Anasayfa » Aktüel » “Pazarın potansiyeline ve dinamizmine güveniyor, geleceğe umutla bakıyoruz”

“Pazarın potansiyeline ve dinamizmine güveniyor, geleceğe umutla bakıyoruz”

“Firma olarak “MITSUBISHI ELECTRIC” üretimi asansör, yürüyen merdiven ve yürüyen bantların satış, montaj ve bakım hizmetlerini veriyoruz. Marka bilinirliği en yüksek grubumuz konfor, kalite, uzun ömür ve arızasızlığı ile tanınan asansörlerimizdir.”

Dünya genelinde pek çok farklı sektöre yönelik ürünler üreten, ileri teknolojiye sahip, inovatif ve çevreci bir şirket olan Mitsubishi Electric, Japonya’nın en büyük asansör ve yürüyen merdiven üreticilerinden biri olarak bugüne kadar birçok ilke imza atmış öncü bir marka. Mitsubishi Electric Corporation ortaklığıyla kurulan AG MELCO Elevator Co. LLC ise asansör ve yürüyen merdiven alanında uzman, global bir kuruluş olarak faaliyet göstermekte.

AG MELCO Turkey Asansör Genel Müdürü Ufuk Bayam ile yapmış olduğumuz röportaj çalışmamızda, gerçekleştirdikleri projeler, inovasyon çalışmaları ve önümüzdeki yıl içerisindeki planlarını ele almaya çalıştık.

Firmanızın kısa tarihçesi ile birlikte çalışma sahalarından ve hizmetlerinden bahseder misiniz?

1930’lardan bu yana asansör ve yürüyen merdiven sektörünün gelişimine yüksek katma değer sağlayan markamız; konfor, güvenlik ve dizayn konularındaki yenilikleriyle öne çıkıyor. Sektöre kazandırmış olduğumuz yeniliklere örnek olarak; Mitsubishi Electric’e özgü bir mühendislik harikası olan spiral yürüyen merdiveni, ilk zigzag asansörü, Yokohama Tower’ın saniyede 12,5 metreyle Guinness Rekorlar Kitabı’na giren ilk yüksek hızlı asansörünü verebiliriz. Bu örneklere; dünyanın ilk tristör ile kontrol edilen asansörü, “değişken voltaj değişken frekans” teknolojisinin icadı ve bu teknolojinin ana tahrik motorlarına ve kapı motorlarına da uygulanması gibi pek çok madde eklemek mümkün.

Bugün dünyanın birçok ülkesinde sahip olduğu öncü ve ileri teknolojisi ile hizmet veren MITSUBISHI Electric, 632m yüksekliğe sahip olan Şangay Kulesi / Çin’deki asansörleriyle “En hızlı asansör (20,5m/sn)”, “Bir binada bulunan en uzun seyahat mesafesine (578,55m) sahip asansör” ve “En hızlı çift katlı asansör (10m/sn)” olmak üzere 2016 yılında 3 dalda Guinness Dünya Rekoruna sahip olmuştur.

Mitsubishi Electric Corporation ortaklığıyla kurulan AG MELCO Elevator Co. LLC ise asansör ve yürüyen merdiven alanında uzman, global bir kuruluş olarak faaliyet gösteriyor. Dünyanın önde gelen mimarlık ve inşaat şirketleriyle işbirliği yaparak otel, çarşı, iş merkezi gibi büyük ve görkemli yapılara asansör ve yürüyen merdiven sistemleri tesisi gerçekleştiren AG MELCO Elevator Co. LLC, aynı zamanda bakım ve danışmanlık hizmeti de veriyor. Merkezi Dubai’de bulunan ve dünyanın çeşitli ülkelerinde 24 temsilcilik ofisi bulunan AG MELCO Co. LLC’nin Türkiye operasyonlarını yürüten AG MELCO Turkey Asansör Ltd. Şti. olarak, Mitsubishi Electric Asansör ve Yürüyen Merdiven Sistemleri’nin Türkiye’deki tek yetkili temsilcisi konumundayız. 1988 yılında İstanbul’da kurulan şirketimiz AG MELCO Turkey Asansör Ltd. Şti.’nin Ankara temsilcilik ofisi 2002 yılında, Antalya ofisi 2006’da ve İzmir ofisi 2016’da hizmete girdi. Merkez ofisimiz ve temsilciliklerimizin yanı sıra Bursa ve Gaziantep’te bulunan teknik ofislerimizle birlikte Türkiye genelinde prestijli projelerin asansör ve yürüyen merdiven projelerine imza atıyoruz.

Sektörün içerisinde bulunduğu durumu bizler için kısaca değerlendirebilir misiniz?

İnşaat sektörü, ana faaliyet alanımız olan Asansör ve Yürüyen merdiven satışı, montajı ve bakım hizmetlerini yerine getirdiğimiz bir sektör olduğundan yaşanan gelişmelerden doğal olarak haberdar olmaktayız.

Sektörün konut tarafı, bilindiği üzere eldeki satılmamış stok sebebiyle yeni planlanan yatırımları durdurmuş gözüküyor. Başlamış ve belli bir seviyeye gelmiş olanlar ise girdikleri sözleşmeleri gereği projelerini tamamlamak zorunda. Ancak bütçelerinin Türk Lirası ile olması sebebiyle işe başlarken hedefledikleri ürünleri ve markaları revize etmek ve bütçelerine uygun ürünleri seçmek zorunda kalıyorlar. Sonuç olarak kaliteden fiyat odaklılığına doğru yönelen bir piyasa oluşuyor.

Konut dışında da etkilenme aslında kurlardaki ve fiyatlardaki artış ve belirsizlikler, yüksek faiz oranları sebebiyle hissediliyordu. Bir çok proje de karar verme süreçlerini ötelemiş idi. Bazı projelerde ise kaba inşaat bitimi sonrası işleri askıya alma söz konusu olmuştu. Ancak 2020 başı itibariyle projeleri tamamlamaya yönelik bir hareketlenme başlamış gözüküyor. Bununla beraber mevcut pazarın potansiyeline ve dinamizmine güveniyor, geleceğe umutla bakıyoruz.

Rekabet noktasında firmanızı diğer markalardan ayıran özellik ve öncelikler nelerdir?

Teknoloji öncüsü Mitsubishi Electric’in, Original Expert System ve Fuzzy-Logic teknolojisini kullanarak geliştirdiği Supervisory System, operasyonda verimlilik sağlıyor ve kullanıcı memnuniyetini artırıyor. Asansörlerimizde kullandığımız özel bir tasarım olan Al Supervisory System sayesinde, mevcut trafik akışı sistem bilgisayarında hafızaya alınarak bekleme süreleri ve enerji sarfiyatı minimuma indiriliyor, sorunsuz servis hizmeti sağlanıyor. Endüksiyon motorlarını, yüksek verimli sabit manyetik alan teknolojisine sahip motorlarla değiştirerek bir ilke imza atan ve sektöre öncü olan Mitsubishi Electric, bu teknoloji sayesinde daha küçük ve daha az enerji harcayan dişlisiz tahrik mekanizmaları geliştirdi.

En önemli özelliklerimizden biri de asansörlerimizin sahip oldukları ileri teknoloji sayesinde yaklaşık 20-25 sene boyunca modernizasyona ihtiyaç duymuyor olması. Asansörlerimizin üretimi, nakliyesi ve yerinde montaj aşamalarının tümünde çevreye duyarlı bir şekilde hareket ediyoruz. Mitsubishi Electric asansörlerinde sabit manyetik alan teknolojisine sahip dişlisiz motorlar kullanıldığı için yağlama minimize edilmiş oluyor. Asansörlerin belirli bir süre çağrı almaması durumunda aydınlatma ve fanlar otomatik olarak kapatılıyor, kat gösterge aydınlatmaları bir kademe düşürülüyor. Kabin içerisinde yanlış çağrı butonuna tekrar basılması durumunda çağrı iptal edilip asansörün gereksiz yere durması önleniyor.

Asansör tavanlarında LED aydınlatma kullanılarak hem tasarruf sağlanıyor hem de aydınlatma maliyetleri minimuma indiriliyor. Enerji tasarrufu açısından önem taşıyan tüm bu özellikler, sahip olduğumuz çevreci yaklaşımı özetliyor. Az enerji harcayan çevreye duyarlı asansörlerimiz sayesinde aynı zamanda işletme maliyetlerinin azaltılmasına ve ülke ekonomisine de katkıda bulunuyoruz. Yine asansörlerin çalışması esnasında açığa çıkan enerjiyi sisteme geri besleme ile dahil eden rejenerasyon sistemimiz, enerji verimliliğini üst seviyeye taşıyan özelliklerden birisidir.

Ürün gruplarınız hakkında bilgi verir misiniz? Marka bilinirliği en yüksek ürün grubunuz hangisi?

Firma olarak “MITSUBISHI ELECTRIC” üretimi asansör, yürüyen merdiven ve yürüyen bantların satış, montaj ve bakım hizmetlerini veriyoruz. Marka bilinirliği en yüksek grubumuz konfor, kalite, uzun ömür ve arızasızlığı ile tanınan asansörlerimizdir.

Bu yıl için beklentilerinizi birkaç kelimeyle bizlerle paylaşmak ister misiniz?

Açıkçası 2020 yılı, 2018 deki seviyeyimize ulaşmaya çalışacağımız ve sektörde yaşanan sıkıntılardan en az etkilenmek için çabaladığımız bir yıl olarak devam ediyor.

Son olarak eklemek istedikleriniz?

Mitsubishi Electric Asansör olarak amacımız; Dünya’nın en büyük asansör firması olmak veya en çok asansörü satan firması olmak değil, Dünya’nın en kaliteli asansör üreticisi unvanını bu sektörde faaliyet gösterdiğimiz zaman boyunca sektörün bu sıkıntılı günlerinde dahi kalitemizden taviz vermeden elimizde tutmaktır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

#MitsubishiElectric #asansör

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: