Anasayfa » Aktüel » LC Waikiki’nin Giyimkent Projesi PERI ile Yükseliyor

LC Waikiki’nin Giyimkent Projesi PERI ile Yükseliyor

Proje Adı: LC Waikiki Giyimkent Binası

Yer: Esenler / İstanbul

Yüklenici: NİVAK GROUP

Proje Koordinatörü: Bülent Tonguç Karaman

Şantiye Şefi: Ahmet ERKARA

Servis: PERI İstanbul Ofisi

Türkiye’nin en büyük tekstil firmalarından biri olan LC Waikiki’nin Giyimkent’te bulunan bu prestij projesini hayata geçiren  NİVAK GROUP  tercihini PERI Kalıp ve İskeleleri’nden yana kullanıyor.

LC Waikiki Giyimkent Binası 24 katlı tek bloktan oluşmaktadır.  93779,42 m²  inşaat alanına sahip proje, lokasyon olarak İstanbul’un en işlek ana arterlerlerinden biri olan TEM Giyimkent mevkiinde yer almaktadır.

Yapı etrafında toplam 31 adet 2,5 kat koruma sağlayan RCS-P Rüzgar Koruma Panel Sistemi ve 2 adet bağımsız malzeme çıkartma modülü bulunmaktadır. Kat yükseklikleri h=3,68 m’dir. Yapının tüm cepheleri açık olup bir cephesi TEM otoyoluna diğer cephesi de Giyimkent ana caddesine cephelidir. Bu nedenle yapıdan düşecek herhangi bir malzemenin, son derece işlek olan bu alanlarda yaratacağı zararın çok vahim sonuçları olacağı açıktır. İmalatın çok güvenli ve kazasız bir şekilde bitirilmesini hedefleyen NİVAK GROUP bu prestij projesinde rüzgar koruma panel sistemi için PERI’yi tercih etmiştir.

Projede binanın dış cephesinde, yüksek katlı yapılarda konforlu bir çalışma ortamı sağlayan ve çelik raylar üzerinde kılavuzlanarak, hidrolik olarak tırmanan RCS-P Rüzgar Koruma Panel Sistemi kullanılmıştır. Yüksek yapılarda rüzgarın ve olumsuz hava koşullarının yarattığı etkiyi en aza indirgeyerek, öncelikle iş güvenliğini arttıran ve şantiyeye hız kazandıran PERI RCS-P Rüzgar Koruma Panel Sistemi yüksek yapıların vazgeçilmez tercihi olmuştur. Özellikle lokasyon olarak yaşamın yoğun olduğu şehir merkezlerindeki şantiyelerde, basit bir el aletinin aşağıya düşmesi sonucu oluşabilecek kazalar, çok vahim sonuçlara yol açabilmektedir. Bu nedenle PERI RCS-P Rüzgar Koruma Panel Sistemi sadece bağlı olduğu yapının güvenliğini değil, bu yapının çevresinde bulunan yaya, araç, bina v.b. gibi unsurların da güvenliğini sağlamaktadır. Ayrıca sistem binaya asıldıktan sonra düz panellerin üzerine uygalanacak reklam afişleri, reklamın kaba inşaat süresince yerinde kalmasını sağlamakta ve hedef kitleye doğrudan etkili bir şekilde ulaşmaktadır.

Projede yer alan PERI RCS-P Rüzgar Koruma Panel Sistemi 2 takım döşeme kalıbının üst üste kurulmasına izin vermektedir. Binanın çalışılan katları ve en üst imalat katında da 1,50 m yüksekliğini tamamen kapatan bu sistem sayesinde hem rüzgar etkisinden korunulur hem de işçinin çalışma performansı aynı zemin katta olduğu kadar yüksek olur çünkü hangi katta çalıştığı artık önemini yitirmiştir.

Fırtına durumunda ise herhangi bir malzemenin binadan dışarı savrulmasına imkanı yoktur, çünkü sistemin statik hesabı çok kuvvetli rüzgar yüklerine göre yapılmakta ve bu yükleri koruma panelleri karşılamaktadır. Projedeki öngörülen rüzgar yüküne bağlı ankraj hesapları DIN normları esas alınarak 143 km/h olarak hesaplanmıştır. Bu da 1,10 kN/m² lik yüke eş değerdir.

Bu prestij projesinde RCS-P sisteme entegre olan 4,5 m x 4,2 m boyutlarında, kullanıcısına 20 m² kullanım alanı imkanı sunan 2 adet malzeme çıkartma platformu da yer almaktadır. Platformlar, rüzgar panellerinden ayrı ve hidrolik olarak tırmanmaktadır.

Tüm paneller vinçten bağımsız bir şekilde hidrolik olarak tırmandırılmaktadır. 100 KN’luk hidrolik pompası sayesinde yaklaşık 170 m²’lik 2 modül 10 dakika içinde bir üst kata alınabilmektedir.

Bir tarafında hergün önünden yüzbinlerce kişinin geçtiği, İstanbul’un en işlek otobanı TEM, diğer tarafta İstanbul’un en önemli iş sitelerinden biri olan Giyimkent’e komşu olan bu projedeki en önemli sorunlardan biri de hiç şüphesiz rüzgarlı bir lokasyonda olmasıydı. Projede RCS sistem kullanılarak, panellerin üzerine reklam alınmış, tüm imalat tamamen korumalı bir ortamda yapılarak bu dezavantaj tamamen avantaja dönüştürülmüştür. Sistemin hidrolik olması, panellerin montajının bir kere yapıldıktan sonra iş bitimine kadar demonte edilmemesi, RCS panel projelendirmesinin şantiyenin kaba inşaat beton döküm sırasına göre yapılmış olması kullanıcı açısından birçok fayda sağlamıştır.

 

Şantiye Şefi Ahmet Erkara’nın yorumu:

LCW Giyimkent Projemiz kaba imalat safhasında tercih etmiş olduğumuz PERI RCS-P Rüzgar Koruma Panel Sistemi, bizlere iş güvenliği zafiyeti ve iş gücü kaybımızı minimize eden bir seçenek sunmuştur. Bu sebeple çalışan personellerin dış ortam etkilerinden korunması ile birlikte yakalamış olduğumuz kaba imalat performans artışı yaklaşık olarak %10 dur. Bu süreçte bizlere teknik detay ve saha desteği olan PERI Firması’na teşekkürlerimizi sunarız.

 

 

 

 

#PERİ #panel #şantiye #proje #inşaat #giyimkent #cephe #kalıp #iskele

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: