Anasayfa » Aktüel » “Aldığımız önlemlerle birlikte sağlıklı bir çalışma modeli yakalayacağımıza inanıyoruz”
thyssenkrupp Asansör CEO’su İsmail Polat

“Aldığımız önlemlerle birlikte sağlıklı bir çalışma modeli yakalayacağımıza inanıyoruz”

“Dünya genelinde satışını yaptığımız ve servis hizmeti sunduğumuz tüm asansör, yürüyen merdiven ve yürüyen bantlarımızda hava ve temas kaynaklı virüslerinin dezenfeksiyonu için sterilizasyon sistemleri sağlıyoruz.”

Yüksek kaliteli yolcu taşıma sistemleri geliştirme, tedarik etme ve bakımını yapma konusunda uzman olan thyssenkrupp Elevator, sahip olduğu mühendislik yetenekleriyle yeni nesil çözümler üretmeye devam ediyor. İçerisinde bulunduğumuz dönemde almış oldukları tedbirler ve yeni çalışma modelleri ile faaliyetlerine ara vermeden devam eden firma, önümüzdeki dönem için de yeni uygulumaları devreye alıyor. Yapmış oldukları çalışmaları thyssenkrupp Asansör CEO’su İsmail Polat’tan dinledik.

Halihazırdaki iş modelinizde salgın hastalık döneminde ne tür değişiklikler gerçekleştirdiniz?

thyssenkrupp Asansör olarak, özellikle sağlık ve kamu alanları gibi kritik önemi olan yapılarda kentsel hareketliliği sağlama sorumluluğumuz bulunuyor. Bu doğrultuda, çalışanlarımızın, müşterilerimizin ve toplumun sağlığını göz önünde tutarak üretimimize ve çalışmalarımıza tüm gerekli önlemleri alarak devam ettik. Alınan önlemler doğrultusunda, çalışanlarımızın sağlığını koruyabilmek adına, 18.03.2020 tarihinden başlayarak evden çalışma düzenine geçebilecek çalışanlarımız için evden çalışma sistemine geçiş yaptık. Sosyal izolasyon bilinciyle iş toplantılarımızı ve eğitimlerimizi online kanallardan devam ettirdik. Şirketimize ait online Seed Campus eğitim platformumuz bize hızlı bir geçiş olanağı sağladı. Bu dönemde tüm yurtiçi ve yurtdışı seyahatlerimizi iptal ettik. Tüm çalışanlarımız için maske, eldiven ve dezenfeksiyon ürünleri gibi koruyucu ekipmanlar dağıttık ve dağıtmaya devam ediyoruz. Bu dönemde çağrı merkezimiz ve servis departmanımız ile sosyal mesafe ve izolasyon kurallarına uyarak 7/24 kesintisiz hizmet verdik.

Geliştirdiğiniz yeni modellerde ana stratejiniz ne oldu?

thyssenkrupp olarak, ürettiğimiz her yeni üründe topluma, mobiliteye ve hayatın devamlılığına odaklanıyoruz. Koronavirüs döneminde de bu odaklarımızı değiştirmeden, önceliğimize çalışan ve toplum sağlığını koyduk. Bundan sonrası süreçte de bu anlayışımız devam edecek.

Bugün asansörlerimiz ile hastane, metro, havalimanı gibi Türkiye’nin birçok yerinde hizmet veriyoruz. Hayatının devam etmesi ve en önemlisi sağlığın korunması açısından son derece kritik olan alanlarda hizmet veren asansör ve yürüyen merdivenlerimizin her koşulda kesintisiz çalışması gerekiyor. Bunu yaparken de çalışanlarımızın ve toplumumuzun sağlığını korumak önceliklerimiz arasındadır.

Şirket olarak üç ana unsura odaklanıyoruz. Umuma açık alanlardaki asansör ve yürüyen merdivenlerde enfeksiyonu önlemek için hijyen teknolojileri, sosyal mesafe ve temassız teknolojiler. Bunların sonucunda doğan inovasyonların çoğu, salgın sonrasında dahi uygulanabilir olmaya devam edecek.

Bu süreçte müşterilerinize ve iş ortaklarınıza sunmuş olduğunuz yeni hizmet modellerinden biraz bahseder misiniz?

Koronavirüsle mücadele döneminde çalışanlarımız ve toplum sağlığı açısından hayata geçirdiğimiz sosyal izolasyonlu iş modelimizin yanı sıra her gün milyonlarca kişi tarafından kullanılan asansör ve yürüyen merdivenlerin rahat, verimli ve güvenli bir taşıma aracı olarak kalmasını sağlamak için entegre dezenfeksiyon çözümleri sunuyoruz.

Dünya genelinde satışını yaptığımız ve servis hizmeti sunduğumuz tüm asansör, yürüyen merdiven ve yürüyen bantlarımızda hava ve temas kaynaklı virüslerinin dezenfeksiyonu için sterilizasyon sistemleri sağlıyoruz.

Yürüyen merdivenlerde el bantlarına etkili bir dezenfeksiyon sağlayan dahili ve harici olmak üzere iki farklı dezenfeksiyon cihazımız bulunuyor. Bu cihazlarımız ile kimyasal bir ürüne gerek duymadan virüs ve bakterilere karşı UV ışınları ile koruma sağlıyoruz. Böylece kullanıcılar el bantlarında enfeksiyon riski olmadığını bilerek, el bantları güvenle tutarak düşme riski olmadan güvenle seyahat edebiliyor.

Asansörlerimizde ise UV ışınlarını asansör kabini içerisindeki fana akuple ederek asansör kabinine aldığımız havanın dezenfekte edilmesini ve arıtılmasını sağlıyoruz. Asansörün içerisindeki havayı bakteri ve virüslere karşı etkili filtrelerimizden geçirerek asansöre temiz ve yenilenmiş bir hava veriyoruz.

Asansör, yürüyen merdiven el bantlarına yönelik çözümlerimiz işe sürekli kullanımda havada ve temas alanında uzun süre kalabilen virüs, bakteri ve mikroplarla karşı yüzde 99’a kadar etkin mücadele edebiliyoruz. Ülkemizde ve dünyadaki birçok asansörümüzde bu sterilizasyon sistemimiz mevcut.

Temassız teknolojiler yönünde kullanıcıların asansör butonlarına temas etmeden asansörü çağırarak istediği kata gitmelerini sağlıyoruz. Asansörlerimizdeki bu yeni özelliğimizle kullanıcının yapması gereken tek şey; bulunduğu kattaki QR kod okuyuculu cihazının (akıllı telefon, tablet, vs.) kamerasına QR kodunu okutmak ve gitmek istediği katı seçmek. Bu sayede asansörlerimiz temas olmadan güvenli bir şekilde hizmet veriyor.

Multifunctional Building Neuhausen, Germany

Salgın sonrası herkesin umutla beklediği ve bir kısım sektörün adım adım geçmeye başladığı ‘Yeni Normal’ dönem için ne tür hazırlıklarınız bulunuyor?

Yeni normalle birlikte, İş Sağlığı ve Güvenliği ve İnsan Kaynakları departmanımız sürecin yönetimi ve ofisin uygun hale getirilmesi ve sürekliliğin sağlanması için çalışıyor. Ofis alanımızda ki oturma düzenini 4 metrekareye bir kişi düşecek şekilde ve personelin birbiriyle aralarında sosyal mesafeyi 1,5 metre koruyacak şekilde yeniden düzenledik.

Ofis içindeki havalandırma sistemleri temiz hava sirkülasyonunu sağlayacak şekilde düzenlendi, bakımı ve filtre değişimleri üretici firma önerileri doğrultusunda yapıldı.

Tüm çalışanlarımız için maske, eldiven ve dezenfeksiyon ürünlerini ofis ortamında sürekli tedarik edeceğiz.

Çalışanlarımıza İş yerinin girişine ve panolarımıza KOVID-19 kapsamında alınması gereken önlemlerle ilgili afişleri (el yıkama, maske kullanımı ve iş yeri içinde uyulması gereken kurallar) astık, bu yönde sürekli iletişimde olacağız.

Aldığımız bu önlemlerle birlikte sağlıklı bir çalışma modeli yakalayacağımıza inanıyoruz.

Ayrıca bina yönetimimiz ve diğer şirketlerle iletişimde kalarak toplu çalışma koşullarında kendimize ve birbirimize dikkat etmeye devam edeceğiz.

Bence bu yeni döneme sizlerin olduğu kadar iş ortaklarınız da aynı şekilde hazırlıklı başlamaları gerekmekte. Bu anlamda iş ortaklarınızla ortak geliştirdiğiniz çözümler var mı?

Bizim iş ortaklarımızla (tedarikçilerimiz) ortak görüşte birleştiğimiz nokta hemen hemen hepsiyle artık yüz yüze görüşmeleri daha çok online mecraya taşıdık. Skype business, webex ve zoom.  Tüm görüşmelerimiz bu şekilde de sağlıklı bir şekilde ilerler hale geldi.

Ürün tedarikleri ve sevkiyat aşamalarını minimum riskte tutabilmek tedarikçilerimizden de ciddi destek gördük. Tarafımızca alınan tüm tedbirler olumlu olarak karşılandı ve uyum sağlanıldı.

Yaşanılan her kriz bazı fırsatların da ortaya çıkmasına sebep oluyor. Sizce global boyutta yaşanılan bu salgın sonrası sektörde ne gibi fırsatlar meydana gelebilir? Şirket olarak beklediğiniz fırsatlar için geliştirdiğiniz bir planınız bulunuyor mu?

Bundan birkaç yıl önce lüks gibi görünen ya da ihtiyaç duyulmayan asansör ve yürüyen merdiven dezenfeksiyon sistemleri bugün adeta bir zorunluluk. Uzmanlar temassız teknolojilerin birçok alanda yüksek bir adaptasyona ulaşacağını düşünüyor. Yolcuların kabini çağırmak için bir yüzeye ve butona elleriyle basmak yerine basitçe ayak parmaklarının ucuyla tıklatacakları şekilde tasarlanmış özel bir ayak butonu kullanması ise kalıcı olmaya aday en güçlü çözümler arasında.

Bu dönemin yeni teknolojilerin gelişmesine öncülük ettiğini söyleyebiliriz. Bugün koronavirüs kaynaklı dezenfeksiyon teknolojileri ile donatılmış, QR kod ve yüz tanıma sistemleri ile çalışan asansörleri konuşurken, yarın bu teknolojiler yerini farklı teknolojilere bırakacaktır. Kesintisiz mobilite çalışmalarımız doğrultusunda, gerçek zamanlı, öngörülü bakım sistemimiz MAX’ın bu teknolojiler arasında olacağını düşünüyoruz. Bu sistem, asansör arızalarını öngörerek, bina içinde minimum aksama zamanlarında bakım görevlerinin planlanmasını içerir. Bu, bina yöneticilerinin ve kullanıcıların hizmet dışı asansörlerin oluşturduğu hayal kırıklığından ve rahatsızlıktan kaçınmasına yardımcı olur.

Son olarak eklemek istedikleriniz?

Koronavirüs salgını nedeniyle yeni bir yaşam düzeni gelişti. Çalışma ve iş yapış modellerinde yaşanan değişimi gördük.

Çevre ve doğaya olan bilincimizin artmasının yanı sıra koronavirüse bağlı teması azaltma isteğimizin olduğunu da biliyoruz. Bu yeni düzenle artık öncelik sıralamamız değişti ve sürekli olarak değişmeye de devam edecek. Buna bağlı olarak gelecekte içinde yaşadığımız, çalıştığımız binalar da değişecek. Geleceğin binaları daha çevreci, teknolojik, teması sıfıra indirmiş, daha sağlıklı binalar olacak.

Bu değişimin ve gelişimin temelinde de inovasyon olacak. thyssenkrupp Asansör olarak şehirlerin ve binaların değişimde de inovatif uygulamalar ve çözümlerimizle yer alacağız. Yakında, yüz tanıma sistemi ile kullanıcıyı tanıyan ve sesli komutları anlayabilen asansörler kullanacağız. Bina sakinlerini A noktasından B noktasına daha hızlı, verimli ve keyifli taşımak sektör için anahtar olacak.  Bu noktada örneğin MULTI asansörleri gibi yolcuları sadece yukarı ve aşağı değil aynı zamanda sola ve sağa taşıyabilen yenilikçi çözümlerde alternatif kullanılabilecek. Tek kuyu üzerinde birden fazla asansör kabinine imkan tanıyan bu sistem, daha küçük kabinlere sahip daha fazla asansörün kullanılmasını sağlayacak.

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: