Anasayfa » Aktüel » “Her zaman daha iyisinin nasıl yapılacağına odaklıyız”

“Her zaman daha iyisinin nasıl yapılacağına odaklıyız”

“Ürün kalitesinden asla ödün vermediğimiz gibi, Ar-Ge politikamız yalnızca yeni ürün geliştirmek değil, piyasada halihazırda satılmakta olan ürünlerimizin kalitesinde sürekli bir iyileştirme yapmak yönünde.”

2001 yılından bu yana yenilikçi yapı kimyasalları üreten Fixa Yapı Kimyasalları, toplam 11 ürün grubunda, Türk ve bölge inşaat sektörüne yüksek kaliteli ürünler sunmakta. Gücünü teknolojiden alan firma, CE, TSE, TSEK gibi kalite belgeleri, ISO 9001:2008 kalite yönetim sistemi sertifikalarına ve yurtdışı pazarlarda aranan diğer kalite belgelerine de sahip. Fixa Yapı Kimyasalları Genel Müdürü Ali Murat Ekin, sorularımıza verdiği cevaplarla geçtiğimiz yıl hakkında değerlendirmelerde bulunurken, yeni plan ve projelerini de bizlerle paylaştı.

2019 yılı için kısa bir değerlendirmede bulunabilir misiniz? Şirket hedeflerinize ulaştığınızı düşünüyor musunuz?

2019 yılında ülkemiz inşaat sektörünün içinde bulunduğu daralma tüm ülke ekonomisini olumsuz etkiledi. Yapı Kimyasalları ve yalıtım sektörleri de inşaat sektörü ile doğrudan bağlantılı sektörler olduğu için daralmadan ilk etkilenenler oldu. Piyasadaki talep ucuz ürünlerden yana olunca birçok firma da maliyet düşürücü önlemlerle ürün kalitesinden taviz vermek zorunda kaldı.

Bu daralmadan elbette biz de etkilendik. Ancak ürünlerimizde kaliteden asla taviz vermedik, ürünlerimizdeki fiyat-kalite dengesinin müşterilerimize cazip gelmesi sayesinde olumsuzluğu bertaraf edebilen az sayıda firmadan birisi olduğumuzu sanıyorum. Hem yurtiçinde hem de yurtdışında yeni müşteriler kazandık. Geçtiğimiz yıllarda pek aktif olmadığımız bazı ürün gruplarına ağırlık vererek büyüdük. Yıl sonunu %20’ye yakın bir büyüme ile kapatıyoruz.

2020 yılı için hedeflerinizi nasıl temellendiriyorsunuz? Üretim ve satış stratejinizi nasıl kurguluyorsunuz?

2020 yılında inşaat sektöründe yeniden bir hareketlilik başlamasını bekliyoruz. Yapı kimyasalları ve yalıtım sektörleri de buna bağlı olarak yeniden bir canlanma yaşayacak. Biz de bu dönemde hem yurt içinde müşterilerimizin ihtiyaçlarına cevap vererek hem de yurtdışında yeni pazarlara girerek büyümeyi hedefliyoruz. Ürün kalitesinden asla ödün vermediğimiz gibi, Ar-Ge politikamız yalnızca yeni ürün geliştirmek değil, piyasada halihazırda satılmakta olan ürünlerimizin kalitesinde sürekli bir iyileştirme yapmak yönünde.

Önümüzdeki yılda yeni ürünleriniz olacak mı?

Yılın ikinci yarısında yaptığımız bir yatırımla Avcılar’daki tesisimizde kapasite artırımına ve maliyet düşürücü bir entegrasyona gittik.. İstanbul’daki tesisimizin kapasitesini %100 artırdık. Bunun ardından yeni ürünlerimiz de piyasaya çıkacak.

Sektör ihracata odaklanmış durumda. Bu noktada sizin çalışmalarınız nasıl ilerliyor?

Yurt dışı pazarlarda etkin bir distribütörlük ağımız var. Bunun yanı sıra fuarlara katılıyoruz, eğitim desteği veriyoruz ve yeni müşteriler kazanmak için ziyaretler yapıyoruz. Komşu ülkelerimiz, KKTC, Bulgaristan, Gürcistan, İran, Irak ve Rusya’nın yanı sıra Doğu Afrika’da yoğun olarak çalışıyoruz. Birçok Avrupa, Asya ve Afrika ülkesine düzenli ihracatımız var.

Ar&Ge ve İnovasyon çalışmaları, bir şirketin en büyük yatırımı. Siz bu konuyu nasıl ele alıyorsunuz? Bu noktada faaliyetleriniz neler? 

Ar-Ge çalışmalarımızda her zaman daha iyisinin nasıl yapılacağına odaklıyız. Hem yeni ürünler geliştirmek hem de piyasadaki mevcut ürünlerimizde sürekli iyileştirme yapmak üzere çalışıyoruz. Japon Kaneka firması gibi dünya devleriyle sürekli iletişim halindeyiz. Türkiye’de yeni olacak birçok ürün üzerinde çalışmalarımız devam ediyor.

Son olarak eklemek istedikleriniz?

Halihazırda ülkemizde hatalı planlanmış, inşa edilmiş ve çok yüksek fiyatlardan satışa çıkartılmış maalesef çok sayıda proje var. Dolayısıyla tüm konut stoğunun erimesi gibi bir durum söz konusu olamaz. Bazı projeler önümüzdeki yıllarda da atıl kalacaklar. Ancak faizlerin makul seviyelere gelmesi ve nitelikli konut stoğunun azalması 2020 yılı içerisinde emlak piyasasını hareketlendirmeye başlayacaktır. Artık ülkemiz ekonomisi için lokomotif sektörlerden olan inşaat sektörü için daha akılcı düşünme zamanı geldi. Yaşanan krizler ülkemiz insanını fiyat-kalite dengesine daha duyarlı yaptı. “Müteahhitlik” mesleğinin de artık profesyonelleşmesi, makul karlarla çalışan ve sürekliliği olan bir sektör olması gerekiyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

#Fixa #arge #inovasyon #müteahhitlik #ihracat #inşaat #yalıtım #yapı #kimyasal

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: