Anasayfa » Aktüel » İstanbul Havalimanı Cami Projesi’nde Kullanılan PERI İskele Sistemleri

İstanbul Havalimanı Cami Projesi’nde Kullanılan PERI İskele Sistemleri

Proje Adı: İstanbul Havalimanı Cami Projesi

Yer: Arnavutköy / İstanbul

Yüklenici: IGA Havalimanları İnşaatı Adi Ortaklığı Ticari İşletmesi

Proje Müdürü: Bülent Sarıalioğlu

Servis: PERI İstanbul Ofisi

Türkiye’nin en büyük ve en önemli projesi olan İstanbul Havalimanı bünyesinde inşa edilen Cami Projesi’nin asma tavan imalatının gerçekleştirilmesi için taşıyıcı iskele olarak PERI UP Flex Modüler İskele Sistemi, platform iskelesi olarak PERI UP LGS Sistem kullanılmıştır. Yapımı 2 ay süren projede, 18,5 m enindeki, 28 m boyundaki ve 17 m yüksekliğindeki PERI UP iskele sistemlerinin tercih edilme sebebi bu yapıdaki üst seviye güvenlik gereksinimlerini tam olarak karşılayan ortak bir iskele çözümü olmasıdır. İskele altında çalışma devam edeceği için özellikle PERI UP LGS sisteminin kullanılması önemli olup iskele montajı; zaman alıcı boru ve kelepçe bağlantıları kullanılmadan, sadece PERI UP Flex sistem bileşenleri ile gerçekleştirilmiştir. PERI UP LGS sistem ile vinç kullanılabilen yerlerde fazla iskele kurmadan istenilen yüksekliğe güvenli bir platform kurulmuştur. Bu platformun üzerinde, plywood’un da yardımıyla kolaylıkla yürüyebilen, çeşitli yükseklik ve boyutlardaki tekerlekli iskeleler sayesinde istenilen yüksekliklere güvenli bir şekilde ulaşmak mümkün olmuştur.

PERI UP LGS Sistem sayesinde tüm camii binası içerisine iskele kurulmasına gerek kalmamıştır. Sadece LGS sistem kurularak toplamda 12.000 m3 iskelenin hem malzemesinden hem de işçiliğinden tasarruf edilmiştir.

 

Proje Müdürü Bülent Sarıalioğlu’nun yorumu

PERI UP LGS Sistem daha önce İstanbul Havalimanı Terminal Binası’nda kullandığımız bir sistemdi. O projede 12 set, yani toplamda yaklaşık 2.000 ton LGS malzemesi ile 330.000 m2 bir alanda asma tavan imalatımız olmuştu. Bu sistemin kolaylığına, güvenliğine ve hızına aşina olduğumuzdan dolayı camii inşaatımızda da aynı sistemi kullanmak istedik. Burası çok hızlı ilerleyen, teslim süreleri çok kısa bir şantiye. Resmen dakikalardan tasarruf ettiğimiz bu dönemde PERI, bu hıza ayak uydurarak bize çok yardımcı oldu. Gerek projelendirme, gerek sevkiyat hızı tamamen proje hızıyla paralel gitti. PERI UP LGS sistemin yanı sıra PERI Kalıp ve İskeleleri firmasının bu profesyonel ve istekli yaklaşımdan tekrar memnun kaldık.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: