Anasayfa » Çatı-Cephe-İzolasyon » NAVAYUGA / SALWA REZERVUAR ve POMPA İSTASYONU PROJESİ

NAVAYUGA / SALWA REZERVUAR ve POMPA İSTASYONU PROJESİ

TMS Simpex perde kalıpları ile sınır tanımayan yüksekliklerde beton dökümü

Proje adı: Yeraltı rezervuarları ile eski SALWA rezervuar ve pompa istasyonlarının iyileştirilmesi

Projelere bağlı olarak özel durumlarda perde betonlarının tek seferde yüksek olarak dökülmesi talep edilebilir. TMS SIMPEX Perde Kalıpları bu talepleri karşılaması için en uygun sistemlerden bir tanesidir.

Proje, servis yolları, alt yapı işleri ve peyzaj işlerinin yanında yer altı rezervuarları, pompa istasyonları kontrol binası, iki katlı park alanı ile iki ofis binası, üç koruma odası ve klor binası inşaatlarından oluşmaktadır.

PROJEDE KULLANILAN TMS KALIP SİSTEMİ: SIMPEX PERDE KALIPLARI

SIMPEX İLE HIZLI VE ÇOK YÖNLÜ KAPLAMA KOLAYLIĞI

TMS SIMPEX Perde ve Kolon Kalıplarının farklı yükseklik ve kesitlere kolay adapte edilebilir olması, vinç ile kullanılan sistemler arasında ayrıcalıklı bir konuma sahip olmasını sağlamıştır. Sistemi oluşturan düşey KAUFMANN HT20 plus Ahşap Kirişlerin ve YK çelik kuşaklarının ara mesafeleri değiştirilerek yüksek beton basınçlarına ve beton döküm hızlarına göre sistemi dizayn etmek mümkündür.

Villalar, konut projeleri, yüksek yapılar, endüstriyel inşaatlar, yol projeleri, arıtma tesisleri, enerji projeleri gibi birbirinden çok farklı karakterdeki yapı ve inşaatlar SIMPEX sisteminin esnekliği sayesinde kolayca kalıplanabilir. Sistem TMS TRK tırmanma iskeleleri ve şaft platformları ile tırmandırılabildiği gibi TMS CLIMBEX® hidrolik tırmanır sisteme de adapte edilebilmektedir.

SIMPEX sisteminin getireceği kolaylıklar;

 • Az parçayla çok iş,
 • Ön montaj, kurum ve şakule alma kolaylığı,
 • Farklı panellerin bir araya getirilerek daha büyük panoların deplase edilebilmesi,
 • Kamalarla sabitlenen panoların arasından beton sızmasının önlenir olması,
 • Ahşap kiriş, çelik kuşak ve saplama mesafeleri değiştirilerek istenen dayanımların elde edilebilmesi,
 • Eğri yüzlü perdelerin bile sistemle kalıplanabilir olması,

Yüksek perde betonlarının dökülmesinde dikkat edilmesi gereken konular şöyle özetlenebilir;

 • Kalıbın maksimum boyutu (Vinç taşıma kapasitesine uygun olmalı)
 • Donatının doğru olarak yerine yerleştirilmesi
 • Betonun yerleştirilmesi ve vibrasyon konusu
 • Devrilmeye karşı stabil olması
 • Çalışma alanı güvenliği
 • Platformlar
 • Düşey doğrultuda erişim
 • Kalıbın taşınıp yeniden kurulması
 • Beton sökümü esnasında izin verilen beton basıncının yeterli mukavemete erişmiş olması

PROJEDE KULLANILAN TMS KALIP MİKTARLARI

Ø  A: 1685 m2 Tek Yüzeyli ve Çift Yüzeyli Simpex Perde Kalıbı h= 12 mt

Ø  Tek Yüzeyli Perde Kalıbı için ilaveler

Ø  A: 900 m2 Çift Yüzeyli Simpex Perde Kalıbı h=5,90 mt ve TRK 160 Tırmanma Sistemi

Ø  Köşe dönüşleri ve açılı kısımlar için ilaveler

Ø  A: 285 m2 MKH 150 Çalışma Platformu h= 3,06

Teklif aşamasından beton dökümüne kadar geçen süreçte satış ekibimiz NAVAYUGA firması ile uyum içerisinde çalışmıştır.

Tek seferde düşey yönde 12 metre yükseklikteki beton dökümü öncesi statik hesapların tahkiki statiker mühendislerimiz tarafından sağlanmış olup süpervizörlerimizin yerinde desteği ile başarılı bir şekilde gerçekleşmiştir. Projenin ilk dökümleri sonrası takip eden diğer beton aşamaları için ayrı ayrı uygulama çizimleri hazırlanmakta ve karşılaşılabilecek olası sorunlar için çözümler geliştirilmektedir.

Dizayn ve hesap süreçleri dışında firmamızın bölgedeki müşterilerimize sağladığı bir başka avantaj ise kalıp stoğumuzdur.10.000 m2’nin üzerinde, 750’den fazla farklı ürün çeşiti bulunmaktadır. Stok alanımızda 5.000 tondan fazla malzememizi satın alma ve kiralama seçenekleri ile sunmaktayız. Projeye özel dizaynlar, öncelikle kalıp stoklarımıza göre yapılarak hızlı bir sevk süreci hedeflenmektedir.

TMS GRUP olarak Katar’da kurulu TMSQ firmamız bölgede önemli bir aktör olarak yerini pekiştirmeye devam etmektedir. Halen yapım süreci devam eden birçok farklı projede gerçek çözüm ortağı olarak müşterilerimize hizmek vermekteyiz. Hizmetlerimiz sadece kalıp temini noktasında olmayıp süreç boyunca teknik desteklerimiz devam etmektedir.

Kalıp sistemlerimizin yanı sıra ciddi bir mühendislik çalışması gerektiren otomatik tırmanır CLIMBEX sistemlerimiz bölgede yerini almaya başlamıştır.

Projenin ihtiyacı olan kolon, perde ve döşeme kalıplarının yanında TMS’ nin öne çıkan ürünlerinden biri olan CLIMBEX Hidrolik Tırmanır Sistem ile asansör ve merdiven şaftları vinçten bağımsız olarak tırmandırılarak zamandan ve işçilikten büyük oranda tasarruf sağlanmaktadır.

Mühendislik birikimimiz ve özverili çalışmalarımızın sonucu olarak birçok projede eş zamanlı yer almanın memnuniyeti içinde olup birlikte çalışma fırsatı bulduğumuz firmalar ile başarılı işlere devam etmekteyiz.

#TMS, #CILMBEX, #proje

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: