Anasayfa » Aktüel » Yenilikçi projeleriyle 2020’de de ABS Kör Kalıpları çok gözde

Yenilikçi projeleriyle 2020’de de ABS Kör Kalıpları çok gözde

SABAH AL-SALEM ÜNİVERSİTESİ // SEG Kuwait

Katta Hafif Dolgu

Öğrenci Etkinlikleri ve Sportif Tesisler (SAAF) için hafif beton dolgu uygulaması olarak köpük (gaz) beton ya da benzeri başka bir hafif malzemenin kullanılması planlanmıştı. Ancak doldurulacak alanda farklı yönlere doğru farklı açılarda eğimler olduğu için uygulama oldukça karışık ve zordu, çok dikkatli bir planlama gerektiriyordu. Ayrıca, en hafif uygulama bile fiiliyatta oldukça ağırdı. Uzun incelemelerden ve tartışmalardan sonra bu alan için en uygun çözümün ABS Plus kör kalıpları ile yapılacak hafif dolgu olduğuna karar verildi. Öncelikle, ABS Plus kör kalıpları döşeme betonunun altında %95’lik boş bir hacim oluşturduğu için yapılabilecek en hafif uygulamaydı. İkincisi, her boru sahada sahanın gerektirdiği ölçüde kesildiği için tüm kalıplar mükemmel bir şekilde hizalanabildi.

 

 

Betonarme Yükseltilmiş Döşeme

EMAAR SQUARE // TAV-Sera

 

Emaar Square’in Kuzey Kulesi kompozit bir yapı olduğundan yapılacak imalatlarda yapının yükünü arttırmamak en önemli tasarım kriterlerinden biriydi. Bu kriter gözetilerek tüm katlarda betonarme kat döşemesinin üzerine ABS Level H5 cm + 4-5 cm lif katkılı beton şap uygulaması yapıldı. Böylece minimum beton kalınlığı azaltılarak toplam yapıya gelen beton şap yükü %50’ye varan oranda azaltıldı. Emaar Square’in başından itibaren diğer bloklar da dahil tüm projesinde otopark rampaları, havuz etrafı dolgusu, peyzaj dolgusu, düşük döşeme dolgusu ve betonarme yükseltilmiş döşeme gibi birçok farklı uygulama alanında ABS Hafif Dolgu Kör Kalıpları tercih edildi.

 

 

 

 

Betonarme Yükseltilmiş Döşeme

DOLMABAHÇE SARAYI // Tera İnşaat

Tera İnşaat, Dolmabahçe sarayının bahçesine yapılacak kafeyi mevcut dokuya zarar vermeden yerden 10 cm yükseltmek için ekonomik, dayanıklı ve basit bir çözüm arıyordu. ABS Level H5 cm ile oluşturulacak betonarme yükseltilmiş döşeme alternatif çözümlere kıyasla en etkin çözüm olarak tercih edildi. ABS Level, sert beton zeminin avantajlarından ödün vermeden beton tüketimini neredeyse yarı yarıya (ABS H5 cm + 5 cm kuru şap) azalttı. Dolmabahçe Sarayı’nın yüksek güvenlik standartları gereği uygulama sahasına giriş çıkışın oldukça kısıtlandığı bir ortamda 100 m2 uygulama için sadece 1 palet ABS Level yeterli oldu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

#ABS #kalıp

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: