Anasayfa » Aktüel » Yüzyıllarca Ayakta Kalacak Bir Anıt Eser: Krasnador Arena

Yüzyıllarca Ayakta Kalacak Bir Anıt Eser: Krasnador Arena

“Yaptığınız binaların, yüzyıl sonra da sorunsuz ve yüksek teknoloji ile donatılmış olmasının altında mühendislik sistemi yatıyor. ESTA ailesi, sadece bu stadyum değil, aldığı tüm işlerde kendini mühendislik alanında da geliştiriyor. Bu sebeple diğer rakiplerimizden ayrılıyoruz.”

Tüm dünyada inşa ettiği ikonik projelerle adından söz ettiren Türk inşaat şirketi ESTA Construction’ın Rusya’da inşa ettiği Krasnador Arena’yı geçtiğimiz günlerde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve FIFA Başkanı Gianni Infantino’da ziyarette bulundu. 2018 FIFA Dünya Kupası’na ev sahipliği yapacak olan stad Putin ve Infantino’dan tam not aldı. Proje hakkında merak ettiklerimizi bizzat ESTA Construction Yönetim Kurulu Başkanı Bahattin Demirbilek’e sorduk. Dergimiz için özel olarak değerlendirmede bulunan sayın Demirbilek’e teşekkür ediyoruz.k4

Öncelikle kısaca kendinizden ve projelerinizden bahsedebilir misiniz?

Ben Bahattin Demirbilek. Gaziantepli bir ailenin oğlu olarak 1970’de Ankara’da doğdum. Yükseliş Koleji’nin ardından 1991 yılında Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Rus Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun oldum. Üniversite eğitimine devam ederken ailemden gelen girişimci ruh ile ilk şirketimi kurdum ve iş hayatına hızlı bir giriş yaptım. 2006 yılında ise ESTA Construction’ı kurdum. ESTA olarak Engineering News Record (ENR) sıralamasında bir önceki yıla göre 13 basamak daha yükselerek, dünyanın en büyük 174. inşaat şirketi konumuna yerleştik. Sadece üst yapı çalışmaları esas alındığında da dünyanın önde gelen inşaat şirketleri arasında yer alıyoruz.

Ülkemizi en iyi şekilde temsil eden bir şirketiz. Dünyanın 6 merkezinde; Rusya ve Türkiye’de merkez ofislerimiz olmak üzere New York, Bahreyn, Kazakistan, Türkmenistan,’da ofisimiz var. Kurulduğumuz günden bugüne kadar yaklaşık 3 milyar dolarlık işi uluslararası paydaşlarımız ve iş ortaklarımızın beklentilerin üzerinde bir memnuniyetle projelendirdik ve teslim ettik.k1

Krasnodar Arena hakkında, fikir aşamasından uygulama süreçlerine kadar yaşananları bizlere kısca özetler misiniz?

Krasnodar Arena, kendi benzerleriyle karşılaştırıldığında çok hızlıca tamamlandı. Öncesindeki iki yıl, benim de içinde bulunduğum bir ekip dünyanın çeşitli stadyumlarını gezdik. Krasnodar Arena stadyumunun işvereni ve Kulüp Başkanı, işadamı Sergei Galitsky tüm aşamalarla tek tek ilgilendi. Krasnodar şehrine anıt bir eser bırakmak için form olarak da antik bir yapı formu olan Roma’daki Kolezyum’u örnek almamız konusunda anlaştık.

Yapının ruhunun da birebir benzer olması için, stadyumun dışında kullanılan travertenler, yüzer kiloluk taşlar halinde tırlarla Roma’dan, Roma’daki Kolezyum’unda traverter taşlarının toplandığı yerlerden getirildi. İç dizaynı da traverten ağırlıklı, ancak farklı özelliklere sahip ışıklandırmalarla modern bir teknolojiyi maç konforuna sunuyor. Stadyumun yapımında, dönem dönem değişmekle birlikte bin 800-3 bin 600 kişi arası kişi çalıştı. 15 aylık periyotta 140 bin m3 beton döküldü. Kullanılan çatı tasarımı ve teknolojisi, Rusya’da ilk kez kullanıldı.

Bugüne kadar herhangi bir büyük deprem olmasa da, stadyumun yüzyıllarca bir anıt olarak kalması düşünüldüğünden, 8.1 büyüklüğünde bir depreme dayanıklı olarak yapıldı. Normalde futbol sahalarında, sahanın çimlenmesi en son iştir. Ancak bu stadyumda diğer örneklerinin aksine saha, 6 ay önce çimlendirilmeye başladı. Dünyada ilk kez vakumlu drenaj sistemi, Krasnodar Arena’da kullanıldı. Saha içi ve saha dışı olmak üzere iki farklı çim ekimi yapıldı. Yapımında içinde Türkiye’nin de olduğu, dünyanın 7 ayrı ülkesinden lüks malzemeler kullanıldı.

Stadyumun inşaatının başlamasından önce dünyanın en büyük statlarını kulüple birlikte gezdik. Onlarda olmayan ve bizi farklılaştırabilecek neler yapılabilir konusuna yoğunlaştık. Sonrasında proje aşamasında, işverenin de birebir isteklerini de yansıtacak şekilde hassasiyetle çalıştık. Sorunsuz bir süreç yönetimi için planlarımızı iyi yaptık.

Yüksek futbol bilgisi, kusursuz ve yüzyıllarca ayakta kalacak bir anıt eser bırakmak isteği, bu stadyumda mimari ve mühendislik açısından olağanüstü işler yapmamıza olanak sağladı. İnşaat alanında mühendisliğin önemini bazen gözden kaçabiliyor. Ancak yaptığınız binaların, yüzyıl sonra da sorunsuz ve yüksek teknoloji ile donatılmış olmasının altında mühendislik sistemi yatıyor. ESTA ailesi, sadece bu stadyum değil, aldığı tüm işlerde kendini mühendislik alanında da geliştiriyor. Bu sebeple diğer rakiplerimizden ayrılıyoruz.k3

Yapım ya da plan aşamasında olan projelerinizden birkaç örnek verebilir misiniz?

Türkiye’de toplam değeri 1 milyar dolar olan beş yeni projeye başlıyoruz. Bu projelerin ön duyurusunu MIPIM 2017 Gayrimenkul Fuarı’nda yaptık. Beyoğlu’nda hayata geçireceğimiz ESTA Beyoğlu, daire ve ticari alanlardan oluşacak bir yaşam projesi. 40 bin metrekarelik bir arazi üzerinde yükselecek olan proje, mimarisi, teknolojik ve yenilikçi altyapısıyla çok konuşulacak. Anadolu yakasının en önemli lokasyonlarından Acıbadem’de TOKİ güvencesi ile hayata geçireceğimiz Acıbadem projesi ise gerek mimarisi gerek doğa dostu yapısıyla 30 dönümü aşan alan üzerinde, yeni bir sosyal yaşam merkezi olacak.

İstanbul’un son yıllardaki en önemli ticari üstlerinden biri olan Basın Ekspres yolu üzerinde konumlanan ESTA Basın Ekspres ve ESTA Bahçelievler projelerimiz ile de iddialıyız. 28 bin metrekarelik inşaat alanına sahip olan ESTA Basın Ekspress projemizde; rezidans konseptinde yaşam alanları ve A sınıfı ofisler bulunuyor. ESTA Bahçelievler ise, 30 dönüme yakın inşaat alanında konut ve ticari alanlardan oluşan doğa dostu bir proje olma özelliği taşıyor.

Ege-Akdeniz çanağının kalbi olacak ESTA Amos Living projemiz ise, Türkiye’de yatırım yapmak isteyen bir yabancıdan, bir nevi millileştirdiğimiz bir yarım ada üzerinde yükselecek. Burada uzun soluklu bir çalışma söz konusu. Çünkü hayata geçireceğimiz proje, içinde birçok ilki de barındıracak. Hem teknolojisi hem mimarisi hem de ülke turizmine sağlayacağı katkıyla çok konuşulacak. Bu proje için ESTA Construction ailesi olarak özel bir dikkatle çalışmaktayız. ESTA Amos Living projemiz doğa dostu, çevre aşığı bir proje olarak örnek olacak. Ülkemizdeki tüm projelerimizin mimari tasarımları ile dünyanın önemli mimarlık ödüllerini almaya aday olacağız.k2

Gerçekleştirdiğiniz projelerinizde, öncelikleriniz nelerdir? Mimari bir ürün ortaya çıkartırken referanslarımız neler olmalı?

ESTA Construction olarak hedefimiz, müşterilerimize ve tüm paydaşlarımıza kazandırmak. Bunu yaparken de, yenilikleri getirerek, daha önce hiç yapılmamışı yaparak, geleceğin yaşam tarzını bugünden sunmayı hedefliyoruz. Bunu da mühendislik üstünlüğümüz, mimari bilgimiz ve kazandıran iş modeli geliştirme kapasitemize borçluyuz. Mühendislik ve mimari açısından, yüz yıl sonra da parmakla gösterilecek yapılar üretmeyi hedefliyoruz.

Proje Künye Bilgileri:

İklimlendirme Sistemleri: Carrier

Çatı : Gerdirme halat sistemi ile kurulmuş, üzerinde ısıtma , seslendirme, aydınlatma ve bu bileşenleri sürekli denetleyen sistemleri de barındıran, üst kalitede malzeme özelliklerine sahip membran kaplama sistemden oluşmaktadır.

Cephe Sistemleri : Günümüz mimarisini ve stadyumun temsil ettigi anıtsal duruşu temsil eden, 35000 m2 traverten doğal taş kaplama, 17100 mt paslanmaz lamel, 31000 mt aluminyum lamel , 7500 m2 HPL panel , 3000 m2 paslanmaz hasır örgü cephe giydirme elemanları, 3250 m2 cam korkuluk ve 2300 m2 vitraj (Schuco sistemleri) yüzey malzemesi tercih edilmiştir. Tüm bu yüzey kaplamaları, özel tasarım aydınlatma elemanları ile ışıklandırılmıştır.

Kapılar: Metal Kapılar (Hormann) -HPL Kaplama kapilar , PVC kapilar , Tas Kaplamalı Dekoratif Metal Kapılar .

Oda Kapıları: HPL Kaplama kapilar , PVC kapilar , Aliminyum dograma kapilar.

Ankastre: Electrolux

Işık Sistemleri: PHILIPS (sportif aydinlatma), DELTALIGHT (ic aydinlatma), SELUX, INSTA (cephe ayd.)

Vitrifiye: Franke , Grohe, Geberit

Armatürler: GROHE,  DYSON, STERN

Vanalar: Danfoss

Pompalar: GRUNDFOS

Klima sistemi (klima, fan koil): Mitsubishi Heavy, Daikin, Carrier

Kiler: Carrier

Havalandırma Cihazları: Aircut, Ruck, Systemair, Ned, Veza, TROX

Yangın Sistemleri: Tyco

Isıtma Sistemi: Purmo, Afro New, Alfa laval

Isı İzole: K-flex

Seramikler: Laminam Basalto Vena Scura – Collection Bianco – Naturali Travertino Navona – NATURALI – PIETRA DI SAVOIA ANTRACITE , Estima , Keramarazzi .

Oda Otomasyon Sistemleri: SIEMENS

Yangın Güvenlik Ekipmanları: BOSCH

Bina Otomasyonu: SIEMENS

Bariyer ve Otopark Sistemleri: CAME

Servis Asansörleri: KONE

İşletme Yönetim Sistemleri: Microsoft, Linuxk5

#KrasnadorArena #Arena #YüzyıllarcaAyaktaKalacak #Yüzyıllar #AyaktaKalacak #AnıtEser #Anıt #Eser #ESTA

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*