Anasayfa » Aktüel » “Müşterilerimiz bizim en önemli ilham ve motivasyon kaynağımızdır”

“Müşterilerimiz bizim en önemli ilham ve motivasyon kaynağımızdır”

“Çözüm odaklı bir şirket olarak, “olmuyor” demeyiz, “nasıl olabilir” diye düşünerek, soruna değil çözüm üretmeye çalışırız. Bu özelliğimiz; müşterilerimizi, pazarın ihtiyaç ve taleplerini iyi dinlemek, iyi analiz etmek ve bu iç görüleri yeni ürün ve hizmetlere aktarmak konusunda itici gücümüzdür.”

Uzun yıllara dayanan birikimi ve tecrübesiyle faaliyetlerini sürdüren Yorglass Ticaret, aralarında düz cam, renkli reflekte, kaplamalı, ayna, lamine, buzlu camın da yer aldığı geniş ürün yelpazesi ile ulusal ve dünya çapındaki müşterilerine hizmet vermekte.

Yorglass CEO’su Semavi Yorgancılar

Yorglass CEO’su Semavi Yorgancılar ile gerçekleştirdiğimiz röportaj çalışmamızda, Yorglass hakkında merak ettiklerimizi kendisinden dinledik.

Firmanızın kısa tarihçesi ile birlikte çalışma sahalarından ve hizmetlerinden bahseder misiniz?

Yorglass, babam İsmet Yorgancılar tarafından 1974 yılında kuruldu. İş hayatına 1945 yılında İzmir’de yorgan dikerek başlayan İsmet Yorgancılar, 1968 yılında sanayiciliğe adım atarak Türkiye’nin ilk el aletleri fabrikası olan İzeltaş’ı kurdu. Sanayicilikteki başarısına yıllar içinde yenilerini ekleyerek, İzeltaş markasının yaratıcısı ve cam iş kolunun da kurucusu oldu.

1974 yılında İzmir’de faaliyetlerine Yorsan adıyla cam ticareti ile başlayan şirketimiz, ilerleyen dönemde cam işleme faaliyetiyle sanayiciliğe adım attı. 1987 yılında ilk ısıcam fabrikası ve bir sonraki yıl İzmir Çiğli Organize Sanayi bölgesindeki Türkiye’nin ilk dekoratif cam fabrikasını kurmuştur. 1989 yılında da İstanbul’da cam sanayindeki faaliyetlerimizi geliştirerek, beyaz eşya sektörüne cam üreten Orim firmasını kurduk. Orim 13 yılda pazar lideri haline gelip 2003 yılında Türkiye’deki ilk 500 firma arasına girmiştir. Daha sonra bu firmanın hisseleri Schott firmasına devredilmiştir. 2012 yılında endüstriyel cam üretimiyle faaliyetimiz devam ederken pazardan gelen talep üzerine tekrar işlenmiş beyaz eşya camı sektörüne girdik.

Bugün Gebze, Bolu, Eskişehir, İzmir ve Manisa’daki üretim tesislerimiz ve işletmelerimizle faaliyetlerimiz devam ediyor. Yorglass çatısı altında 4 iş ünitemiz ve markamız var. Uzun yıllara dayanan birikimi ve tecrübesiyle faaliyetlerini sürdüren Yorglass Ticaret, aralarında düz cam, renkli reflekte, kaplamalı, ayna, lamine, buzlu camın da yer aldığı geniş ürün yelpazesi ile ulusal ve dünya çapındaki müşterilerine hizmet veriyor. 1989 yılında Türkiye’nin ilk dekoratif cam üretim tesisi olarak kurulan Yorglass Satina, Manisa fabrikasında cam üzerinde teknolojik ve estetik dokunuşlar gerçekleştirmektedir. Ticari dolap üreticilerine yönelik soğutucu camı üreten Yorglass Ticari Soğutucu iş ünitemizin ise Manisa ve Gebze’de iki ayrı üretim tesisi bulunmaktadır. 2018 yılsonunda faaliyetine başlayan Manisa’daki yeni üretim tesisinde bulunan Endüstri 4.0 altyapısına uygun en yeni ve teknolojik makine parkuru ile Gebze’deki üretimini ikiye katlayan Yorglass Ticari Soğutucu, ürünlerini 30’dan fazla ülkeye ihraç etmektedir.

Ürün gruplarınız ve yeni nesil ürünleriniz hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

Türkiye’nin ilk dekoratif cam üretim tesisi olarak kurulan Yorglass Satina iş ünitemizde, 100’den fazla dekoratif cam desen seçeneği ve müşteriye özel desen tasarımlarımızla 6 ana ürün grubunda üretim yapıyoruz. Yorglass Ticaret işletmemizde ise düz cam, renkli camlar, reflekte, kaplamalı, ayna, lamine, buzlu camın da yer aldığı sektörün en geniş ürün gamı ile hizmet veriyoruz.

Yorglass Ticari Soğutucu iş ünitemizin ürün gamında ticari buzdolapları için izolasyonlu cam ve kapı çözümleri bulunuyor. Yorglass Beyaz Eşya iş ünitemizle de beyaz eşya sektörünün devleri için fırın ön kapak camları, fırın iç kapak camları, fırın üst kapak camları, pano camları, ocak camı (bek tablası) ve buzdolabı raf camlarını üretiyoruz. 45 yıllık köklü bir şirket olarak sektörümüzde de yeniliklerin öncüsü konumundayız. Manisa’da 2018 yılsonunda devreye aldığımız Akıllı Fabrikamız sektöre de yeni bir soluk kazandırdı. Endüstri 4.0 uygulamalarını içeren, dijital dönüşümünü tamamlamış, online üretim ve izleme hatları ile hizmet veren fabrikamız ile birlikte yeni pazarlara da açılan Satina iş kolumuz, Jumbo ölçü satina cam üretimine başladı. Bu yatırımla, müşterilerimize günlük operasyonlarında israfı ve zaman kaybını azaltma olanağı sağlayacağız. Yeni ve son teknoloji üretim hatlarımız sayesinde özel müşteri projelerimiz için özel boyutta cam üretebiliyoruz.

Yeni ürün projelendirme ve üretim aşamasında öncelikleriniz neler oluyor? Bu anlamında sizi rakiplerinizden farklı kılan en önemli faktör nedir?

Kurulduğumuz günden bu yana ‘‘Tek Ürün – Tek Fabrika’’ anlayışı ile dokunduğumuz tüm sektörlere uzman çözüm ortaklığı sunuyoruz. 5 kıtada 60’tan fazla ülkeye ihracatımız var. Hem global pazarlarda rekabette öne çıkmak hem de ihracatımızı artırmak için müşteri odaklı üretimle farklılaşıyoruz. Teknolojimizin son teknoloji trendlerine uygun olması, hatlarımızın yalın olması ve sektörümüzde uzun yıllara dayanan tecrübemiz ve bilgi birikimimiz de bize ciddi bir rekabet avantajı sağlıyor.

Her fabrikamızda bir Ürün Geliştirme departmanımız var. Bu ekibimizle geçtiğimiz yıllarda, Vestel için kimyasal aşındırma yöntemiyle camın üzerine yaptığımız bir prosesle özel bir ürün geliştirdik. Ayrıca geçen yıl, Bolu’daki ÜR-GE ekibinin yaptığı çalışmayla dünyanın en büyük beyaz eşya markalarından Elektrolux’ün 100. Yılına özel bir seri tasarladık. Bu seri ile Stockholm’de gerçekleşen Tedarikçi Günleri’nde ‘İnovasyon Ödülü’ne aday gösterildik; aday olan tek Türk ve tek cam işleme firması olarak 3 finalist proje arasında yer almayı başardık. Müşterilerimiz bizim en önemli ilham ve motivasyon kaynağımızdır.

Çözüm odaklı bir şirket olarak müşteri odaklı yaklaşımımızla, onlarla sürekli iletişim ve etkileşim içinde üretimimizi şekillendiriyor, bize rahatlıkla ulaşabilecekleri platformlar kurmaya devam ediyoruz. Ayrıca iş ortaklarımız ve paydaşlarımızla da her yıl Yorglass Akademi adı altında bir araya geliyor ve karşılıklı bilgi alışverişinde bulunuyoruz. Çözüm odaklı bir şirket olarak, “olmuyor” demeyiz, “nasıl olabilir” diye düşünerek, soruna değil çözüm üretmeye çalışırız. Bu özelliğimiz; müşterilerimizi, pazarın ihtiyaç ve taleplerini iyi dinlemek, iyi analiz etmek ve bu içgörüleri yeni ürün ve hizmetlere aktarmak konusunda itici gücümüzdür.

‘İnovasyon’ ve ‘Sürdürülebilirlik’ noktasında şirketinizi nerede görüyorsunuz?

Yenilik ve inovasyon günümüzün olmazsa olmazı. Bizim avantajımız her biri kendi alanında uzmanlaşan ekiplerimiz ve farklı proseslere sahip iş kollarımız arasındaki know-how paylaşımı. İnovasyon yaklaşımını sadece ürün anlamında değil satış sonrası serviste ve müşteri ilişkilerinde de uygulamaya çalışıyoruz. Dünya büyük ve sınırların ortadan kalktığı bir pazar haline geliyor ve rekabet güçleşiyor. Müşteri ihtiyaç ve beklentilerini hızlı bir şekilde karşılayan firmalar ön plana çıkıyor. Bu da inovasyon becerinize bağlı. Yorglass olarak her zaman bizi farklı kılanın; yenilik ve inovasyona açık, çok hızlı karar alabilen ve uygulayabilen çevik yapımız olduğuna inanırız. Global bir şirketiz. 60’dan fazla ülkeye ürünlerimizi ihraç ediyoruz. Dolayısı ile endüstriyel cam işleme faaliyetlerimizi ve ürün geliştirmeyi ihracat pazarlarını dikkate alarak yapıyoruz. Üretim ve yatırım stratejilerimizi belirlerken de yenilikçilik her zaman odağımızda olan konuların başında geliyor. Tek fabrika tek ürün stratejisiyle işine odaklanan şirketimiz geçen 5 yılda yıllık yüzde 25 ve üzeri büyüme gösterdi. Şirketimizin sahip olduğu bilgi ve tecrübeyle gelecek yıllarda da büyümemizi sürdüreceğiz. Bu konuda geçen yıl yapılan aile işletmeleri arasındaki sürdürülebilirlik yarışmasında ülkemizdeki büyük ölçekli firmalar arasında birinciliği almış bulunuyoruz.

Üretim süreçlerinde ortaya çıkan çevre ve insan sağlığını tehdit eden oluşumlara karşı ne tür tedbirleriniz bulunmakta?

Türkiye’nin ilk dekoratif ve mat cam üreticisi olarak yalnız ilklere imza atmayı değil aynı zamanda en iyiyi sunmayı amaçlıyoruz. Çevreye olan duyarlılığımızın en önemli göstergelerinden biri olarak üretim hatlarımızı sürekli yeniliyoruz. “Sıfır kirlilik” hedefimiz doğrultusunda uzun, özverili ve yüksek maliyetli bir Ar-Ge süreci sonucu geliştirdiğimiz arıtma tesisimizi 2010 yılında devreye aldık. Sıvı, katı ve gaz fazlarında “sıfır kirlilik” ilkesiyle çalışan arıtma tesisimiz dünyada ilk olma özelliğini taşıyor.

Dünyada ve Türkiye’de mikro aşındırıcılı dekor ve mat üretimi yapan firmalar arasında ‘Karbon Ayak İzi’ belgesini alan ilk firmayız. İhracat Lojistik servis sağlayıcıları tarafından hazırlanan 2017 Çevre Raporu’nda, Cam Merkezi’nin intermodal taşıma yöntemlerinin kullanması sayesinde doğaya 9 ayda 107 ton eksik karbon ayak izi saldığı belgelendi. Karbon salınımı tasarrufumuz ile 4861 çam ağacının; yani 10 hektar ormanın doğaya kattığı kadar olumlu etki sağlandığı kanıtlandı. Üretim proseslerimizde kullandığımız suyun yüzde 99’unu kapalı çevrim arıtma sistemimiz sayesinde tekrar kullanıyoruz ve böylece doğal su kaynaklarının kirlenmesini önlüyoruz.

Enerji tasarrufunda sürücülü motorlar ve yüzde 98 verimli motorlar kullanıyoruz. Enerji verimliliğini artırıcı önlemlerle, tüketilen enerji miktarının, üretimdeki miktar ve kaliteyi düşürmeden, en aza indirilmesini hedefliyoruz. Bu doğrultuda her yıl çalışanlarımıza da farkındalık eğitimleri veriyoruz. Tehlikeli ve tehlikesiz atıklarımız lisanslı geri kazanım ve bertaraf firmalarına gönderiliyor ayrıca atıklarımız yönetmeliklere uygun şekilde geçici atık depolama alanımızda depolanıyor. Emisyon ölçümlerimiz de periyodik olarak yapılıyor.

Önümüzdeki döneme dair plan ve beklentileriniz neler?

Sektöründe ülkemizde birinci, Avrupa’da da ikinci konuma gelen şirketimiz, geçen 5 yılda yıllık yüzde 25 ve üzeri büyüme gösterdi. Ciromuzun yüzde 50’si ihracattan geliyor. 2020 yılında Manisa tesisimizin tam kapasite devreye girmesiyle birlikte yüzde 20 büyümeyi planlıyoruz. 2019 ihracat hedefimizde ise yeni pazarlar var. Bu pazarlara girerek ihracat ağımızı genişletmeyi ve ülkemize daha fazla katkı sağlamayı hedefliyoruz. Önümüzdeki süreçte yine üretim tesislerimize ve üretim süreçlerimizi daha verimli kılacak özel makine ve ekipmanlara yatırım yapmaya devam edeceğiz. Cam sektörü günden güne değişiyor ve biz de bu değişimi takip ederek yürümeye gayret ediyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

#Yorglass

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: