Anasayfa » Emlak-Konut » Doka İhracat Çalışmalarında Rekora Koşuyor

Doka İhracat Çalışmalarında Rekora Koşuyor

Doka Kalıp ve İskele Sistemleri, sektörün içerisinde bulunduğu bu zorlu zamanda ciddi bir ihracat başarısına imza atıyor. Geçen yıla oranla dış pazarda çok güçlü çift haneli büyüme kaydeden firma, satış – kiralamadan, e-ticarete kadar bir çok alanda günün gerektirdiği stratejileri oluşturmayı başarmış. Gerçekleştirdiği sermaye arttırımıyla da önümüzdeki yıl içinde iddialı olan firma, sorumluluk alanlarında yakın dönemde önemli projelere imza atacağının sinyallerini veriyor… Tamamı ödenmiş sermayesini 180 milyon TL’ye çıkaran firma geleceğe güvenle bakıyor.

Avusturya kökenli bir şirket olan Doka Kalıp ve İskele Sistemleri Türkiye’de faaliyet gösterdiği süre içerisinde, daima öncü ve piyasayı belirleyici bir rolde oldu. Tüm yenilikleri sistematik bir şekilde doğru zamanda ortaya koymayı başaran firma, 2020 yılında da yine sektörde bir çok yeniliğin öncüsü olacak.

Doka Kalıp-İskele Genel Müdürü Ender Özatay ile gerçekleştirdiğimiz röportaj çalışmamızda, sektörün içerisinde bulunduğu durumu ve Doka’nın gerçekleştirdiği çalışmaları konuştuk. Her zamanki nezaketiyle bizleri ağırlayan sayın Özatay’a bize vakit ayırdıkları için teşekkür ediyoruz.

2019 yılı için kısa bir değerlendirme alabilir miyiz?

Kalıp ve İskele firması olarak elbetteki inşaat sektörünü yakından takip ediyoruz. Sektörün tüm bileşenlerini etkileyen bir daralma söz konusu. Örneğin, çimento tüketimi bu yol %39 oranında azalmış. Bu rakam, yıl içinde gerçekleşen inşaatların ne ölçüde azaldığını da bizlere göstermekte. Karşımızda böyle bir tablo varken biz Doka Kalıp ve İskele olarak, bütün bu küçülen pazarda ciro kaybı yaşamadık. Tam aksine geçen yıla oranla ciddi bir büyüme gerçekleştirerek ciromuzu %40’ın üzerinde bir oranında arttırdık. Bu artışın en temel sebebi ihracattaki başarımız oldu. Yıl içerisinde satışlarımızın önemli bir oranını yurtdışı işlerden gerçekleştirdik.

İç pazarda her ne kadar küçülen bir inşaat pazarı olsa da 3 aydır burada da bir toparlanma sinyali alıyoruz. İç pazardan beklentimizi ise, stabil bir durumun pazara hakim olması. Pazar stabil ve güvenilir kaldığı sürece, biz her duruma karşı kendimizi motive edebiliriz.

Şirketinizdeki mevcut yeniliklerden biraz bahseder misiniz?

2 ay önce internetten satışlara başladık. Bu anlamda ilk defa e-ticarete geçen Kalıp firmasıyız. Satışlar istediğimiz seviyede gerçekleşmekte. 2 ay içerisinde internet satış oranı toplam satışlarımızın %5’ine ulaştı. Gayet iyi bir oran diyebiliriz. Bu noktada hedefimiz, e-ticaretin payını toplam satışlarımız içersinde %10’a çıkarmak.

2020 yılında tüm tasarımlarımızı 3 boyutlu olarak gerçekleştirmek istiyoruz. Çalışanlarımızı bu konuda yoğun eğitimlere tabi tutuyoruz. Mühendislik ekibimizde 3 boyutlu tasarım yapmayı bilmeyen kimse kalmayacak. Bu süreç sonunda verimliliğimizi çok yüksek oranda artıracağımıza inanıyoruz. Sektörümüz verimliliği en düşük sektörlerin en başında geliyor. Genel verimlilik ortalaması %40 civarında. Yapılan projelerin bir çoğunda projedeki diğer paydaşların etkileri önceden öngörülemediğinden, bazı çizimler 2 hatta bazen 3. defa yapılmak zorunda kalınıyor. Bunu biz ciddi bir zaman ve maliyet israfı olarak görüyoruz. Bundan sonra 3 boyutlu dizayn ile uygulama öncesi diğer paydaşlarnda etkisini ortaya koyarak bazı işleri 2 kere yapmaktan kurtulacağız.

 

Yatırım planlarınız hakkında bilgi verir misiniz?

2020 yılı için bir yatırım planımız bulunmuyor. Ama biz bu sene ödenmiş sermayemizi 80 milyon TL arttırarak 180 milyol TL’ye çıkarttık. Çok güçlü sremaye yapımızla da sektörümüzdeki en güvenilik oyunculardan birisiyiz.

 

2020 yılı beklentileriniz ve planlarınızı genel hatlarıyla paylaşır mısınız?

Ülkemizde mevcut olan konut stoğunu erimeden önce herhangi bir süpriz beklemiyoruz. Kamu projelerinde de bir yavaşlama durumu göze çarpıyor.

2020 yılı için daha stabil bir pazar öngörüyoruz. Piyasanın bu seviyeden daha fazla aşağı bir seviyeye ineceğini düşünmüyoruz. Piyasanın bir süre daha bu seviyelerde devam ettikten sonra yavaş yavaş yükselişe geçeceğini düşünüyoruz. Dolayısıyla tüm hazırlığımızı, 2020 yılında da işlerin hemen hemen bu şekilde devam edeceği düşüncesiyle gerçekleştirdik.

Dış pazarda ise; sorumluluk alanımız olan, Orta Asya ülkeleri, Irak ve Azerbaycan’da büyümenin devam edeceğine inanıyoruz. Özbekistan’da varız. Kazakistan’da yeniden yapılanıyoruz. Irak’ta varız. Azerbaycan’da çalışmalarımız var. Bu perspektifte oradaki pazarlarda da çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

IKSD Dernek çalışmaları hakkında neler söylemek istersiniz?

Türkiye’de standartların geliştirilmesi, merdiven altı üretimin engellenmesi ve oluşturulan standartlarda ve şartlarda üretilen ürünlerin şantiyelerde tercih edilmesi ve projelendirilmesine yönelik çok kıymetli çalışmalar yapıyor. Biz de faaliyet gösterdiğimiz Kalıp ve İskele komitesinde bu tip çalışmalara katılıyoruz. Derneğin Kalıp ve İskele sektörünün gelişiminde olumlu katkıları olacağını düşünüyoruz.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: