Anasayfa » Röportaj » Yatırım fırsatlarını değerlendirmeye devam ediyoruz.

Yatırım fırsatlarını değerlendirmeye devam ediyoruz.

“Assan Alüminyum olarak, müşteri memnuniyetini en üst seviyede tutmanın ve korumanın, markayı güçlendiren ve bağlılık yaratan en temel ilke olduğuna inanıyoruz. Tescillenen Ar-Ge merkezimizde müşterilerimize özel, katma değerli çözümler tasarlıyor olacağız.”

Assan Alüminyum, Kibar Grubu çatısı altında 1988 yılında kuruldu. İstanbul Tuzla ve Kocaeli Dilovası tesislerinde üretim yapan Assan Alüminyum, yassı alüminyum sektöründe yıllık 300 bin tona ulaşan kurulu kapasitesi ile Türkiye’nin açık ara lider kuruluşu durumunda. Yine yakın bir dönemde ulaşacağı 100 bin ton alüminyum folyo üretim kapasitesi ile ise Avrupa’nın ilk üç üreticisinden biri olacak. Assan Alüminyum Genel Müdürü Göksal Güngör bizlere önümüzdeki dönem hedefleri, şirket faaliyetleri ve fuardaki izlenimlerini anlattı.

Firmanızın tarihçesi hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

1300’ü aşkın çalışanı bulunan Assan Alüminyum, rulo, levha, folyo ve boyalı rulo ürünleri ile distribütör, inşaat, ulaştırma, dayanıklı tüketim ve ambalaj gibi çok çeşitli sektörlere hizmet veriyor. Avrupa’nın en önemli üreticilerinden biri olarak, her yıl birçok müşterimiz tarafından yılın tedarikçisi unvanına layık görülüyoruz.

Ayrıca Assan Alüminyum olarak her geçen yıl verimliliğimizi ve kapasite kullanımımızı artırıyoruz. 2016 yılını 258.400 ton satış rakamıyla ve yüzde 6,2 büyüme göstererek tamamladık. 2016 senesini hedeflerimize paralel olarak tamamlayarak, çeyrek milyon tonu aşan ilk Türk yassı alüminyum üreticisi olduk. 2016 itibariyle ISO Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşları listesinde 41. sırada yer alırken 2017 yılında hedefimizi daha da yükselterek 266.000 ton seviyelerine çıkardık.

Ürün gruplarınızdan biraz bahseder misiniz?

Bahsetmiş olduğum gibi Assan Alüminyum, rulo, levha, folyo ve boyalı rulo ürünleri ile distribütör, inşaat, ulaştırma, dayanıklı tüketim ve ambalaj gibi çok çeşitli sektörlere hizmet veriyor. Sağladığı avantajlar nedeniyle kalite odaklı üretim yapan alanlarda alüminyum tercih sebebi oluyor.

İnşaat sektöründe de sürdürülebilirliğin ön planda olduğu bir ürün olması nedeniyle alüminyum sıklıkla tercih ediliyor. Isı iletkenliği, korozyona yüksek direnci, kolay şekil verilebilir olması, estetik oluşu ve yangın dayanımı inşaat uygulamalarında öne çıkan özellikleri oluyor. Isı iletkenliği sayesinde ısıtma, soğutma, izolasyon malzemelerinin ve dış cephe malzemelerinin üretiminde önemli enerji tasarrufu sağlıyor. Plastik çerçeveli çift cam uygulamalarında bile cam çıtalarının alüminyumdan üretilmesi iki cam arasındaki oksijen ve nem geçirgenliğini engelliyor. Yüksek korozyon direnci, parlak ve boyalı görünümleri ile sadece rutin bakımlarının yapılarak görünümünü uzun yıllar koruyor. Kolay şekil verilebildiği için inşaat sektöründe tasarım esnekliği sağlıyor. Avrupa Birliği EN normlarına göre alüminyum A1, yani yanmaz ve yangına katkıda bulunmaz malzemeler sınıfındadır. Bu sayede konvansiyonel inşaat malzemelerine göre alüminyum bir adım öne geçiyor. Ayrıca alüminyum üretimi endüstriyel uygulamalar arasında çevreyi en az etkileyen endüstrilerden biridir.

IMG_5135-2

Tüm bu üstün özelliklerinden dolayı alüminyum yapı malzemeleri üretiminde özel bir yere sahiptir.

Assan Alüminyum olarak ise inşaat sektörüne sunduğumuz ürünler, işlendikten sonra dış cephe kaplama, reklam panosu, boyama, izolasyon, cam çıtası, sıva ve köşe profilleri, asma tavan, sandwich panel, cami kubbesi, trapez, kenetli çatı, çatı aksesuarları, yağmur oluğu, kompozit panelpanjur ve garaj kapısı gibi birçok farklı ürüne dönüşebiliyor.

Artan rekabet koşulları ve piyasa şartları doğrultusunda firmanızı ön plana çıkaran ayrıcalıklarınız nelerdir?

Assan Alüminyum’un temel marka değerlerinden biri olan yenilikçilik ilkesinden yola çıkarak, tecrübe ve uzmanlığımızı kullanarak ürün ve süreçlerin her boyutunda faydalı yenilikler yapıyoruz. Bu sayede müşterilerimizin gözünde hem hızlı değişen rekabet koşullarına göre esnek çözümler sunan, hem de uzun süreli ve güvene dayalı ilişkilere önem veren bir iş ortağı olarak konumlanıyoruz.

Assan Alüminyum olarak, müşteri memnuniyetini en üst seviyede tutmanın ve korumanın, markayı güçlendiren ve bağlılık yaratan en temel ilke olduğuna inanıyoruz. Tescillenen Ar-Ge merkezimizde müşterilerimize özel, katma değerli çözümler tasarlıyor olacağız. Daha kaliteli ve daha verimli çıktılar elde etme amacıyla sürekli iyileştirme çalışmaları yapıyor, proses inovasyonları sayesinde sektöre ve müşterilerimize özel geliştirdiğimiz ürünler, müşterilerimizin nihai üretimlerinden ve ürünlerinden daha iyi performans almalarına olanak sağlıyoruz.

AluExpo 2017 Fuarını ziyaret eden yurt içi ve yurt dışı ziyaretçi oranlarını nasıl buldunuz? Sizin için yeterli bir ziyaretçi rakamına ulaşıldı mı?

ALUEXPO 2017 Fuarı, 33 ülkeden 156’sı yabancı olmak üzere toplam 314 katılımcıyı, 77 ülkeden 11 bin sektörü yakından takip eden ziyaretçi ile buluşturdu. AluExpo Türkiye yassı alüminyum sektörünün üretiminin yarısından fazlasını gerçekleştiren Assan Alüminyum için de çok önemli bir fuar.

AluExpo fuar her geçen sene daha global bir bakış açısı kazanıyor. Aynı zamanda fuarla eş zamanlı olarak düzenlenen, Yürütme Kurulu Başkanlığı görevinde yer aldığım ALUS’08 Alüminyum Sempozyumu da bu sene oldukça başarılı geçti. Hem ülkemizden, hem de yurt dışından kendi konusunda uzman ve tanınmış 6 konuk konuşmacı sunumlar gerçekleştirdi. Aynı zamanda yine kendi alanlarında uzman kişiler tarafından 50 bildiri sunuldu.

AluExpo 2017 fuarının ve Alüminyum Sempozyumu’nun Assan Alüminyum açısından başarılı ve verimli söyleyebiliriz.

Assan Alüminyum’un yakın gelecekte yapmayı düşündüğü atılımlar hakkında bilgi alabilir miyiz?

Öncelikle yatırımlarımızda dünyamızdaki kaynakların hızla tükendiğini göz önünde bulundurarak çevreye verdiğimiz önemi her zaman ön planda tutuyoruz. Alüminyum %100 geri dönüştürülebilirliği sayesinde doğası gereği çevre dostu bir üründür. Assan Alüminyum bünyesinde hali hazırda faaliyet gösteren geri dönüşüm tesisimizde, geri dönüşümün en etkili biçimde yapılması sağlanıyor. Bunun yanı sıra 2016 senesinde bünyemize bir de yenilenebilir enerji üretim tesisi dahil ederek sürdürülebilirliği sağlamak için bir önemli adım daha atmış olduk. Sürdürülebilirliğe verdiğimiz önem artarak devam ediyor.

Önümüzdeki yıllarda katma değeri yüksek alanlarda yatırım yapmayı hedefliyoruz. Küresel pazarlarda söz sahibi bir oyuncu olma hedefiyle önemli kararlara imza atıyoruz. Ülkemizde pazar liderliğimizi pekiştirerek, Batı Avrupa’daki kuvvetli varlığımızı devam ettireceğiz. Kuzey Amerika’da ise başlangıç aşamasında bir yapı kurarak önümüzdeki dönemde satış kanallarının oluşturulması projemizi başlatıyoruz. Ayrıca kapasite artırımı yatırımlarımızla beraber mümkün olabilecek her coğrafyada yatırım fırsatlarını da değerlendirmeye devam ediyoruz.

#yatirim, #assanaluminyum, #göksalgüngör