Anasayfa » Aktüel » Mimar Fatih Dağtekin: “Bu tarihi yapıdaki restorasyon çalışmasında iskele ihtiyacımıza ÖZLER ile yapmış olduğumuz çözüm ortaklığı sayesinde Safetyscaff ürünü ile cevap bulabildik”

Mimar Fatih Dağtekin: “Bu tarihi yapıdaki restorasyon çalışmasında iskele ihtiyacımıza ÖZLER ile yapmış olduğumuz çözüm ortaklığı sayesinde Safetyscaff ürünü ile cevap bulabildik”

“1851 yılında tamamlanmış olan yapı, İzmir’in Konak ilçesinde İzmir İl Sağlık Müdürlüğü binası olarak günümüzde kullanımı devam etmekte. Mekan 150 yılı aşkın ömrü ile İzmir’in ilk Müslüman Hastanesi olma özelliği ile de tarihsel bir önemde. Aynı zamanda yakın geçmişe kadar Konak Doğum Hastanesi olarak kullanılarak İzmirlilerin hatıralarında duygusal bir öneme de sahip olmuştur.”

Aktif olarak hala kullanılması nedeni ile yapıda uzun yıllar kapsamlı bir restorasyon çalışması yapılamadı. Kullanım yoğunluğu devam eden yapının sorunlarını çözebilmek adına İzmir Valiliği tarafından basit bakım onarım sürecine alındı.

İlgili kurum yetkilileri tarafından yapının sorunları ortaya konmuş ve bu sorunlara çözüm önerilerinde ana ilke yapıya minimum müdahale edilmesi şeklinde olmuştur. Basit onarım kapsamına genel olarak çatı, cephe ve doğrama tadilatları girmekte. Bu kapsamda; çatıların akan kısımları lokal müdahaleler ile onarılıp, cephelerdeki sıva, boya raspalanarak mevcut malzeme ile yenilenmekte. Cephe doğramalarında boya raspaları yapılıp, doğramaların çürüyen kısımlarında onarımlar tamamlandıktan sonra boyanacak. Böylece cephelerde yer alan taş söveler ile saçak silmelerinde boya raspaları yapılarak özgün taş dokusu ortaya çıkarılacak.

Safetyscaff Avrupa Standartlarına Uygun Olarak Özler Tarafından Üretilmektedir

Safetyscaff %100 iş güvenliği kurallarını dikkate alarak Avrupa Standartlarına uygun olarak dizayn edilmiştir. Zemini teraziye almak için TS EN 74-3 sertifikalı alt ayar milleri kullanılır. TS EN belgeli ankraj elemanları ile sistem kurulduğu cepheye sabitlenir. ÖZLER tarafından talep edilen projelere uygun olarak montaj-demontaj hizmeti verilmekte.

ÖZLER’in Safetyscaff güvenlikli cephe iskele sistemi TS EN 12810 belgeli. Üretimde ise otomatik gazaltı kaynak makineleri kullanılmakta.

TS EN 12810-1, 12810-2, 12811-1 ve 12811-2 sertifikalı Safetyscaff çerçeveleri standart olarak 48*3,0 mm, yatay bağlantılar 34*2,0 mm ve çapraz bağlantılar ise 42*2,5 mm TSE belgeli. Mekanik testlere tabi tutulmuş sanayi borularından üretilmekte. Tüm bu işlemlerde robotik kesme, delme ve kaynak prosesleri uygulanmakta.

Güvenlikli cephe iskelesinde pano, yatay ve çapraz bağlantı elemanları ve çelik platformlar ayar milleri, başlangıç ayağı ve yürüme yolları TS 914 EN ISO 1461 standartlarına göre daldırma galvaniz ile kaplanmakta.

 

Fatih Dağtekin Dares Mimarlık;

“Yapı yaklaşık 3.500 m2 alanı kaplamakta ve bu alan yaklaşık 600 mt uzunluğa denk gelmekte. Ayrıca içerisinde oluşan iç avlular ve bu avlulara yapılmış pek çok eklenti nedeni ile yapı cephelerinde iskele kurmak zorlaşmakta. Yapının ortalama 15 mt yüksekliğinde olması da buradaki uygulamalar esnasında kullanılması gereken iskelenin önemini ortaya çıkartmaktadır. Kullanılacak iskele kolay kurulabilme özelliği ile zamandan tasarruf ettirmeli, aylarca üzerinde çalışacak olan çalışma arkadaşlarımızın güvenliğini ön planda tutmalı, farklı engel ve açıklıklarda çözümler üreterek çalışma alanımızı açmalıydı. Tüm bu isteklerimize ÖZLER ile yapmış olduğumuz çözüm ortaklığı ile Safetyscaff ürünü cevap bulabildik.” dedi.

 

 

 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: