekleştiriyorsunuz?

Satış faaliyetlerimiz bayi, yapı market ve ihracat kanalı ile gerçekleştirilmektedir. Salgın sebebiyle yapı market kanalımız 11 Mayıs tarihine kadar kapalıydı. Burada sorumlu arkadaşlarımız home office çalışma stiline geçiş yaptılar. Yurtiçi bayi çalışanlarımız gerekli önlemler alınarak açık olan ve görüşmek isteyen bayileri ile yüz yüze veya interaktif olarak internet ortamından görüşmelerini gerçekleştirdiler. Siparişlerin internet üzerinden B2B ve CRM ile girişleri yapıldı. Girilen siparişlerin sevkleri yapıldı. Fabrikamızın İstanbul dışında olması en büyük avantajımız oldu ve işimizi çok kolaylaştırdı. İhracat tarafında pandeminin yoğun olduğu ülkelerde getirilen kısıtlamalardan dolayı ihracat sevkiyatlarımız sekteye uğradı. Kısıtlaması olmayan ülkelerin sipariş sevkiyatları yapıldı. İhracat satış temsilcilerimiz müşterileri ile sürekli iletişimde kaldı. İhtiyaçları ve yeni ürünlerimiz hakkında bilgi alışverişinde bulunuldu.

Önümüzdeki döneme dair öngörünüz nedir?

2020 yılının ilk çeyreğinde ORKA ailesi olarak yeni tasarımları, projeleri, satış adetleri ve cirosu ile çok iyi başlangıç yapmıştık. Fakat Coronavirus salgını sebebi ile getirilen kısıtlamalar işlerimizi durdurmasa bile yavaşlamasına sebep olmuştur. Proje ve yatırımlarımız önümüzdeki süreçte devam edecek. Kısıtlamaların kalkması ile satışlarımızın kademeli olarak normale döneceğini düşünüyoruz. İkinci çeyrek itibari ile ertelenen tadilatlar, değişimler, duran inşaatların devamı ile satın almalar artan ivme ile başlayacaktır. Yurtdışı müşteri tarafında ise özellikle Çin’den banyo mobilya ithalatı yapan Ortadoğulu ve Avrupalı müşterilerimizin ülkemize yapacağı taleplerinin artacağı düşüncesindeyim. Bunun en büyük sebebi pandemi sürecinin İngiltere, İspanya, Fransa ve İtalya gibi Avrupa ülkelerine göre az can kaybıyla seyretmesi, ülkemizde krizinin iyi yönetilmesidir. Ülkemize ulaşımın Uzak Doğu ülkelerine göre kolay olması, Coğrafi konumu nedeni ile kısa sürede ulaşılması, müşterilerin satın aldığı malların teslim ve varış sürelerinin kısa olması sebebi ile Türkiye birçok sektör için tedarik kapısı olacaktır. Özetlemek gerekirse Haziran ayı itibari ile başlayacak olan yeni hayatımızda herkesin dikkatli olması, maskelerin takılması, sosyal mesafenin korunması, temizlik ve hijyen kurallarına uyulması durumunda en kısa sürede kademeli olarak normal hayatımıza dönüş yapacağımızı düşünüyoruz.

Bu yıl için tasarladığınız plan ve projeleriniz var mı?

Yeni plan ve projeler devam etmektedir. 2020 yılı içerisinde mevcut 22.000 metrekare üretim tesisimize ek olarak 12.000 metrekare lojistik depo bina inşaatı tamamlanacak. Kapalı toplam üretim alanı 34.000 metrekareye çıkartılarak Türkiye’nin en büyük üretim kapasitesine sahip banyo dolabı üreticisi konumu korunacak. SAP ERP sistem yatırımı 2020 yılı içerisinde tamamlanacak. Tasarım merkezi içerisinde oluşturulan tasarımların dijital pazarlamada kullanılmasına yönelik software ve hardware yatırımlar tamamlanacak. Normalleşme ile Cersai 2020 Bologno-İtalya, Dubai Big 5 gibi yurtdışı fuarlarına katılımların tekrar gerçekleştirileceğini planlıyoruz.

Son olarak eklemek istedikleriniz?

Toplumun bir an önce sağlığına, huzuruna kavuşması ve normal seyrine dönmesini diliyoruz. Her zamankinden daha çok çalışmamız gereken bir dönem olacak. Her kriz döneminde olduğu gibi içinde barınan fırsatları tespit edip değerlendirmek, üzerimize düşen en önemli sorumluluk olacaktır.

 

 

 

 

#orka

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: