Anasayfa » Aktüel » “Bölgemizin üretim ve lojistik üssü olarak konumlanmaya devam edeceğiz”

“Bölgemizin üretim ve lojistik üssü olarak konumlanmaya devam edeceğiz”

“Şu anda 1 milyar 700 milyon lira cirosu olan bin 300 kişilik büyük bir aileyiz. Biz hedeflerimizin tümünü gerçekleştirmeyi başardık. 2019 yılı hedefimiz 2.2 Milyar TL. 2020 yılı hedefimizde ise ciromuzu 3 milyar TL’ye çıkarırken çalışan sayımızı da bin 500 kişiye taşımak var. Bu doğrultuda var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.”

İklimlendirme sektörüne yönelik sunduğu geniş ürün yelpazesi, son teknolojiyle üretim yapan tesisi, deneyimli ve uzman ekibiyle Daikin Türkiye, dünyada olduğu gibi Türkiye’de de tüketicilerinin ihtiyaçlarına en uygun ve konforlu çözümleri sunmak üzere faaliyet göstermektedir. Merkez ofisi İstanbul’da bulunan Daikin Türkiye altı bölge müdürlüğü (Adana, Ankara, Antalya, Gaziantep, İzmir, Trabzon), 300 bayi, 500 satış noktası ve 501 yetkili servisiyle Türkiye’nin geniş bir coğrafyasına hizmet verebilmektedir.

Daikin Türkiye CEO’su Hasan Önder ile gerçekleştirdiğimiz röportaj çalışmamızda, sektördeki yenilikler, Daikin Türkiye’nin 2020 vizyonu ve Ar&Ge çalışmalarını ele almaya çalıştık.

2019 yılı için kısa bir değerlendirmede bulunabilir misiniz? Şirket hedeflerinize ulaştığınızı düşünüyor musunuz?

2019 yılı Türkiye’de iklimlendirme sektörü için maalesef pek parlak bir yıl değildi. Sektörde %45 oranında küçülme meydana geldi. Ancak Daikin Türkiye için yine büyüme, yeni yatırımlar ve güzel haberlerle renklenen bir sene oldu. Biz mali yılımıza göre 2019 yılını 31 Mart 2020’de kapatacağız. Dolayısıyla 2019 bizim için henüz bitmedi ancak sektör küçülmesine rağmen hedeflerimiz doğrultusunda ilerlediğimizi söyleyebilirim. Bildiğiniz gibi Daikin, 2011 yılında Airfel’i satın alarak pazara giriş yaptı ve Daikin Türkiye’yi kurduk.

Geçen 8 yılda tam 8.5 kat büyüyerek ciromuzu 1 milyar 700 milyon TL’ye çıkardık. 2011 yılında 260 milyon dolarlık satın alma ve 150 milyon TL ödenmiş sermaye ile Türkiye ısıtma-soğutma pazarına giriş yapmıştık. 2019 Eylül ayında sizlerle güzel bir haberi paylaştık. Türkiye’deki yatırım ve faaliyetlerimizi artırmak amacı ile öz sermayesimizi 150 milyon TL’den 1 milyar 100 milyon TL’ye çıkardık. Daikin Global tarafından alınan sermaye artırım kararı, Türk ekonomisine ve Daikin Türkiye’ye duyulan güvenin bir göstergesi olarak önem taşıyordu. Aynı zamanda bu yıl yeni yatırımların müjdesini de verdik. Daikin, Türkiye’ye son 5 yılda 300 milyon TL’lik yatırım yapmıştı. Birkaç ay önce alınan yeni kararla da 2021 yılına kadar 50 milyon Euro daha yatırım yapacak.

Sakarya’da 100 bin metrekarelik alana kurulu 42 bin metrekarelik fabrikamızda klima, kombi, radyatör, klima santrali, fan coil üretimi yapıyoruz. Bu yatırımları fabrikamızda VRV sistemlerinin de üretimini kapsayacak şekilde değerlendireceğiz. CIS ülkeleri de bizim sorumluluğumuzda ve halihazırda 44 ülkeye ihracat yapıyoruz. Split klimada iki yıl üst üste ihracat şampiyonu olduk. 2019’da 200 milyon dolar, 2020’de 220 milyon dolar ihracat hedefimiz var. Bu başarımızla bölgemizin üretim ve lojistik üssü olarak konumlanmaya devam edeceğiz.

Türkiye’de devam eden ekonomik durumdan dolayı, 2019’da negatif büyüme zaten bekleniyordu. Dolayısıyla bu yıl tahsilat problemlerinden kaynaklanacak finansal risk de yüksek olduğundan Daikin Türkiye olarak pazar payımızı sürdürmeyi, dinamik bir yönetim anlayışıyla karlılığımızı arttırmayı hedefledik. Pazar küçülmesine rağmen sezonda split ve ticari klima montajlarımızda %10’luk bir artış gözlemledik. Kombi çalıştırma adetlerimizde ise ciddi yükseliş gördük. Temmuz’da %30 arttı. Ancak 2019’da inşaat sektöründe görülen küçülme merkezi sistemler iklimlendirme satışlarımızı da etkiledi. Mevcut projelerin sonuçlanmasında ve satışında azalma söz konusu oldu. Yeni büyük projelerin de sayısı azaldı. Ancak biz her 3 projeden 1’inin tercihi olmaya devam ediyoruz. VRV ürün gamımızda da 2020 yılında yenilikler olacak.

Daikin Japonya globalde 5 yıllık planlar ile hareket etmekte, bu planların içinde zaten büyüme hedeflerini yakaldığımız takdirde Türkiye yatırımlarını arttırma hedefi de vardı. Biz de Türkiye’deki hedeflerimizin çok çok üstünde bir başarı yakaladığımızdan, bu yıl hem yeni yatırım aldık hem de sermaye artırımı gerçekleştirdik. Böylece 2020 hedeflerimiz ve planlarımızın bir çoğunu gerçekleştirmiş olduk. Bu kaynağın bir çoğunu üretim yatırımlarımızda kullanacak olup, merkezi soğutma sistemleri (VRV) üretimini Türkiye’de yaparak Avrupa’ya ihracat yapma hedefimizi gerçekleştireceğiz

Şu anda 1 milyar 700 milyon lira cirosu olan bin 300 kişilik büyük bir aileyiz. Biz hedeflerimizin tümünü gerçekleştirmeyi başardık. 2019 yılı hedefimiz 2.2 Milyar TL. 2020 yılı hedefimizde ise ciromuzu 3 milyar TL’ye çıkarırken çalışan sayımızı da bin 500 kişiye taşımak var. Bu doğrultuda var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.

Önümüzdeki yılda yeni ürünleriniz olacak mı?

Geçtiğimiz ay split klima ailemize Sensira ürünümüzü kattık. Ilıman iklim bölgelerinde A+++’a kadar ısıtma verimliliğine ulaşan Sensira, bu özelliğiyle soğutma becerisinin yanı sıra Ege ve Akdeniz gibi bölgelerde kış ayları için ısıtmada da verimli bir çözüm olarak öne çıkıyor. Ayrıca segmentinin en sessiz split klimalarından biri… Bizim için en önemli maddelerden birisi de Sensira’nın, Daikin Üretim Sistemi Standartları (PDS)’na sadık kalınarak Hendek Fabrika’da ‘yerli’ olarak üretiliyor olması. Split klimada tüm ürün gamımız bu yıl tamamen çevre dostu R32 soğutucu akışkan kullanıyor olacak.

Isıtma tarafında Daikin kombi ailesini büyütmeye devam edeceğiz. 2021 yılında Daikin kombi ailesine yeni bir ürün ekleyeceğiz. Bu ürün şu anda ArGe aşamasında olduğu için detaylardan bahsedemeyeceğim. Ancak eşsiz bir ürün olduğunu söyleyebilirim. Kombi yapay zeka temelinde çalışacak, kullanıcısı ile iletişimi güçlü olacak, yeni nesil teknolojiler ile donanmış bir kombi olacak ve açıkçası yeni bir segment yaratacak diye düşünüyoruz. 2020 yılında ise Airfel kombi ailesine online kontrol temelli bir kombi katılacak ve tüm kombi ailesi markanın yeni tasarım dilinde yenilenecek. 2019 bitmeden Low Nox standartlarına uygun ekonomik seri olarak tanımladığımız yoğuşmalı kombileri iki markamız için de pazara sunuyor olacağız.

Sektör ihracata odaklanmış durumda. Bu noktada sizin çalışmalarınız nasıl ilerliyor?

Şu anda CIS ülkelerinin sorumluluğuna da sahibiz ve toplamda 44 ülkeye ihracat yapıyoruz. 2018 yılında 130 milyon dolara ulaşan ihracatımızı 2019’da 200 milyon dolara, 2020’de 220 milyon dolara çıkaracak. Böylece bölgesimizin üretim ve lojistik üssü olmaya devam edeceğiz.

İhracatta split klima ilgili çalışmalarımız yoğun gidiyor. Ciddi derecede Avrupa’ya ihracat yapıyoruz. Kendi sektörümüzde 2 yıldır split klima ihracatında Türkiye birincisiyiz. Bu grupta dört modelimiz var ancak iki ürün daha çıkaracağız. Bahsettiğim gibi VRV sistemlerle ilgili yatırımlarımız olacak. Bu yatırımı yaptığımızda daha büyük bir pazar açılacak bize. Bütün Ortadoğu’ya büyük bir ihtimalle Türkiye’den göndereceğiz. Şu anda Belçika’dan alıyorlar. Kombide ise hat sayımızı bir tane daha artıracağız. Kombi hattımızın kapasitesini yüzde 50 artırmayı planlıyoruz. Bu alanda ihracattan ciddi talep var. İhracat oranımızı önümüzdeki yıl yüzde 55’e getirmeye çalışacağız.

Ar&Ge ve İnovasyon çalışmaları, bir şirketin en büyük yatırımı. Siz bu konuyu nasıl ele alıyorsunuz? Bu noktada faaliyetleriniz neler?

Daikin, Ar-Ge, inovasyon ve teknolojisiylemizle de iklimlendirme sektörünün açık ara lideri. Daikin’in Japonya ve ABD’de çok büyük iki teknoloji merkezi bulunuyor. Daikin Japonya’daki Teknoloji ve İnovasyon Merkezi’nde 300 milyon dolarlık yatırım yaptı. Daikin’in dünya çapında 25 Ar-Ge merkezi var. Ve bu merkezlerde yaklaşık 8.000 mühendis çalışıyor. Ar-Ge merkezlerimizde yürüttüğümüz çalışmaların bir sonucu olarak bugün CERN’de bile Daikin’in üstün teknolojili ürünleri kullanılıyor. Yıllık ortalama 1.300 civarında patent yayınlıyoruz. Bütçemizin önemli bir bölümünü ArGe ve inovasyona ayırıyoruz. Daikin’in Ar-Ge çalışmalarının temelini ürünlerin iyileştirilmesinin yanı sıra, çevreye en az zararı veren özelliklere ulaştırılması oluşturuyor. Bu amaçla R32 adı verilen yeni nesil gaz kullanımına geçerek, tüm dünyada yeni bir gelişmeye imza attık.

Sektörde devrim niteliğinde olduğu için Reform 32 olarak adlandırdığımız bu soğutucu akışkan ile klimaların enerji verimliliğini en üst düzeye çıkarmak ve sistemlerin küresel ısınma etkilerini en aza indirmek mümkün oluyor. Avrupa’da olduğu gibi Türkiye’de de Reform 32 soğutucu akışkanı içeren ilk split klimaları biz piyasaya sunduk ve bunun yaygınlaşması için çalışıyoruz. Bu amaçla 93 adet patentimizi ücretsiz olarak sektörün kullanımına açtık. Geçtiğimiz aylarda Daikin yayınladığı yeni bir duyuruyla, bu patentlere erişimi de daha kolaylaştırdı. Artık patentlerin kullanımı için Daikin’den izin almaya da gerek kalmadı.

 

 

 

 

#daikin #arge #inovasyon #teknoloji #kombi #ısıtma #ihracat #yenilik

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: