Anasayfa » Mimari-Dekorasyon-Tasarım » Lamine Parke Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Lamine Parke Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Evlere hem pratik hem de dekoratif döşeme imkanı veren lamine parke modelleri farklı çeşitleri ile evlerde, ofislerde sıklıkla yer alıyor. Renk alternatifleri, desen çeşitleri ve farklı strip yapıları ile kullanıcılara sunulan parkeler, her bütçeye ve zevke uygun bir opsiyon bulunduruyor. Antialerjik, antistatik olan ürünler, sistre cila gerektirmediği için de tercih edilebiliyor.

Salon Dekorasyonu İçin Parkeler

Salon dekorasyonu için farklı parke modelleri tercih edilebiliyor. Mobilyaların rengine, salonun genişliğine, halı seçimine ve pencere, kapı doğramalarına göre seçimler yapılıyor. Geniş salonlarda koyu renk parkeler tercih edilebilirken, dar odalarda açık renklerin kullanımı uygun bulunuyor. Odanın daha ferah görünümü için meşe ve beyaz meşe materyaller kullanılabiliyor. Koyu renk seçimler için ise ceviz ve wenge kullanılabiliyor. Geleneksel dekorasyon detaylarını sevenler üçgen döşeme tarzını seçebilirken, modern dekorasyonlarda düz döşeme tarzı benimseniyor. Salonlarında metal formda aksesuarlar veya mobilyalar kullananlar açık renkleri uygun bulabiliyor. Fırçalı döşemeler desenleri ile klasikseverlerin gözdesi olurken, rustik laminelerin dekorasyona ferah ve otantik bir hava kattığı biliniyor. Salonlarda desenli kilimler tercih edenler sade parkeleri seçerken, düz halı kullananlar için desenli modeller uygun görülüyor. Pimapen doğramalar tüm parkelere uyum sağlarken, meşe pencere doğraması bulunan evlere yine meşe parke yapımı uyumlu sayılıyor.

Yatak Odası için Parke Seçimi

 Yatak odasında ahşap lamine parke modelleri arasından seçim yapılırken kontrast oluşturulmasına dikkat edilmesi önem arz ediyor. Temiz görünümü ile güne başladığınız odayı aydınlattığı için yatak odalarında genellikle açık renk parkeler kullanılıyor. Bal rengi meşe parkeler veya rustik meşe seçimler yatak odalarının romantik atmosferini tamamlıyor. Kolay temizlenebilir olması, dayanıklılığı ve parlak görünümü ile tercih edilen lamine ürünlerin, ışık alan alanlar için kullanılması durumunda parkenin ışık direncine dikkat etmek gerekiyor. Uzun süre kullanım sonrasında solabilen parkelerin düzenli bakımı da seçimi kadar önem taşıyor.

Mutfak ve banyo gibi ıslak zeminli ve yoğun nemli alanlar için seçim yaparken suya dayanıklı materyallerden yararlanılması gerekiyor. Kuru alanlarda ise dekoratif detaylar göz önüne alınarak, güneş ışığı, nem oranı veya kullanım gereklerine dikkat edilerek tercih gerçekleştiriliyor. Ahşap zemine uygun temizleyiciler kullanılarak arındırılabilen parke modelleri halı ve kilimlerle örtülebiliyor. Salon ve yatak odalarında halı ve kilimlerin kaymaması için halı kaydırmaz ince örtülerden yardım alınabiliyor. Siz de evinize, zevkinize ve bütçenize en uygun parkeyi Parke Sepeti’nden alabilir, oda ölçülerinizi belirterek sipariş verebilir ve döşeme için montaj ekibinden destek alabilirsiniz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*