Anasayfa » Aktüel » “Ravaber olarak, yeni yatırımlarımızla gerek yurtiçinde, gerekse yurtdışında büyümeye devam ediyoruz”

“Ravaber olarak, yeni yatırımlarımızla gerek yurtiçinde, gerekse yurtdışında büyümeye devam ediyoruz”

80 bin metrekare alan üzerinde en ileri teknolojileri kullanarak, yıllık 120 bin ton üretim kapasitesine sahip olan Belçika’lı Ravago Grup firmalarından Ravaber,  bir dünya markası olma yolunda hızla ilerliyor. Macaristan ve Yunanistan’daki yurt dışı yatırımlarıyla üretim hacminin yaklaşık 200 bin tona ulaşacağı bilgisini aktaran Ravaber Yapı Ürünleri Sanayi Ticaret A.Ş. Ticari Direktörü Mimar Özge Sipahioğlu, Türkiye’de ve Dünyada mineral yün sektöründe etkin rol oynayan saygın, güvenilir ve lider olduklarının altını çiziyor.

İnşaat sektöründeki son gelişmeler üretim ve satış faaliyetlerinizi nasıl etkiledi?

Ravaber, Türkiye’de, yaklaşık 120 bin ton taş yünü, 5 bin ton seramik yünü, 25 bin ton ise mineral yün üretim kapasitesine sahip. Kayseri’de bulunan üretim hatlarımızdan, üçü taş yünü, biri seramik yünü, biri de mineral yün üretmekte. Sadece ülkemizin değil, bulunduğumuz coğrafyanın en büyük taş yünü üreticisiyiz. Ayrıca bütün mineral yünleri aynı çatı altında üreten dünyada ilk ve tek markayız.

Bu yılın 3. Çeyreğinde, Yunanistan’daki taş yünü fabrikamız devreye girecek. Bu yatırımımız yaklaşık 15 bin ton üretim kapasitesine sahip olacak. Yine bu yılın sonunda, Macaristan yatırımımız kapsamında 40 bin ton kapasiteli bir taş yünü üretim fabrikamız daha devreye alınacak. Böylece Ravaber olarak üç ayrı lokasyonda, hacmimizi yaklaşık 200 bin tona çıkaracağız.

Üretim alanında tüm bu yatırımlarımız sürerken, gerek yurttiçinde gerekse yurtdışında satış faaliyetlerimizi de son hızla devam ediyoruz. Kapasite büyüklüğümüzün verdiği rekabet avantajı ile çalışmalarımızı aralıksız yürütüyoruz. Elbette Türkiye’de inşaat sektöründeki pazarın daralması birçok firma gibi bizlerin de ihracat pazarlarına yönelmemizi sağladı.

Burada Ravago Grup firması olmamız, uluslararası yapımız  ve  Ravago Bina Sistemleri’nde Avrupa’daki bilinirliğimiz ve o ülkelerdeki mevcut satış ekibimiz, ihracatımızı destekliyor. Şu an Kayseri’de yaptığımız üretimin yaklaşık yüzde 40’ını başta Avrupa ülkeleri olmak üzere, dünyanın farklı bölgelerinden 30’u aşkın ülkeye ihraç ediyoruz. Önümüzdeki dönemde hem gelişen bölgeler, hem de gelişmekte olan ülkelere odaklanmayı hedefliyoruz.

Satış anlamında öne çıkan ürün gruplarınız hangileri?

Ravaber bünyesinde 2008 yılından itibaren taşyünü, yaklaşık 2 yıldır seramik yünü ve bu yıl itibari ile mineral yün ürünlerini, ürün gamımıza kattık.

Bu yılki yeni ürünümüz Ravaber Bio, geçtiğimiz ay yılın yalıtım ürünleri alanında 2 ödüle layık görüldü. Yılın ses yalıtımı ve yılın ısı yalıtımı ürün ödülünü aldık.

Ravaber Bio Mineral yünümüzde, uluslararası patentli fenol formaldehit free bağlayıcı sayesinde elyaflar stabil ve standart üretilebilmektedir. Yine bu sayede, Ravaber Bio tozumaz, kaşındırmaz ve doğa dostudur. Sıcağa ve rutubete maruz kalsa dahi, şişme, kabarma veya büzülme gibi boyutsal deformasyonlara uğramaz. Isı ve yangın yalıtımı sağlamasının yanında yüksek ses yalıtımı sağlar. Yangına karşı en üst dayanım olan A1 sınıfındadır.

Ürün tipine göre değişim gösteren kulanım sıcaklığı -50 /+250°C aralığındadır. Kullanılan hammaddeler ve üretim sürecinin özel teknolojisi sayesinde ısıl iletkenlik katsayısı 0,040 W/Mk olması sebebi ile ısı yalıtımında konforlu bir performans sağlar.

Üretim sürecinden fenol ve formaldehitin çıkarılması zararlı gaz salınımlarını azaltır, daha konforlu ortam şartları sağlar ve çevreye karşı daha duyarlı bir üretim gerçekleştirilmesini sağlar. Özellikle endüstride kullanılan fırın v.b. ürünlerin yalıtılması ile ortaya çıkan organik madde kokusu ve salınımı olmaması sayesinde tüketiciye kullanım rahatlığı sağlar.

Taş yünü, cam yünü ve seramik yünü başlıkları altında birçok ürün gamınız var. Ürünlerinizden, ürünleri geliştirdiğiniz Ar-Ge çalışmalarınızdan ve ürünlerin sahip olduğu ulusal ve uluslararası geçerli belgelerinizden bahseder misiniz?

Bizim ürünlerimizden, farklı kullanım detaylarına göre değişen farklı beklentiler var. Çatı yalıtım malzemesinde duyulan ihtiyaç farklı iken, dış cephede kullanılan yalıtım malzemelerinden beklentiler farklı olabiliyor. Dolayısıyla hangi ürünün hangi alanda kullanılacağını, kullanılan alana göre de hangi özelliklerinin geliştirilmesi gerektiği üzerinde çalışıyoruz. Kullanım detaylarına göre ürün farklılaştırıyoruz. Bu yönde yaptığımız Ar-Ge çalışmaları bizi sektördeki rakiplerimiz arasında farklılaştırıyor. 30’dan fazla ülkeye ihracat yapıyoruz. Tabii ki her ülkenin kültürü, inşaat sektörü gelişimi ve beklentileri, ürün performans ihtiyaçları ve sertifikaları birbirinden çok farklı. Kiminin yangın yönetmeliği diğerine göre çok daha katı kurallara sahip olabiliyor. Kiminin suya karşı performans beklentisi daha yüksek olabiliyor. Bu nedenle biz tüm ihtiyaçları kendi özeli içinde ele alıp ona göre ürün geliştiriyoruz. Bu arada 5 yıldır akreditasyona da sahip olan, çok donanımlı bir laboratuvarımız ve kalite ekibimizle sektörde de birçok ilke öncülük ediyoruz.

Son olarak sizin eklemek istedikleriniz var mı?

Ravaber olarak, özellikle yurt dışı yatırımlarımızla birlikte toplamda üç ayrı fabrikada, dünyaya mineral yün sağlayan bir dünya markası olma yolunda ilerliyoruz. Sadece üründe değil, aynı zamanda üretim yaptığımız hatlarda da benzer stratejiyi uyguluyoruz. Bugün Kayseri’deki tesisimizde Ravaber Teknik markasıyla bir teknik bölümümüz de var ve orada, Macaristan’da ve Yunanistan’da yapılacak bütün üretim hatlarını Türkiye’deki üreticilerle birlikte geliştiriyoruz. Bu topraklardan bir dünya markası çıkarmak için var gücümüzle çalışıyoruz.

Bu keyifli röportaj için sizlere çok teşekkür ederim.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: