Anasayfa » Aktüel » “Aironn olarak kendi gücümüze inanıyoruz”

“Aironn olarak kendi gücümüze inanıyoruz”

“Ekonomik göstergeleri doğru okuyabilen herkes, pazarın nereye doğru kayacağını görebildi. Çıkış yolunun pazar kavramını uluslararası düzeyde ele alarak değerlendiren kuruluşlar, hızını kesmek zorunda kalmadı. Aironn, bu kuruluşlardan biri. Son birkaç yıl boyunca dış pazar ağımızı geliştirmek, güçlendirmek için çok büyük çaba sarf ettik, girişimlerde bulunduk.”

Aironn, on yıla yaklaşan geçmişiyle Türkiye İklimlendirme Sektöründe “Fan Mühendisliği” disiplinin dinamik kuruluşu olarak hizmet veriyor. Kocaeli Kartepe mevkiinde, yıllık üretim kapasitesi 20.000 adet olan 6.500 metrekarelik tesisinde; aksiyel ve radyal fanlar, yangın ve duman egzoz fanları, jet fanlar, otopark, tünel ve metro fanları, basınçlandırma fanları, sığınak fanları, çatı tipi ve kanal tipi fanlar, hücreli fanlar, EC fanlar üreten Aironn, 2019 yılı için belirlediği büyüme hedefini ilk dört ayda gerçekleştirdi.

Firmanın Yönetim Kurulu Başkanı Yasemin Akgül, Aironn’un yakın dönem faaliyetleri ve gelecek hedefleri konusunda dergimiz için şu bilgileri verdi…

Aironn, havalandırma sektörüne yenilik getiren pek çok tasarıma imza attı

Aironn, fan üretiminde bir ihtisas merkezi olma hedefi ile çıktığı yolda, hiç ara vermeksizin ürünlerinin katma değerlerini yükseltmeye, yüksek teknolojiyi pazar beklentileriyle optimize ederek rekabet gücü yüksek ürünler geliştirmeye çalıştı. Kendinden susturuculu fan, tünel fanlarının periyodik bakımında büyük kolaylıklar sağlayan kızaklı jetfan gibi birçok faydalı model patentine sahip ürün geliştirdi. Kompakt merdiven basınçlandırma fanları, yüksek basınçlarda tercih edilen çift motora sahip seri bağlı aksiyel fanların yerine geçecek tek motorlu tek milli fanlar gibi havalandırma sektörüne yenilik getiren tasarımlara imza attı. İngiltere’de, Sussex Üniversitesi’nde GE ve Rolls Royce gibi dünya devlerinin Ar-Ge çalışmalarını yürüten bir ekiple gerçekleştirdiğimiz, 2000 – 3000 çapında 550 – 630 kW kapasite aralığındaki kanat tasarımımız da gerçekleştirdiğimiz “ilk”ler arasında. Aironn olarak, yenilikçi ürün geliştirme vizyonumuzu; üniversite-sanayi işbirliği çerçevesi içinde, fan teknolojileri alanında dünya inovasyon trendlerini yakından takip ederek, uluslararası pazarların talep ve beklentilerinin detaylı analizlerini yaparak geliştiriyoruz. Yıllık kârımızın, yüzde 5’ten az olmamak kaydıyla, önemli bir kısmını Ar-Ge’ye ayırıyoruz. Ar-Ge’ye bütçe ayırmayan firmalar, yurt içi ve yurtdışında rekabet etme şansına sahip değil. Geliştirdiğimiz yeni ürünlerde; yüksek enerji verimliliği, kullanım, bakım, servis kolaylığı, zorlu çalışma koşullarına mukavemet konularına önem veriyoruz.

Aironn Fan Performans Test Laboratuvarı, AMCA tarafından akredite edildi

Fabrikamızda kurduğumuz TÜV SÜD onaylı Fan Test Laboratuvarımız, uluslararası alanda en büyük fan otoritesi kabul edilen AMCA (Air Movement and Control Association International) tarafından akredite edildi. AMCA akreditasyonuna sahip Türkiye ve bölge coğrafyasında ilk ve tek laboratuvar olan Aironn Fan Performans Test Laboratuvarımız, 18 Eylül tarihinde, AMCA Teknik Koordinatörü Nazme Mohsina başta olmak üzere, Kazakistan, Rusya, Azerbaycan, Sırbistan, İran, ABD ve Türkiye’nin çeşitli illerinden konuklarımızın da katıldığı bir lansman etkinliği ile sektöre tanıtıldı.

Laboratuvarımızda, 315 mm çaptan 2400 mm çapa kadar tüm fanları test edebiliyoruz. Laboratuvarımız, kamu kuruluşlarına, üniversitelere ve diğer firmaların tamamına açıktır. Hatta yurtdışı taleplere de cevap vereceğiz. Fan üreticileri, ürünlerini bu laboratuvarda test edebilecekler. Böylece söz konusu cihazların kataloglarda belirtilen kapasiteleri sağlayıp sağlayamadığı da ispatlanacak. Alınan cihazların sahada istenen sonuçları sağlamamasından kaynaklanan sorunların önüne geçilecek. Laboratuvarımızda yaptığımız testler ile fanın tüm özelliklerini görebiliyoruz. Debi, basınç, motor gücü, sıcaklık, nem gibi tüm değerleri rapor olarak da verebiliyoruz.

İç pazardaki daralma ihracatı motive etti, ihracat oranımız %75’e çıktı

Son dönemde iç pazarda bir daralma olduğu bir gerçek. Ancak bu daralma sürpriz bir biçimde karşımıza çıkmadı. Ekonomik göstergeleri doğru okuyabilen herkes, pazarın nereye doğru kayacağını görebildi. Çıkış yolunun pazar kavramını uluslararası düzeyde ele alarak değerlendiren kuruluşlar, hızını kesmek zorunda kalmadı. Aironn, bu kuruluşlardan biri. Son birkaç yıl boyunca dış pazar ağımızı geliştirmek, güçlendirmek için çok büyük çaba sarf ettik, girişimlerde bulunduk. Bu emeğimizin karşılığını da aldık diyebilirim. Aironn bugün; Rusya, Özbekistan, Kazakistan, Dubai, Irak, İran, Kuveyt, Katar gibi bu bölge ülkeler başta olmak üzere üretiminin %75’ini ihraç ediyor. İhracat pazarlarımızı genişletme hedeflerimiz arasında sırada Avrupa var. Türk üretici firmalarının yurtdışı satışlarının çoğu yurtdışında iş yapan Türk müteahhitlerimiz üzerinden, dolaylı olarak yapılıyor. Bizim satışlarımız ise yurtdışı Aironn bayilerinden oluşan satış ağımız üzerinden gerçekleşiyor.

2019 yılı için hedefimiz, ciro ve üretim adedi bakımından yüzde 20 büyüme idi, bu hedefe yılın ilk çeyreğinde ulaştık.

Hız kesmeden yatırımlarımız ve yeniliklerimiz devam edecek

Üretimde atık miktarını azaltarak çevresel açıdan da katma değer yaratmaya çalışıyoruz. Flanştan cıvataya kadar yapabileceğimiz tüm komponentleri kendi bünyemizde üretmeye çalışıyoruz. Böylelikle, bir yandan sürdürülebilir, standardize edilebilir yüksek kalite seviyesini yakalayabiliyor, öte yandan komponent tedarik süremizi düşürebiliyor, çok sağlıklı yönetebiliyoruz. Bununla birlikte istihdamınızı genişletebiliyor, fire oranlarımızı düşürebiliyor, toplamda verimliliği artırabiliyoruz.

Aironn, kendi kanat dizaynını, kendi üretim teknolojilerini geliştiren, güçlü mühendislik alt yapısına sahip bir firma olarak, yurt dışından “know-how” talepleri ile karşılaşıyor ve teknolojini ihraç ediyordu. Yakın bir gelecekte de seçilen bazı ülkelerde operasyon, montaj hatları kuracak. Bir diğer hedefimiz ve devam eden projemiz ise, bir ses ölçüm odası ve bir yangın test odası kurulumu. TÜBİTAK 1507 sayılı teşvik kapsamında, alanında Türkiye’nin en büyük Çınlama Odası’nı tesis ediyoruz. Bunun için alanında çok yetkin mühendisler istihdam ettik. Bu laboratuvarımızda; 50 Hz frekansta ölçüm yapılabilecek. Böylece en azından sektörde de eksikliklerin bir kısmını daha gidermiş olacağız. Sertifikasyon süreci tamamlanmak üzere olan yeni ürün gruplarımızın da lansmanı yakında yapılacak.

Güvenilir, güçlü bir marka olmak, markanızı geleceğe taşımak, geniş bir vizyon gerektiriyor

Uluslararası arenada güçlü bir marka tesis edebilmek çok zor, ama marka itibarınızı ve değerini koruyabilmeniz belki de daha zor. Çok yönlü bir bakış açısı, geniş bir vizyon gerektiriyor ve bu süreçte küresel pazarların gerektirdiği esnekliğinizi de, dinamizminizi de korumanız gerekiyor. Hakkaniyet çerçevesindeki rekabetten, Ar-Ge grubunuzu besleyen ipuçları çıkarabilmeniz, ömür boyu öğrenmeyi, gelişmeyi düstur edinmeniz, kurum olarak çok kültürlü bir alt yapıya sahip olmanız, “günü kurtarmak” yerine “geleceğinize sahip çıkma”yı yeğlemeniz, kendi gücünüze inanmanız, azmi elden bırakmamanız gerekiyor.

 

 

 

 

#aironn #arge #ihracat #havalandırma

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: