Anasayfa » Aktüel » KraTos Micro ile Betondaki Kılcal Çatlaklara Son

KraTos Micro ile Betondaki Kılcal Çatlaklara Son

Kordsa’nın inşaat sektörünün kullanımına sunduğu yüksek dayanım ve performans özelliğine sahip ürünü KraTos Micro, betonda çatlak direncini artırıp durabilite sağlarken, çatlak genişliğini azaltıyor. Betonda 3 boyutlu dağılım sağlayarak plastik ve kuruma rötresinden meydan gelen çatlakları kısıtlandırıp ilerlemesini durduruyor. 3 boyutlu çalışan KraTos Micro sentetik donatılar, sıcaklık ve büzülme kaynaklı çatlakları minimize eder. Kratos Micro sentetik fiber donatılar betonda yangın sırasında kanallar oluşturarak su buharının dışarıya çıkışına imkan vermektedir. Bu sağladığı üstün özellik ile betonda patlama dayanımı sağlayıp parça kopmasını engellemektedir.

Burak Erdal / Kordsa Proje Lideri

Mikro sentetik fiber donatılar, 1970’li yıllardan itibaren saha (zemin) betonlarında, yol betonlarında, püskürtme beton ve tamir harçlarında çok yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. KraTos Micro sentetik fiber donatılar, geniş yüzey alanlarına sahip beton uygulamalarında örneğin saha (zemin) betonlarında, topping (şap) betonlarında plastik rötreden oluşan kılcal çatlamaları %95-99 varan oranlarda azaltmaktadır. KraTos Micro yaklaşık 100 milyon parça sayısı/ kg üründen oluşmaktadır. Taze betonun yüzey özelliklerini iyileştirip betonda kanama-kusma olarak adlandırılan durumları ortadan kaldırmaktadır. KraTos Micro betonda yangın durumunda pasif yangın dayanımı sağlayıp karayolu tünellerinde insanların tahliyesi için zaman avantajı yaratmaktadır. Micro sentetik fiber donatılar, EN 14889-2 (Lifler – Betonda kullanım için – sınıf 1: Polimer lifler – Tarifler, özellikler ve uygunluk) Standardı’na uygunluk gösterir. Eş değer çapı < 0,3 mm küçük olan lif çeşitleri mikro olarak adlandırılır.

BETON YAPISI GEREĞİ ÇATLAR

Beton yapısı itibariyle bünyesel olarak büzülmeye uğrar. Bunun yanında çevresel etkilerle birlikte betonda çekme gerilmeleri oluşur. Bu gerilmeler betonun mikro yada makro olarak çatlamasına neden olur. Özellikle geniş yüzey alanına sahip betonlarda çatlak kontrolü imkansız olabilmektedir. ACI 360R-10 “Guide to Design of Slabs-on-Ground” dizayn rehberinde aşağıda ki ifade yer almaktdadır. “En iyi zemin tasarımlarında ve uygun yapı koşullarında bile, çatlaksız ve kıvrımsız beton beklemek gerçekçi değildir. Tasarımcı ve müteahhitler yapı sahiplerine bazı çatlak ve kıvrılmaların meydana gelebileceğini bunun normal bir durum olduğunu tavsiye etmelidirler.” (ACI 360R-10) Kordsa Teknik Tekstil A.Ş Ar-Ge beton laboratuvarında, ASTM C1579 – 13 (Plastik Rötre)EN 14651 (kiriş), ASTM C 1609 (kiriş), EN 14488-5 (Püskürtme beton plak) standartlarına uygun fiberle güçlendirilmiş beton elamanlar üzerinde test yapılabiliyor. Müşteri/proje talebine göre fiberli beton dizaynı yapılabilmekte, test sonuçları kullanılarak projelere en uygun lif dozajı (kg/m3) hesaplanmaktadır. Kordsa üstün teknik ekipman ve uzman mühendis personeli ile projelere mühendislik çözümleri sunmaktadır.

KRATOS MİKRO SENTETİK LİF TEKNİK ÖZELİKLERİ

KraTos Mikro Karakteristik Özellikler Standart
Ham Madde Poliamid 6.6
Özgül Ağırlık (gr/cm3) 1,14
Uzunluk Varyasyonları (mm) 6, 12, 18, 24 EN 14889-2
Fiber Çapı (micron) 27 EN 14889-2
Çekme Gerilmesi (MPa) 960 EN 14889-2
Fiber Sayısı / KG 111 Milyon (12 mm)

 

KRATOS MİCRO SENTETİK DONATILAR

Mikro sentetik fiber donatılar betonda genel itibari ile plastik rötre, kuruma rötresi ve yangın dayanımı sağlar. Sertletmiş betonun mekanik özelliklerini etkilemez. Mikro sentetik fiber genel itibari ile 0.3 kg- 0.9 kg/m3 dozaj aralığında kullanılır. (ACI 544.4R-18)

TEST SONUÇLARI GÖRE ÜSTÜN PERFORMANS

Kratos mikro sentetik fiber donatılar akredite olan laboratuvarlarda test edilmiş ve performansı kanıtlanmıştır.

Plastik rötre testi; Aachen/Almanya üniversitesinde yapılmıştır. Kratos mikro çatlak genişliğini yalın (şahit/lif içermeyen) betona göre %95 toplam çatlak alanını ise %99 oranında azalttığı raporlanmıştır.

Kuruma rötre testi; Boğaziçi üniversitesinde “ASTM C157 / C157M – 17 Standard Test Method for Length Change of Hardened Hydraulic-Cement Mortar and Concrete” standardına uygun gerçekleştirilmiştir. KraTtos Micro yalın (şahit/ lif içermeyen) betona göre %16 daha iyi performans göstermiştir. Yangın Dayanımı testi; VSH Versuch 2:2019 Fire-resistance tests — Elements of building construction — Part 2: Requirements and recommendations for measuring furnace exposure on test samples” standardına uygun gerçekleştirilmiş. KraTos Micro içeren betonlardan patlama ve parça kopması meydan gelmemiştir. KraTos Micro betona yüksek yangın dayanımı sağlamıştır.

KraTos Micro sentetik fiber donatılar yukarıdaki bilgiler ve test sonuçları çerçevesinde hem Türkiye hem yurtdışı pazarlardaki projelerde saha (zemin) betonları, yol betonları, püskürtme beton, yapı kimyasalları ve tamir harcı üretim segementlerinde çok yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

KraTos Micro sentetik fiber donatılar, plastik rötreden oluşan kılcal çatlamaları %95-99 varan oranlarda azaltmaktadır ve betonun kullanım sürelerine olumlu katkı sağlamaktadır.

 

 

 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: