Anasayfa » Aktüel » “Yaptığımız her işe sürdürülebilir yaklaşmak bizim en baştan verdiğimiz bir taahhüt”

“Yaptığımız her işe sürdürülebilir yaklaşmak bizim en baştan verdiğimiz bir taahhüt”

“Bugün asansör sektörünün lideri olarak, binalardaki ulaşımı hızlandırıp kullanıcıya vakit kazandırıyoruz. 1 saniyede 8 metre katederek ‘Türkiye’nin en hızlı asansörü’ unvanını elde eden asansörlerimizle ilklere imza atmanın gururunu yaşıyoruz. ‘Double Deck’ sistemi ile yoğun binalarda kullanıcıya vakit kazandırıyor, ‘CompassPlus’ sistemiyle de uzun asansör kuyruğuna son veriyoruz.”

Türkiye’nin en büyük ikinci 500 sanayi kuruluşu içinde yer alan tek asansör firması olan Otis Türkiye, yılda 2.000 adet asansör ve yürüyen merdiven/yol kapasitesi ile bulunduğu bölgede önemli bir üretim üssü olarak konumlanıyor.

Türkiye’nin en yüksek, en hızlı, çift katlı ve akıllı yolcu yönlendirme sistemine sahip asansörlerini üreten firma, yenilikçi asansörlerini, konut sektörünün de beklentilerini dikkate alarak geliştirmekte. Otis Türkiye Genel Müdürü Özgür Aren ile gerçekleştirdiğimiz röportaj çalışmamızda, ürün grupları, yeni projeler, enerji tasarrufu ve merak ettiklerimiz üzerine konuşmaya çalıştık.

2019 yılı sizin için nasıl bir yıl oldu? Kısa bir değerlendirme alabilir miyiz?

2019 yılı inşaat sektörü için zor bir yıl oldu. Konut arzındaki fazlalık firmaları yeni proje yapmaktan alıkoydu. Fakat faizlerin düşmesi, mevcut konut projelerinin satış grafiğini yükseltecektir. Buna rağmen 2020 yılında da inşaat sektörü 2019 yılındaki gibi zor bir yıl gecirecek Konut arzındaki fazlalığın erimesi biraz daha zaman alacağa benziyor.

Bu zor dönemde Otis Türkiye olarak mevcut kaynaklarımızı üst düzeyde kullanarak değişken ekonomik koşullarda sonuç getireceğimiz bir yıl bekliyorum. Dönem aynı zamanda sektörün büyüme zamanında göz ardı edilen fırsatları değerlendirme dönemi olacak. Örneğin; Otis olarak Türkiye’deki mühendislik gücümüz ve üretim kapasitemizi İngiltere’den Hindistan’a önemli projelerdeki özel dizayn asansörleri imal etmeye daha çok kaydırıyor olacağız.

Ürün gruplarınız hakkında bilgi verir misiniz?

Gen2 Switch’ asansörler, yüksek enerji sarfiyatı ve asansörde kalma korkusunu geride bırakıyor. ‘Gen2 Switch’ asansörlerde bulunan ReGen tahrik sistemi, tam yüklü kabinin aşağı, hafif yüklü kabinin yukarı doğru hareketi esnasında açığa çıkan elektriği şebekeye geri kazandırıyor. Bugün asansör sektörünün lideri olarak, en güvenli olmanın yanında, binalardaki ulaşımı hızlandırıp kullanıcıya vakit kazandırıyoruz.

1 saniyede 8 metre kat ederek ‘Türkiye’nin en hızlı asansörü’ unvanını elde eden asansörlerimizle ilklere imza atmanın gururunu yaşıyoruz. ‘Double Deck’ sistemi ile yoğun binalarda kullanıcıya vakit kazandırıyor, ‘CompassPlus’ sistemiyle de uzun asansör kuyruğuna son veriyoruz.

Bu ürün grupları içerisinde öne çıkan avantajlardan biraz bahseder misiniz?

Türkiye’de bulunan üretim tesisinde sahip olduğu yılda 2 bin adet asansör ve yürüyen merdiven/yol kapasitesi ile bulunduğu bölgede önemli bir üretim üssü olarak konumlanıyor. Türk mühendislerle büyük başarılara imza atan Otis Türkiye, Türkiye’nin ABD ve Avrupa’ya ihracat yapan ilk ve tek asansör firmasıdır. Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin ilan ettiği Türkiye’nin ilk 1000 ihracatçısı arasında ülkeye ve sektöre katma değer yaratan işlere imza atıyor. Enerji tüketimini azaltıp performansını artırdığı sistemler tüm dünyada takdir görüyor.

Türkiye’deki dev konut ve ofis projelerinin yanı sıra, alışveriş, iş, kültür ve eğlence merkezi, havaalanı ve metro gibi insan trafiğinin yoğun olduğu yapılara özel çözümler sunuyor. Türkiye’nin en yüksek, en hızlı, çift katlı ve akıllı yolcu yönlendirme sistemine sahip asansörlerini üreten öncü bir firma olmanın yanı sıra serviste mükemmellik ilkesiyle tüm Türkiye’de servis hizmeti sağlıyor. 5 bölge müdürlüğü, 10’u aşkın servis şubesi ve çağrı merkezi ile ülke çapında 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet veriyor. Türkiye’nin en yaygın servis ağıyla 25 bini aşkın üniteye servis hizmeti sunuyoruz.

İhracat hacminizi artırmak için ne tür çalışmalar yapıyorsunuz? En yoğun çalıştığınız pazarlar hangileri?

Başta Avrupa ve Ortadoğu ülkeleri olmak üzere ABD ve Avustralya’ya, yüksek bina, ağır yük ve özel tasarım asansörler ihraç eden Otis Türkiye olarak, Çin’e dahi asansör üretip ihraç ediyoruz. Örnek vermem gerekirse, İtalya’nın en yüksek gökdelen projesi Citylife Tower’ın yüksek hızlı asansörlerini Otis Türkiye olarak biz ürettik. Dünyanın en görkemli yapılarından Sidney Opera Evi’nin asansörleri Otis Türkiye tarafından yenilendi. Asansör teknolojisi ve mühendisliğinin merkezi konumunda bulunan ABD’ye yüksek hızda asansörler ihraç ettik. 1853 yılında ilk emniyetli asansörün icat edildiği New York’ta, bugün 45 katlı bir otelin asansörlerini Türkiye’de üretmekle gurur duyuyoruz.

Yaptığımız her işe geleceği düşünerek sürdürülebilir yaklaşmak bizim en baştan verdiğimiz bir taahhüt. Enerji tasarrufu sağlamak için kullandığımız formüllerin birer yansıması olan ‘Gen2’, ‘ReGen’, ‘Gen2 Switch’ ve ‘CompassPlus’ adlı ürün ve sistemlerimizle fark yaratıyoruz. Dünyanın en görkemli yapılarından Avustralya Sidney Opera Evi’nin ve Paris’in simgelerinden Grand Arche anıtının asansörlerini de yenilikçi ‘Robusta’ asansör ünitelerimizle değiştirdik. Tel Aviv’in en gösterişli yapılarından olan Arlozorov 17 ve Marom Negba, Kazakistan’da Abu Dhabi Plaza, Avustralya’da Gateway Alışveriş Merkezi, İngiltere’de 1st Bank ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde Etihad Müzesi’ne de ‘Robusta’ üniteler ihraç ettik. ‘Robusta’nın da içinde yer aldığı ‘Gen2’ kayış sistemli asansör ailesi, dünya çapında sayısız projede kullanılmaya devam ediliyor.

Bu yıl içerisinde yeni projeleriniz olacak mı?

Otis Türkiye olarak, mühendislik uygulamalarımızı ve Ar-Ge faaliyetlerimizi daha da geliştiriyoruz. Şu an firmamızda çalışan sayısı 1000’e yaklaştı. İnsana yatırım yapmaya devam ediyoruz. Asansör sistemlerinde geldiğimiz son teknolojiyi en yeni projelerde hayata geçiriyoruz. Yaptığımız her işe geleceği düşünerek sürdürülebilir yaklaşmak bizim en baştan verdiğimiz bir taahhüt. Elisha Otis’in icadıyla başlattığımız sektörün ilk günden beri lideri olmamız sürdürülebilirlik iddiamızın bir kanıtı. Üretim süreçlerinden başlayarak her aşamada doğal kaynakları en verimli şekilde kullanıyoruz. Enerji tasarrufu sağlamak için kullandığımız formüllerin birer yansıması olan ‘Gen2’ ailesinde, her ihtiyaca yönelik modeller bulunuyor. Farklı ebatlarda kuyulara esnek çözümler getiren Gen2 Flex, elektrik kesildiğinde dahi ulaşımı kesintisiz sürdüren ‘Gen2 Switch’ gibi ürün ve sistemlerimizle fark yaratıyoruz.

‘Gen2 Switch’ asansörlerimiz yüzde 75 tasarruf sağlıyor

Her yapının ihtiyacına özel çözümler üretmeye önem veriyoruz. Özellikle butik ofis ve konut projelerinin gözdesi Gen2 Switch oldu. Elektrik kesildiğinde dahi 100 defa daha çalışma kapasitesine sahip olan ‘Gen2 Switch’ asansörler, yüksek enerji sarfiyatı ve asansörde kalma korkusunu geride bırakıyor. Yolculuğunuza güvenle devam etmenizi sağlayan yeni nesil asansörümüz, saç kurutma makinesinden daha az enerji harcıyor. Üstelik bu asansör için makine dairesine, kontrol odasına ihtiyaç duyulmuyor. ‘Gen2 Switch’ asansörlerde bulunan ReGen tahrik sistemi, tam yüklü kabinin aşağı, hafif yüklü kabinin yukarı doğru hareketi esnasında açığa çıkan elektriği şebekeye geri kazandırıyor. Böylece enerji tasarrufu yüzde 75’e ulaşıyor. Piyasadaki tek akülü asansör olan Gen2 Switch, özel güç kaynağına gerek duymadan prize takılarak kullanıma sunuluyor.

Üstün Yetenekli Çocuklar İçin Üst Düzey Konfor ve Emniyet Sağlandı

İzmir Konak’ta bulunan Bilim ve Sanat Merkezi, 3 yıldır ödenek yetersizliği dolayısıyla asansörün tamir ve bakımına bütçe ayıramıyordu. 7 katlı binada eğitim gören 800 öğrenci ve 32 öğretmen asansörlerin tamir edileceği umudunu yitirmişti. Kasım ayında haberdar oldukları kurum için harekete geçen Otis Türkiye, 3 yıldır kapalı olan asansörler için önce teknik inceleme yaptı. Tespit edilen arızalar giderildikten ve yedek parçalar temin edildikten sonra MMO ile bizzat iletişime geçerek denetleme yapılmasını sağladı. Denetleme ardından tespit edilen eksiklikler giderildi, sahip olduğu yedek parça stoku ile üniteleri en kısa sürede çalışır duruma getirdi. Asansör etiket sürecinin ardından periyodik bakımları için bölgenin donanımlı uzman personelleri atandı.

Var olduğumuz sürece Bilim ve Sanat Merkezi’nin destekçisi olacağız

Okuldaki asansörlerin kapalı olduğunu gazetelerde okuduk ve derhal okulla iletişime geçtik. Ne yazık ki 3 yıldır asansörlerin kullanım dışı olduğunu öğrendik. Bu okul ve öğrencileri için neler yapabiliriz diye yola çıktık. Teknik ekibimiz ünitelerin kontrolünü sağladı, derhal parça değişimlerini ve tadilatını gerçekleştirdik. Makine Mühendisleri Odası ile asansörlerin fenni muayenesi için bizzat iletişime geçtik. Var olduğumuz sürece Bilim ve Sanat Merkezi öğrencilerinin yanında olacağız” dedi.

Çocukları erken yaşta bilinçlendiriyoruz

Sektör lideri olmanın sorumluluğu ile hareket ettiklerini belirten Otis Türkiye Genel Müdürü Özgür Aren, “Türkiye’de alışveriş merkezleri, sinema, tiyatro salonları gibi halka açık alanlarda asansör ve yürüyen merdivenlerin hatalı kullanımıyla karşılaşıyoruz. Otis olarak özellikle çocuklara erken yaşlarda bu araçların emniyetli kullanılmasının gerekliliğini öğretmek ve ebeveynleri bilinçlendirmek üzere, ‘Bay Otis’ sosyal sorumluluk projesini başlattık. Hedef kitlemizi, okul öncesi çocuklar, 7-10 yaş grubu ve ebeveynler oluşturdu. İlk olarak 2013’te Kanyon ve İstinye Park AVM’de hayata geçirdiğimiz projemiz başarıyla devam ediyor. 2015’te Resim İstanbul Konut Projesi’nde yaptığımız çalışmadan da çok olumlu tepkiler aldık. Bu yıl Akasya Acıbadem’de daha fazla çocuk ve ebeveynlere, doğru kullanım, dikkat edilmesi gerekenleri aktarmaktan mutluluk duyuyoruz. Otis Türkiye olarak gelecek nesillere olan sorumluluğumuzu unutmadan sektöre öncülük etmeye devam edeceğiz” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

#OtisTürkiye #asansör #inşaat #sürdürülebilir

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: