Anasayfa » Kapı-Pencere-Donanım » Kapınızı yeniliğe açın

Kapınızı yeniliğe açın

Sur-Çelik-KapıAr-Ge çalışmalarıyla çelik kapı sektöründe yeni bir tarz oluşturan Sur Çelik Kapı, Cam ve Taş serileriyle yeniliği kapınıza getiriyor. Ayrıca çelik kapı yüzeyinde klasik malzemelerin yerine kullanılan cam ve doğal taş ile ev dekorasyonunda farklılığı kapıdan başlatabilirsiniz

Türkiye’nin Ar-Ge yatırım miktarı ve tasarımcı sayısı ile öncüler arasında yer alan Sur Çelik Kapı, dünyada bir ilki gerçekleştirerek cam çelik kapıyı üretmiştir. Dünyada ilk kez, depremde otomatik açılan çelik kapıyı üretmiştir. 2012 yılında kullandığı malzeme ve teknolojiye dayanarak dünyada ilk ve tek hırsızlıkta açılmamaya garanti veren firması olmuştur.

Güvenlik sistemleri konusunda ilkleri başaran Sur Çelik Kapı, inovatif ürünlerine bir yenisini daha ekleyerek, dünyanın ilk 3 contalı çelik kapısını üretmiştir. 2007 yılında, İlk cam çelik kapıyı, 2012 yılında ise ilk  doğal taş çelik kapıyı oluşturması ile ön plana çıkmıştır. Villa çelik kapılarında yine İlk vitray çalışmayı başlatan Sur Çelik Kapı, kısaca 2000 metrekare bir atölye ile başladığı serüvene, şu an toplamda 30.000 metrekare kapalı alana sahip, 3 adet işletmede 350 kişilik çalışanıyla büyük bir aile olarak büyümeye devam ediyor. Sur Çelik Kapı’nın sektördeki konumu itibariyle, kendisi gibi sürekli kendini geliştiren her projesinde bir önceki projesinden, birkaç tık daha kaliteli konutlar üreten, projelerde yer almayı tercih etmekte olduğunu söyleyen Sur Çelik Kapı Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Pekgüzel’den Sur Çelik Kapı’nın faaliyetleri hakkında bilgi aldık.

Sur Çelik Kapı’yı tanıyabilir miyiz? Bünyesinde hangi markalar bulunuyor? Yaptığınız çalışmalar nelerdir?
“Sur Çelik Kapı, 1992 yılında Astaş Çelik Kapı olarak, Türkiye deki  ilk  monoblok gövde çelik kapıyı üreterek işe başlamıştır. Özellikle  güvenlik ve dayanıklılık  üzerine Ar-Ge çalışmaları yaparak uygulamaları ile kendini kabullendirmiştir. Sur Çelik Kapı ürettiği çelik kapı ve sistemleri uluslararası güvenlik ekolü Chiltern Institue tarafından test edilmiş ve onaylanmıştır. Türkiye’nin ilk uluslararası en 1627 hırsızlığa dayanıklılık testi yaptıran firmasıdır. Türkiye’nin yangına karşı dayanımı test edilip, “Chilternİnternational Fire” belgesi ile uluslararası tescil alan ilk çelik kapısı Sur Çelik Kapı tarafından üretilmiştir. Sur Çelik Kapı bir taraftan da sektörün ihtiyacı olan  tasarım çalışmalarıyla ilkleri oluşturdu. Sektöründe en fazla patente sahip firması oldu. İlklerimizi sayacak olursak; Sur Çelik Kapı’nın 2006 yılında güvenliği tüm detayların önünde tutarak Türkiye’nin ilk,  çift contalı kapısını üretmiştir. Türkiye’nin Ar-Ge yatırım miktarı ve tasarımcı sayısı ile lider olan firması Sur Çelik Kapı, dünyada bir ilki gerçekleştirerek cam çelik kapıyı üretmiştir. Dünyada ilk kez, depremde otomatik açılan çelik kapıyı üretmiştir. 2012 yılında kullandığı malzeme ve teknolojiye dayanarak dünyada ilk ve tek hırsızlıkta açılmamaya garanti veren firması olmuştur. Güvenlik sistemleri konusunda rakipsiz firma Sur Çelik Kapı, inovatif ürünlerine bir yenisini ekleyerek, dünyanın ilk 3 contalı çelik kapısını üretmiştir. 2007 yılında, İlk cam çelik kapıyı, 2012 yılında ise ilk doğal taş çelik kapıyı oluşturduk. Villa çelik kapılarında yine İlk vitray çalışmayı biz yaptık. Sur Çelik Kapı, kısaca 2000m2 bir atölye ile başladığı serüvene, şu an toplamda  30.000 m2 kapalı alana sahip,  3 adet işletmede 350 kişilik  çalışanıyla büyük bir ailedir.”


Sur Çelik Kapı’nın ürün yelpazesinde neler yer alıyor? Bu yıl içinde pazara sunduğunuz gerek teknolojik gerek tasarım anlamında yenilikler var mı?

“Yukarıda da bahsettiğim gibi, ASTAŞ çelik kapı, Sur çelik kapının yanında, yangına karşı dayanıklı çelik kapı, yangın kapısı yapıyoruz. Ayrıca son günlerde ciddi büyüme kat ettiğimiz otel mobilyasında CULİNA markasıyla hizmet vermekteyiz. Şu anda İstanbul, Dedeman otelinin tüm odalarını ve ortak mekânlarını giydiriyoruz, tüm yangın kapılarını ve şaft kapaklarını yapmaktayız. 2014 yılında 7 adet yeni tasarım Çelik Kapı tasarladık ve Yapı  fuarında sergiledik. Burada yine bir ilk olarak, cam ile doğal taşı birleştirerek ve camla, ahşap birleştirerek son derece modern tasarımlar gerçekleştirdik. 2015 yılı içinde ciddi Ar-Ge çalışmalarımız var. Bizi takip edin diyoruz.”
Sur Çelik Kapı’nın iç ve dış pazarda yaptığı çalışmalar neler? Pazardaki konumunuz ve tercih sebebiniz nedir? İhracata yönelik hedef pazarlarınız nelerdir?

“Sur Çelik Kapı olarak ürün ve kalite standardını geliştirmek için sürekli Ar-Ge çalışmaları yapan, Ar-Ge için yatırım yapan, sürekli kendini yenileyen, modern tasarım ve materyalleri kullanarak çelik kapı üreten bir firmadır. isterseniz size öncelikle Sur Çelik Kapı olarak Vizyonumuzu ve Misyonumuzdan bahsedeyim. Vizyonumuz; Çağdaş, kaliteli ve huzurlu  yaşamın gereği olan konutlarımızın  güvenliği için  farklı materyalleri ve modern tasarımları ile trend belirleyen marka olarak dünyada önemli ve tercih edilen bir marka olmak. Misyonumuz ise; değişen yaşam şartlarında müşterilerinizin ihtiyacını doğru okuyarak, her geçen gün bir yenilik ve çözüm sunmak. Bu nedenle de Çelik Kapı sektörünün trend belirleyen markası konumundayız. Bu sebeple de sektörde en çok taklit edilen tercih edilen firmayız. Bu vizyon ve misyondaki bir firma olarak müşterilerimizin her türlü soru ve sorunları için  7/24 hizmet veren  yine sektörde bir ilk olan  Call Center‘ımız var. Müşteri memnuniyetini her şeyden önde tutan, müşterilerimizden gelen şikâyetleri bir mükafat olarak gören ve çözüm noktasın dada sonuna kadar takip eden ve çözen, müşteri odaklı bir firma olduğumuzu söyleyebilirim. Sanıyorum pazardaki konumumuz ve tercih sebebimizi anlatabilmişimdir. İhracat konusuna gelecek olursak, Sur Çelik Kapı olarak kaliteli segment de birçok Avrupa ülkesinin yanında, özelliklede Azerbaycan, Türkmenistan, İran, Irak, Libya, Nijerya gibi birçok ülkeye ihracatımız vardır. Ancak 2015 yılında ihracat yaptığımız pazarlarda pazar payını artırmanın yanı sıra, yeni ülkelere girerek hedeflerimizi de adetsel olarak %40 cirosal bazda ise % 60 olarak artırmayı hedeflemekteyiz.”

Sur Çelik Kapı ne tür projelerde yer alıyor? Satış, servis ve bayi çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

“Sur Çelik Kapı sektördeki konumu itibariyle, kendisi gibi sürekli kendini geliştiren her projesinde bir önceki projesinden, birkaç tık daha kaliteli konutlar üreten, projelerde yer almayı tercih ediyoruz. Yukarıda vizyonumuz ve misyonumuzu tanımlarken sanıyorum açıklamıştık. Bizim tüm projelere hizmet vermek gibi bir hedefimiz zaten yok. Sur Çelik Kapı’yı  bir çözüm ortağı gibi gören, her projesinde konumuna göre işlevsel veya tasarımsal çelik kapı talep eden, kaliteli projelerde yer alıyoruz. Bunun dışında sektörde ciddi bir oyuncu olmaya hedefinde olan kaliteli projelerde yer alıyoruz.  Marka olabilmek için satış sonrası servis hizmetini vermek zorundasınız. Yukarıda bahsettiğimiz üzere, müşteri memnuniyetini her şeyden önde tutan, müşterilerimizden gelen şikâyetleri bir mükâfat olarak gören ve çözüm noktasın dada sonuna kadar takip eden ve çözen, müşteri odaklı bir firma olduğumuzu söylemiştim. Bu nedenle de müşterilerimizin her türlü soru ve sorunları için 7/24 hizmet veren yine sektörde bir ilk olan Call Center’ımızı kurduk. Bayii çalışmalarımız da oldukça hassas davranıyoruz. Sektörde ticari geçmişi bizim markamızı taşıyabilecek kişiler veya işletmelerle çalışmaya gayret ediyoruz. 2015 yılı içinde ağırlıklı olarak, Konsept bayi sistemine geçerek sektörel anlamda yine öncü olacağımız bir çalışma gerçekleştireceğiz. İnovatif anlamda pek çok yeniliklerimiz olacak.”


Müşteri memnuniyeti yönelik yaptığınız çalışmalardan bahseder misiniz?

“Müşteri memnuniyeti adına 7/24 çilingir hizmeti, 7/24 müşteri memnuniyeti için çalışan 444 1 SUR  call-center sanıyorum bu konuya ne kadar önem verdiğimizin bir göstergesidir.”
Tüketiciler kapı tercihlerinde nelere dikkat etsinler? Bir kapıda olması gereken özellikler nelerdir?

“Konutlarının içinde kullandıkları bir iç kapının maliyetinde bir Çelik Kapı almaya kalkmasınlar. Çelik kapı bir ailenin konut güvenliğinin en güvenli unsurudur. Bu nedenle alacakları kapıların gövde ve kasa detaylarına mutlaka baksınlar. Çelik kapı kanadının monoblok bir gövde ve içinin dolu olmasına dikkat etsinler. Kapılarının en az çift fitilli olmasıyla güvenliğin yanında izolasyonlu olmasına dikkat etsinler. Özellikle çelik kapı yaşamları boyunca bir veya birkaç defa alabilecekleri bir ürün olduğu için kasayı oynatmadan kanadın demonta olmasına dikkat etsinler. Birkaç yıl sonra keşke şu model kapıyı alsaydım dememek, pişmanlık duymamak için kanat ahşapları değişebilen, model değişikliği yapılabilen kapı olan bir kapı alsınlar diyebilirim. Bence her şeyden önemlisi satış sonrasında 7/24 hizmet veren Call-Center olan bir kapıyı tercih ederlerse başları ağrımaz diye düşünüyorum. Daha da özü Sur Çelik Kapı ‘alsınlar, rahat etsinler.”

 

Kapıların yaşam alanlarına sağladığı katkılar nelerdir? Bu alanda Sur Çelik Kapı ne tür çalışmalar yapıyor?

“Çelik kapılar yaşam alanlarımızda güvenliğin yanında, çağdaş, kaliteli, yaşamın gereği  tasarımlarla evde bir dekor oluyor. Moda mevcut tüm sektörlerde olduğu gibi konut sektörü nünde vazgeçilmezidir. Çelik kapılar, hem çok konutlu sosyal yaşam alanlarının, hem de özel villaların tasarımsal vazgeçilmez argümanlarıdır. Bu nedenle Sur Çelik kapı olarak bizde, değişen yaşam şartlarında müşterilerinizin ihtiyacını doğru okuyarak, her geçen gün bir yenilik ve çözüm sunmaya devam ediyoruz. Çağdaş, kaliteli ve huzurlu  yaşamın gereği olan konutlarımızın  güvenliği için  farklı materyalleri ve modern tasarımları ile trend belirleyen marka olarak sürekli çalışmaktayız.”
Sur Çelik Kapı 2014 yılını nasıl geçirdi? Ayrıca 2015 yılından beklentileriniz  ve yeni dönemde yeni yatırımlar olacak mı?
“Sur Çelik Kapı olarak 2014 yılı 10 aylık değerlendirmelere göre geçtiğimiz yıllara göre ürün gruplarına göre, adetsel bazda %33, cirosal bazda ise %50 civarında büyüme yaşadık. Yılsonu hedeflerimizi bu oranda büyüme ile kapatacağımızı sanıyorum. Sur Çelik Kapı için 2014 yılı başarılı ve kârlı bir yıl olduğunu söyleyebilirim. 2015 yılına bakacak olursa, 76 milyon nüfusu olan ve 15-25 yaş arası 20 milyon genci  olması dolayısıyla, Türkiye’de önümüzdeki 10 yıl içinde en az 5.000.000 (5 milyon)  konuta ihtiyaç olduğunu,  buna bağlı olarak, yıllık ortalama 500 bin konuta ihtiyaç olduğunu düşünebiliriz. (kentsel dönüşümle birlikte yıllık konut ihtiyacı 600 bindir.) Türkiye ekonomisinin lokomotifi olan inşaat sektöründe, sıkışıklıklar olsa da ciddi bir sıkıntı olacağını düşünmüyorum.  Dolayısıyla da 2015 yılında sektörel olarak sıkıntı olacağını sanmıyorum. Buna bağlı olarak Sur Çelik Kapı  olarak, 2015 yılında  Aydın Organize Sanayi Bölgesindeki fabrikamızın  kapalı alanını % 60 artırarak, üretimimizi % 40 büyütmeyi hedeflemekteyiz. Konsept bayi sistemine geçerek sektörel anlamda yine öncü olacağımız bir çalışma gerçekleştireceğiz. İnovatif anlamda pek çok yeniliklerimiz olacak.”
TREND KİŞİYE ÖZEL TASARIM
Kapıda tren olarak neye yönelme var? Teknolojik ürünler ve sistemler ön plana çıkıyor mu? Sektörünüzle ilgili bir değerlendirme yapar mısınız?
“Çelik kapıda trend, her üründe olduğu gibi kişiye özel, projeye özel tasarımlara doğru kayıyor. Özelliklede teknolojik olarak çelik kapıda, kartlı sistem, parmak izi, uzaktan kumanda ve alarmlı kapılar çok daha aktif olarak kullanılmaya başlandı. Çelik Kapı Sektörüne bakacak olursa; Sektördeki en büyük sıkıntı, takipsizlik ve standardın olmamasıdır. Bu sektör merdiven altı üretimin en yoğun olduğu bir sektördür. Bu nedenle de sektörün denetimi konusunda alınacak ciddi yol olduğunu düşünüyorum. Bunları belirli bir standarda getirmediğimiz sürece de sektörün gelişmesini beklemek, oldukça zor. Yangın kapılarına getirilen ve inşaatların iskan ruhsatı, alınırken istenilen ve itfaiye tarafından onaylanan standart’ın ve belgesinin,  Çelik kapılara da getirilmeli ki bu standart dışı üretimlerin önüne geçilsin. Sektörel bir gelişme olsun.

 

Söyleşimizin sonunda sektöre ve okuyuculara vermek istediğiniz mesajınız var mı?

“2015 yılında da sektörün öncüsü olan Sur Çelik Kapıyı takip etmeye devam edin diyorum.”

Bir yorum

 1. FURKAN ÇELİK KAPI

  ÇELİK KAPI
  Çelik Kapı, Çelik Kapılar, Çelik Kapı fiyatları, Çelik Kapı Modelleri,

  Çelik kapı günümüzde artık hayatımızın bir köşesinde kendimizi biraz daha güvende hissetmek adına malımızı canımızı korumak için demir ve çeliğin karışımı ile yoğrulmuş bir sanat eseri olarak karşımıza çıkmaktadır.

  çelik kapı denince aklımıza sağlamlık geliyor ama malesef günümüzde firmaların tatlı bir rekabeti ile çelik kapı sacındaki malzemeden ister istemez biraz çalınmış hali karşımıza çıkıyor.

  Bir çelik kapı nasıl olmalı veya nasıl bir malzemeden oluşmalı nasıl bir kilit kullanılmalı montajı nasıl olmalı işte bu konuları herkezin ağzından farklı şekilde

  duymak mümkün nedense her firma kendisine göre bir analiz çıkarmış.

  Mesela piyasada satılan 500 veya 1000 tl arasındaki çelik kapılar için abi yok şöyle sağlam yok böyle iyi yok efendim hırsız bu kapıyı görünce kaçar.:))

  Hayır efendim bu çelik kapılar hırsızı görünce otomatik açılır.. buda bizim görüşümüz..

  Evet malesef bazı firmalardan buna benzer vaatler duymak pekala mümkün

  hırsızlar çelik kapıyı nasıl açar öğrenmek için TIKLAYINIZ

  İşin aslı çelik kapıyı hırsız açamaz diye bir kavram yok bunu kestirip atmak çok zor sadece oyalayıcı veya vazgeçirici önlemler almanız gerekir. daha fazla detay için TIKLAYINIZ

  Biraz önce sağlam bir çelik kapı nasıl olmalı demiştik veya nasıl bir malzeme kullanılmalı gibi bir söylemde bulunduk.

  Alacağınız çelik kapı sac kalınlığı en az 1.5mm olmalı tabiki bu sac kalınlığı piyasada satılan hazır çelik kapılarda bulmanız kesinlikle mümkün değil.

  Ülkemizde malesef dürüst satıcı kalmadığı gibi helal ticarette bitmiş denilecek kadar az

  1.5mm sac kalınlığı bir çelik kapı yaptırmak isteğenler özel imalat yaptırması gerekmektedir. Çünkü seri üretim olan çelik kapılar yani diğer bir adı ile ( HAZIR ÇELİK KAPI ) sac kalınlıkları 1.2mm den yukarı yapılmıyor. maliyeti biraz daha yüksek çıktığından dolayı rekabet koşulları bunu gerektiriyor.

  insanımızda malesef ucuz fiyata çelik kapı aradığı için firmalar bu yolda daha rahat satış yapabiliyor.

  Aldınız çelik kapıdaki görsellik veya karizması kapınızın sağlam olduğunu işaret etmez bir çelik kapıya istediğiniz her türlü model yapılabilir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*