Anasayfa » Aktüel » ‘HAB Uzay ve Havacılık Organize Sanayi Bölgesi’ projesinde ABS Plus kör kalıpları tercih edildi

‘HAB Uzay ve Havacılık Organize Sanayi Bölgesi’ projesinde ABS Plus kör kalıpları tercih edildi

Ankara’nın önce gelen mimari tasarım ofislerinden Yazgan Design Mimarlık, HAB’ın proje aşamasında alternatif uygulamalara ve geleneksel dolgulara kıyasla uygulama kolaylığı ve düşük maliyetleri dikkate alarak kör kalıpla betonarme yükseltilmiş döşeme yapılmasını tasarladı. İnşaat başladıktan sonra ana yüklenici GMF Grup da ‘ABS Plus’ kör kalıplarını tercih etti.

Projede yapısal döşeme 70 cm yükseltilerek oluşturulan boşluk çift sıra elektrik tavası üzerinde veri ve elektrik kablolarının ayrı bir şekilde geçirilmesini sağladı. Uygulama yapılacak sahada önce ABS Plus kör kalıp sistemini oluşturan tabanlar, kılavuzlar ve ayaklar yerleştirilerek tam olarak tesisatın nereden ve nasıl geçirileceği belirlendi. Daha sonra tüm alt yapı döşenerek kablo bağlarının kör kalıp kubbeleri içerisinden kullanım alanlarına çıkışı sağlandı.

Son kontrollerden sonra tüm kubbeler yerleştirildi, kalıp yapısı çevre elemanlara sabitlenerek demir yerleştirilmesi ve beton dökümü safhalarına geçildi. ABS Plus kör kalıp sistemi sayesinde yapısal döşeme üzerinde 70 cm yüksekliğinde ikinci bir betonarme döşeme oluşturuldu. Bu iki döşeme arasındaki boşluk tüm mekanik ve elektrik tesisatının döşeme altından geçirilmesi amacı ile kullanıldı. Elde edilen beton yüzey her türlü kaplama malzemesinin (boya, halı, parke, vinil, PVC vb.) serbestçe kullanılmasına imkan sağladı.

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: