Anasayfa » Röportaj » “Pi Makina sizin için, çalışan makinalar üretiyor”

“Pi Makina sizin için, çalışan makinalar üretiyor”

 

“Üretim kabiliyetlerimizin de artmasıyla beraber önümüzdeki yıllarda, Türkiye’nin yanı sıra dünyada da sayılı Kule Vinç, Beton Santrali ve Beton Pompası üreticilerinden olacağımıza inanıyoruz…”

Beton santrallerinden beton pompalarına, kule vinçlerden kırma eleme tesislerine, kazıcı yükleyicilerden ekskavatörlere kadar pek çok alanda faaliyet gösteren Pi Makine, dünyanın birçok ülkesinden müşterilerine 7/24 servis ve yedek parça hizmeti de sunmakta.

Geniş ürün gamı ve yüksek kaliteli servis hizmetiyle 40 yılı aşkın süredir sektörde etkili bir aktör olan Pi Makina’nın  Satış ve Pazarlama Direktörü Mustafa Kılıç ile şirketin genel yapısı ve son dönemdeki faaliyetleri hakkında bir söyleşi gerçekleştirdik.

Öncelikle şirketinizin tarihçesine kısaca değinerek Yapı Sektöründeki yeri ve faaliyetlerinden biraz bahseder misiniz?

Pİ MAKİNA, üreticilik kariyeri boyunca her zaman ilklere imza atan öncü bir kuruluş olmuş ve Türkiye’de ilk yerli beton santralini ve kule vincini üretmiştir. Yaklaşık yarım asırlık tecrübe ile dünyanın elliden fazla ülkesinde binlerce beton santrali kurmuş ve hemen hemen her kıtada bilindik bir marka haline gelmiştir. İnşaat sektöründeki eksiklikleri ve ihtiyaçları detaylı bir şekilde analiz ederek, yaklaşık 20 yıl önce beton pompası ve kırma eleme tesisi üretimine başlamış, bu alanda da ilk yerli üretici olmuştur. Türkiye’nin en geniş ürün gamına sahip firması olan Pi Makina İş ve inşaat makinaları alanında da yıllardır beko loderler, greyderler, ekskavatörler ve yükleyiciler gibi birçok yerli makine üretmenin gururunu yaşamaktadır. Bugün yılda 300’e yakın tesis ve makina üreten ve bunların yarısını ihraç eden bir üretici konumuna gelmiştir. “Pi Makina sizin için çalışan makinalar üretiyor…”

İnşaat sektörü her geçen gün gelişmekte.  Firma olarak sektördeki bu gelişmeleri nasıl değerlendiriyor ve değişen taleplere karşı nasıl bir tutum sergiliyorsunuz?

Gelişen teknoloji ile birlikte iş ve inşaat makinaları alanında yaşanan değişimleri dikkatli bir şekilde gözlemliyor ve ürünlerimizi doğru zamanda, çağın dinamiklerine uygun şekilde müşterilerimize sunuyoruz. Satış öncesi ve sonrası sürecin yanı sıra malzeme ve servis kalitemizi de ön planda tutarak müşterilerimizin taleplerine uygun çözümler sağlıyoruz.

Ar&Ge  çalışmalarına ayırdığınız bütçe ve imkanlar nelerdir?

Pİ MAKİNA, bu konu üzerinde son derece hassas bir şekilde çalışmaktadır. Ar&Ge çalışmaları firmamızda sistematik bir şekilde yürütülmekte ve Ar&Ge için yapılan yatırımlar her yıl artış göstermektedir. Araştırma ve geliştirme çalışmalarımızda bize yön veren en temel unsur müşterilerimizden gelen istek ve şikayetlerdir. Bir veri tabanı oluşturularak kayıt altına alınan bu bilgiler doğrultusunda çalışmalara hızla başlanır. Testler, kalite kontrolleri ve laboratuvar incelemeleri gibi analizler yapılarak çözüme en kısa zamanda ulaşılır. Elde edilen veriler ışığında yapılan iyileştirmeler yeni çıkacak makinalar üzerinde de aynı hızla uygulanır. Böylece daha kusursuz hale gelen her yeni üretimle birlikte verim de her geçen gün daha fazla artar.
Firmamız, Ar&Ge çalışmalarında Türkiye’nin önde gelen üniversiteleri ile iş birliği içindedir. Makinaların mukavemet, titreşim, gürültü, mekanik tasarım ve hidrolik alanlarında birçok yeni proje üzerinde birlikte çalışılmaktadır. Ayrıca fabrikamız bu analizler için en uygun ortamı hazırlamak üzere yeniden yapılandırılmaktadır. 

Şirketinizin, yurt içi ve yurt dışı pazarlama organizasyonunu nasıl gerçekleştiriyorsunuz?

Pi Makina olarak dünyanın birçok ülkesine hizmet ulaştırdığımız için, satış ve pazarlama ağımızı da her geçen gün genişletmek durumda kalıyoruz. Bu nedenle hem firma bünyesindeki ekiplerimizle hem de bayilik ağlarımızlar müşterilerimizin isteklerine yanıt veriyoruz. Yurtiçinde Ankara’daki merkez ofisin yanısıra İstanbul’da ofisimiz bulunmaktadır. Adana, İzmir, Trabzon ve Antalya’da bölge bayiliklerimiz de kendi alanlarına servis sunmaktadır.

Yurtdışında ise ofislerimizdeki yurtdışı satış personellerinin yanı sıra Katar, Suudi Arabistan, Fas, Tunus ve Mısır gibi ülkelerdeki bayiliklerimizle birlikte neredeyse tüm dünya genelindeki müşterilerimize ulaşabiliyoruz.         

Önümüzdeki yıl için hedef ve öngörüleriniz ne doğrultuda? Yeni proje/yatırımlarınız olacak mı?

Ankara Gölbaşı’nda bulunan fabrikamıza ek olarak yine Ankara’da kurulumunu büyük ölçüde tamamladığımız yeni fabrikamızla beraber toplamda 500 bin m2 lik bir üretim alanına sahip olacağız. Üretim kabiliyetlerimizin de artmasıyla beraber önümüzdeki yıllarda, Türkiye’nin yanı sıra dünyada da sayılı Kule Vinç, Beton Santrali ve Beton Pompası üreticilerinden olacağımıza inanıyoruz. Pİ Makina olarak kalitemiz ile beraber yenilikçi ve modern gücümüzü hem sektörel faaliyetlere hem de müşterilerin ticari ihtiyaçlarına uygun çözümler olarak yurt içi ve yurt dışı pazarda sunmaya devam edeceğiz.

Son olarak eklemek istedikleriniz?

Pi Makina, her zaman kaliteyi, güveni ve kusursuz hizmet anlayışını ilke edinmiştir.Tamamı yerli üretimimiz olan ürünlerimizle birlikte dünya standartlarında en yeni ve gelişmiş ürünleri, kaliteli ve eksiksiz hizmet anlayışıyla müşterilerimize sunmaya; iş ve inşaat makinaları ile ilgili her türlü ihtiyacı karşılamaya devam edeceğiz.

#PiMakina #KuleVinç #BetonSantrali #BetonPompası #YapıMalzeme #YapıMalzemeDergisi

Bir yorum

  1. Merhaba
    Onsan makina olarak otomotiv makina vinc kancası vs celik dögme kalıp ve dögme imalatı işe uraşmaktayız
    Sizinde butip dögmeyle üretilebilecek parcalarınıza calışma yapıp fiyat verebiliriz
    05353401318