Anasayfa » Çelik Konstrüksiyon-Prefabrik Yapılar » “SarpVilla’yı dünya çapında bir marka haline getireceğiz”

“SarpVilla’yı dünya çapında bir marka haline getireceğiz”

“Bizim yüzlerce gerçekleştirdiğimiz tasarım tescilli modelimiz bulunmakta, malzeme ve işçilikler hesaplanarak model fiyatı verilmektedir. Modeller arasında %30’lara kadar maliyet farkı çıkabilmektedir.”

Hafif çelik yapılar konusunda kendi tesislerinde yüksek kapasite ile üretim yapan sayılı firmalardan olan Sarp Villa’nın Yönetim Kurulu Başkanı Ferhat Çakmak ile Çelik Konstrüksiyon konusunu ele aldık. Kendi deneyimlerini bizlere aktaran sayın Çakmak’a güzel cevapları için teşekkür ederken çalışmalarında da başarılar diliyoruz.

Şirketinizin kısa tarihçesiyle birlikte Yapı Sektöründeki faaliyetlerinden bahseder misiniz?

Şirketimi Hacettepe Üniversitesi Ağaçişleri Endüstri Mühendisliğini bitirdikten sonra 1995 yılı sonrasında Türkiye’de öncüsü olduğumuz çelik konstrüksiyon yapılar sektöründe 10 yıl çalışarak edindiğim bilgi birikimi ve çevreme verdiğim güven sonucunda “Sen varsan biz de varız” diyen sektör çalışanlarının destekleriyle 2005 yılında sıfırdan ticaret hayatına başlayıp kısa sürede kendi markam SarpVilla’yı dünya çapında bir marka haline getirerek yapı sektöründe önemli bir boşluğu dolduran, tercih edilen bir marka haline geldik. Bugün SarpVilla aynı gün içinde 3 farklı ülkeye ihracat gerçekleştirebilen, binlerce farklı referansla sektörde rakipsiz olduğunu ispatlayan bir firmadır.

Sektör içinde çelik inşaat oranının çok düşük seviyelerde olduğunu biliyoruz. Bu durumu hangi sebeplere bağlarsınız?

Biz prefabrik yapılar yapmıyoruz. Sadece kalıcı çelik konstrüksiyon yapılar yapıyoruz. Prefabrik yapıların sadece kısa süreli ihtiyaçları karşılama ve kullanılan malzeme ve ölçü özellikleri dolayısıyla ekonomik olma noktasında önemi tartışılmaz fakat kalıcı ve uzun ömürlü çelik konsrüksiyon yapılarla karıştırmamak gerekir. Yapı sektöründe prefabrik ve çelik yapılar giderek önemsenmekte ve gelişmiş ülkelerdeki gibi düzeyine ulaşması için Ülkemizdeki kaliteli üretim ve montaj yapan firma sayısının ve tanıtımının artması gerekmektedir. Sektördeki en büyük hata en ucuzunu biz yaparız anlayışıyla yaşanmakta ve yapı sektöründeki yerini en olumsuz etkileyen etmen olmaktadır.

Brüt alana kurulan hafif çelik yapılar ile betonarme olarak üretilen konutların kullanım alanları arasında fark var mı?

Kullanım alanları konusunda SarpVilla üretimli bir yapıda hiçbir fark yoktur.

Enerji verimliliği ve otomasyon konusunda, çelik yapıların diğer yapılara göre sağlamış olduğu avantajlar nelerdir?

Avantaj sağlayabilmesi için gerekli standartlara uyularak üretim ve uygulama yapılırsa çelik binalar enerji verimliliği ve otomasyon konusunda avantaj sağlar. Bakım, onarım ve enerji tasarrufu olarak avantaj sağlayacaktır.

Hafif çelik yapılarda soğuk ya da sıcak bölgeler için farklı kriterler söz konusu mu?

Her yapı malzemesinde olduğu gibi hafif çelik yapılarda da yapılan teknik hesaplara göre binanın yapılacağı yere göre kriterler ve detaylar uygulanmalıdır.

Bu tarz yapıların teslim süresi ortalama ne kadardır? Ayrıca belli bir kat sınırlaması var mı?

Teslim süresi teslim şekline göre bir hafta ile üç ay arasında değişmektedir. Kat sınırlaması yoktur. Biz Villa konusunda yoğunlaştığımız için 3 kata kadar ideal olmaktadır.

Konstrüksiyon alanında sıkça karşılaştığınız kronikleşmiş sorunlar var mı? Bu sorunların çözümü noktasında sizce ne tür adımlar atılmalı?

Yukarıda da bahsettiğim prefabrik yapılarla çelik konstrüksiyon yapılar karıştırılarak m2 si kaça? mantığı kronikleşmiş bir sorundur. Bir ev yaklaşık 200 kalem malzeme ve işçilikten oluşmakta iken nasıl olur da m2 fiyatı üzerinden fiyat belirlenebilmektedir. Bu durum müşteriyi baştan savma ve önemsememekten başka bir şey değildir ve devamında birçok anlaşmazlıklara sebebiyet vermektedir. Bizim yüzlerce gerçekleştirdiğimiz tasarım tescilli modelimiz bulunmakta, malzeme ve işçilikler hesaplanarak model fiyatı verilmektedir. Modeller arasında %30’lara kadar maliyet farkı çıkabilmektedir.

Ar-ge çalışmalarınız nasıl gerçekleşmekte? Bu çalışmalara ne kadar bütçe ayırıyorsunuz?

Ar-ge ekibimiz sektörümüze yeni ve tercih edilir ürünler sunmak için çok yoğun bir şekilde çalışmaktadır. Bunun meyvelerini yıllar öncesinden almaya başlayarak tüm dünyaya ihracatımızı artırarak devam ediyoruz. İlerleyen zamanlarda adından çok söz ettirecek, gündem yaratacak birçok çalışmanın merkezinde olacağız.

Şirketinizin, yurt içi ve yurt dışı pazarlama organizasyonunu nasıl gerçekleştiriyorsunuz?

Fuar, tv, gazete, dergi, seminer, konferans ve tanıtım organizasyonları ile direk veya bayilerimiz aracılığı ile tüm dünyada gerçekleştiriyoruz.

Önümüzdeki yıl için hedef ve öngörüleriniz ne doğrultuda? Yeni proje/yatırımlarınız olacak mı?

Son beş yıldır yaşadığımız durgun dönemi üç farklı ülkede yeni yatırımlar yaparak hedeflerimizi gerçekleştirmek için çalışacağız.

Son olarak eklemek istedikleriniz?

Küçüklüğümden beri her zaman örnek aldığım, ülkemizin kuruluşundan, bugünlere gelmesi ve geleceğe güvenle bakabilmesine kadar en çok emeği geçmiş olan Atatürk’e hayran olmamak mümkün değil. 24 Kasım Öğretmenler günü dolayısıyla Ata’mızı rahmetle anıyorum. Yeni nesillere sadece doğruları öğrettiğimiz, doğaya, canlılara, insana saygılı, Türkiye için çalışan, üreten kişi ve kuruluşlara desteklerin arttırılması dileklerimle.

 

#SarpVilla #Sarp #Villa #FerhatÇakmak #ÇelikKonstrüksiyon #PrefabrikYapılar #Prefabrik

 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: