Anasayfa » Aktüel » “Global marka olabilmek güvenilir ve tercih edilir bir marka olmakla başlıyor”

“Global marka olabilmek güvenilir ve tercih edilir bir marka olmakla başlıyor”

“Biz Kordsa olarak “Yaşamı Güçlendirme” misyonumuz ile müşterilerimizin, çalışanlarımızın, paydaşlarımızın ve içinde yer aldığımız toplumların yaşamına değer katacak yenilikçi güçlendirme çözümleri sunmayı hedefliyoruz. Açık inovasyon anlayışımız ile değişim ve dönüşüme liderlik ediyoruz. Sürdürülebilirlik anlayışımız ve yaptığımız Ar-Ge ve inovasyon yatırımlarımızla sektörü şekillendiriyoruz.”

Bugün Kordsa olarak; lastik güçlendirme, inşaat güçlendirme ve kompozit teknolojileri alanlarında, “yaşamı güçlendirme” misyonu ile operasyonlarını yürüten Kordsa, İnşaat Güçlendirme İş Birimi ile beton ve inşaat güçlendirme ürünleri üretimi için yenilikçi teknolojiler geliştiriyor. Bu alanda sunduğu inovatif beton güçlendirici sentetik fiber donatıları KraTos Macro ve KraTos Micro, Türkiye pazarının ilk yerli üretim fiber donatılarıdır.

İnşaat ve İş Geliştirme Direktörü Tolga Doğancıoğlu ile gerçekleştirdiğimiz röportaj çalışmamızda, Kordsa hakkında merak edilenleri ele almaya çalıştık.

Bu ürün grupları içerisinde öne çıkan avantajlardan biraz bahseder misiniz?

Lastik güçlendirme sektöründe yakıt kullanımını azaltan, yolu daha iyi kavrayan, çevre dostu ürünler geliştirirken kompozit teknolojilerinde araçların daha hafif olmasını, daha az yakıt ve daha düşük karbon emisyonuyla performans göstermesini sağlayan teknolojiler geliştiriyoruz. İnşaat güçlendirme teknolojilerinde ise yenilikçi ve yüksek performanslı sentetik fiber donatılarımız ile altyapı ve üstyapı inşaat projelerinde artılmış beton dayanımı, yüksek hız ve ekonomik çözüm avantajları ile beton güçlendirme uygulamalarında fark yaratıyoruz.

İnşaat güçlendirme teknolojilerinde 2014 yılında piyasaya sunduğumuz KraTos Sentetik Fiber Donatıları, uluslararası fiber donatı pazarındaki ilk Türk ürünü ve CE Kalite Belgesine sahip. Düşük karbon salınımı sağlayan çevre dostu bir ürün olan KraTos; betona sağladığı yüksek taşıma kapasitesi, esnek yapı kabiliyeti, çatlak kontrolü ile rakiplerinden ayrışıyor.

KraTos markası altında Makro ve Mikro olarak iki grup ürünümüz bulunuyor. Altyapı ve üstyapı projelerinde çelik hasır ve çelik teller yerine kullanılabilen KraTos Makro polimer yapısı ile korozyona uğramıyor, betonun uzun dönemli dayanımına katkı sağlıyor. KraTos Makro, rakiplerine göre kolay pompalanabilir veya püskürtülebilir olmasıyla yüksek kaliteli bir uygulama sağlıyor. Beton içerisinde daha hızlı ve homojen dağıldığı için betona ekstra su verilmesi gibi oluşabilecek işçilik hatalarını önlüyor ve uygulama kalitesini artırıyor. Tüm bu özellikler uygulama çeşitlerine bağlı olarak minimum %60’a kadar zaman ve toplam kullanım maliyetlerinde tasarruf sağlıyor. Güvenlik anlamında ise hem çelik hasır yerleştirmesinden kaynaklanabilecek iş kazalarını önlediği için daha avantajlı hem de elektrik iletkenliği olmayan yapısı ile özellikli projelerde elektromanyetik sistemlerin yer aldığı bölümlerde uzun dönemli güvenlik ve yüksek dayanım sunuyor.

KraTos Mikro ise betonun erken yaş ve uzun dönem kuruma çatlaklarını önleyen rötre donatısı olarak tüm altyapı ve üstyapı projelerinde hazır beton ve püskürtme beton uygulamalarına ek olarak, kuru şap uygulamaları, iç ve dış cephe sıva uygulamaları, yapı kimyasalları üretimi, tamir harçları ve benzeri teknik harç uygulamaları da dahil olmak üzere bütün çimento esaslı kompozit uygulamalarında güvenle kullanılıyor. Kolay kullanımı ve içten kürleme özelliği, karışabilirlik, betonun her noktasına homojen dağılım ve etkin çatlak köprüleme özellikleriyle öne çıkıyor. KraTos Makro ve Mikro, tüm bu kolay kullanım ve performans avantajları ile yapı sektöründe; endüstriyel saha betonlarından şap betonlarına, yüksek özellikli ray altı betonlarından pist ve liman betonlarına, püskürtme betonlardan tünel kaplamalarına ve prekast yapı elemanlarına kadar birçok uygulama alanında tercih ediliyor. Kısa sürede 3. Köprü gişeleri, TCDD yüksek hızlı tren projesi, Artvin Yusufeli Barajı projesi, Samsun hafif raylı sistem projesi, Trabzon DSİ basınçlı su tüneli projesi ve Tekirdağ Asyaport, İzmir’in en uzun karayolu tüneli olan Buca-Bornova Tüneli gibi birçok prestijli projede tercih edilir hale geldi.

İnşaat sektöründeki son gelişmeler üretim ve satış faaliyetlerinizi nasıl etkilemekte?

Kordsa olarak bugün Amerika’dan Asya Pasifik’e kadar geniş bir coğrafyaya yayılmış global bir güçlendirme oyuncusuyuz. Türkiye, Amerika, Brezilya, Tayland, Endonezya olmak üzere toplam 5 ülkede, 4 kıtada yer alan 12 üretim tesisimizde üç farklı fakat birbirini destekleyen iş kolunda faaliyet gösteriyoruz. Operasyonlarımızı global ölçekte yürütüyor olmamız faaliyet gösterdiğimiz bir bölgede yaşanan daralmadan doğrudan etkilenmememizi sağlıyor ve iş alanlarımızda yatırım yapmaya devam etmemize olanak tanıyor. Altyapı ve üstyapı beton yapılar için avantaj sağlayan KraTos sentetik fiber donatı teknolojimizi de aynı şekilde geliştirmeye, sektörde yarattığımız değeri arttırmaya ve bu sayede iş birliklerimizi geliştirmeye devam ediyoruz. Ayıca bu iş kolumuzda başta Amerika olmak üzere tüm bulunduğumuz pazarlardaki varlığımızı güçlendirmek için de atılımlarımız devam ediyor. Fark yaratan, değer sunan teknolojiler yapmaya devam ettikçe piyasa koşulları ne olursa olsun, gerekli talebi yaratmanın mümkün olduğu düşüncesiyle çalışıyoruz.

İhracat hacminizi artırmak için ne tür çalışmalar yapıyorsunuz? En yoğun çalıştığınız pazarlar hangileri?

Birbirini destekleyen iş kollarında faaliyet göstermemiz ve dünya genelinde farklı ülkelerde yerleşik yapılanmamız olması ihracat hacmimizi artırmak için bize büyük bir güç sağlıyor. İnovasyon odaklı ürün geliştirme anlayışımız sayesinde, fark yaratan, değer katan ürünlerimize yeni pazarlar yaratmada sorun yaşamıyoruz. Lastik güçlendirme teknolojilerindeki tecrübemiz ve liderliğimiz, kompozit teknolojilerindeki yetkinliklerimizi derinleştirdiğimiz yatırımlarımız da inşaat güçlendirme teknolojilerindeki yaygınlığımıza olumlu katkıda bulunuyor.

İnşaat güçlendirme alanında şu anda yoğun olarak Türkiye pazarına hizmet etsek de global pazarlara yaygınlaşma çalışmalarımız devam ediyor. Örneğin bu yıl Amerika Las Vegas’ta her yıl yapılan dünyanın en büyük beton ve beton teknolojileri fuarı World of Concrete’e katıldık ve son olarak Brezilya’da KraTos ile Güney Amerika’da sivil inşaat sektörünün en önemli buluşmalarından biri olan Sao Paulo Beton Fuarı’na katıldık. Yeni iş fırsatları ve özellikle fabrikamız olan bölgelerde yaygınlaşmak için bu tip fırsatları değerlendirmeyi sürdüreceğiz.

Güvenilir ve tercih edilir bir marka olmak ve bunu sürdürmek sizce neyle mümkün?

Kordsa global bir marka. Global marka olabilmek de güvenilir ve tercih edilir bir marka olmakla başlıyor. Bunun ise en önemli şartı ise verdiğiniz sözün ardında durabilmek, global düşünebilmek, gelişmeleri, trendleri takip etmek, proaktif davranarak değişime direnmeden değişime öncülük edebilmek. Biz Kordsa olarak “Yaşamı Güçlendirme” misyonumuz ile müşterilerimizin, çalışanlarımızın, paydaşlarımızın ve içinde yer aldığımız toplumların yaşamına değer katacak yenilikçi güçlendirme çözümleri sunmayı hedefliyoruz. Açık inovasyon anlayışımız ile değişim ve dönüşüme liderlik ediyoruz. Sürdürülebilirlik anlayışımız ve yaptığımız Ar-Ge ve inovasyon yatırımlarımızla sektörü şekillendiriyoruz. Bu da markamızı ve global varlığımızı güçlü kılıyor.

Bu yıl içerisinde yeni projeleriniz olacak mı?

Haziran 2018’de İzmit’te yeni polipropilen monofilament fiber donatı hattımızı devreye aldık. Altyapı projelerine değer katan KraTos macro fiber donatılarının en büyük avantajı performanstan taviz vermeden etkin dozaj kullanımı ile maliyet avantajı sağlaması. Bu yıl içerisinde bu ürünümüzün yırtiçi ve yurtdışı sektörel organizasyonlarda tanıtımı ve yaygınlaştırılmasına yönelik çalışmalarımız devam ediyor. Ürün yelpazemizi genişletme çabalarımızın yanı sıra, mevcut ürünlerin Türkiye sınırları dışında, başta Amerika olmak üzere faaliyet gösterdiğimiz diğer ülkelerde de yer alması için çalışmalarımız devam ediyor.

 

 

 

 

#Kordsa #KraTos #macro #mikro #inşaat #teknoloji #kompozit #inovasyon

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: