Anasayfa » Aktüel » İzmir’de Bir İlk: Türkiye, Dokadek 30 İle Tanışıyor
Dokadek

İzmir’de Bir İlk: Türkiye, Dokadek 30 İle Tanışıyor

İzmir’in en gözde ilçelerinden Karşıyaka’da eşsiz manzarası ile dikkat çeken Atılgan Royal projesinde Doka sistemleri ve mühendislik çözümü ile bir ilke imza atılıyor. Projede kullanılan döşeme kalıbı Dokadek 30 ile 1000 m²’lik döşeme sadece 1 günde tamamlanabilecek.

 5.000 m² toplam alan üzerine inşası devam eden denize sıfır, lüks projede 27 katlı bir residence ve 8 adet villa bulunuyor. 2018’de tamamlanması planlanan proje, hem konumu hem de tasarımı ile daha şimdiden Körfez’in incisi olarak gösteriliyor. Bu benzersiz projenin beraberinde getirdiği zorluklara ise çözüm yine Doka’dan geldi. Doka ürünleri Dokadek 30 Döşeme Kalıbı, 150 F Tırmanır Kalıp Sistemi ve Xclimb 60 Koruma Perdesi sistemleri ile projenin hızlı ve güvenli bir şekilde ilerlemesini sağlıyor.

DokadekDöşeme Kalıbında Bir İlk: Türkiye, Dokadek 30 ile Tanışıyor

27 kat ile 120 m yüksekliğe ulaşacak olan projede döşeme dökümleri Dokadek 30 döşeme kalıbı ile hızla gerçekleştiriliyor. Türkiye’de ilk kez Atılgan Royal projesinde kullanılmaya başlayan Dokadek 30 hem zamandan tasarruf sağlarken hem de maliyetin büyük oranda düşmesine imkân sağlıyor.

Merdiven veya platform sistemleri olmadan yüksek kat mesafelerinde kolayca kullanılabilen Dokadek 30 panel döşeme kalıbı ile döşeme hızı artık yeni bir boyuta taşınıyor. Projede 1000 m²’lik döşeme, Dokadek 30 ile 6 işçi tarafından yalnızca 1 günde tamamlıyor. Farklı yöntemlere kıyasla işçilik maliyetlerinde %80’e kadar bir tasarruf sağlayan sistem, projenin hem ekonomik hem de hızlı şekilde ilerlemesine olanak sağlıyor.

Döşeme kalıbında çığır açan Dokadek 30’un önceden belirlenen montaj sırası, zaman kaybettiren kullanıcı hatalarını da ortadan kaldırıyor. Panel döşeme kalıbının bir diğer avantajı ise sarı kaplamalı hafif çelik tasarımlı galvanizli çerçeveler ve Xlife Plywood’lar sayesinde uzun ömürlü bir yapıya sahip olması. Bu sayede değişime gerek olmadan aynı sistemle 300 döküm gerçekleştirilebiliyor. İşçilik maliyetini azaltan Dokadek 30, rakipsiz bir hız sunarken aynı zamanda sahip olduğu ergonomik tasarımlı kavrama delikleri, destek kafasına yerleşik kalkma korumaları ve kazayla düşmeyi önleyen çıkma korumaları ile Doka ürünlerinin güvenlikten taviz vermediğini bir kez daha kanıtlıyor.

Ayrıca projeye temin edilen TLS ile de Dokadek 30 panellerinin ve diğer ekipmanların üst katlara taşınması kolaylaşıyor. Kapalı platformu sayesinde maksimum iş güvenliği ile katlar arası malzeme aktarımı gerçekleştiren ve yapıyla eşgüdümlü olarak herhangi bir montaj ya da demontaj gerektirmeden yükselen Masa Kalıbı ve Malzeme Taşıma Sistemi TLS, vinçten bağımsız çalıştığı için maliyet avantajı ve zaman tasarrufu da sağlıyor.

DokadekHer Yükseklikte Maksimum Güvenlik

Girintili çıkıntılı balkonlarıyla eşsiz fakat bir o kadar da zorlu bir mimariye ve tasarıma sahip olan Atılgan Royal projesine Doka mühendis ekibi bu noktada da en uygun çözümü getirmeyi başarıyor. Binanın geometrik şeklinin getireceği zorlukları engellemek için üniversal sistem yapısı sayesinde her bina şekline uyarlanabilen 150F tırmanır kalıp sistemi kullanılıyor. Her şekil ve yükseklikteki yapılar için uygun, vinçle tek hamlede taşınabilen 150F tırmanır kalıp sistemi; 1,50 metre genişliğinde her yönden kapalı platform sistemi ile hızlı ve güvenli bir çalışma ortamı sağlıyor.

150F tırmanır kalıp sisteminin yanı sıra kolon dökümleri için Frami Xlife, Framax Xlife, Top 50 gibi diğer sistemlerin de uygulandığı projede; güvenliği daha üst seviyelere taşıyabilmek için de tam boşluksuz koruma sağlayan Xclimb 60 Koruma Perdesi tercih ediliyor.  Esnek boyutlandırılması sayesinde her türlü değişik geometrideki binanın yapısına adapte edilebilen Doka Xclimb 60 Koruma Perdesi ile betonarme yapının çepeçevre boşluksuz kapatılması sağlanarak işçiler için her hava koşulunda maksimum güvenlikli çalışma ortamı yaratılıyor. Kaba yapının yapımını hiçbir şekilde engellemeden yapıyla beraber ve yapı cephesine bitişik hidrolik olarak yükselen sistem ile kule vinçlerin çalışamayacağı yüksek rüzgar hızlarında dahi tırmanma işleminin güvenli ve hızlı bir şekilde gerçekleşmesi sağlanıyor.

Rüzgar geçirmeyen ve boşluksuz kaplama sağlayan Doka Xclimb 60 Koruma Perdesi, kişinin güvenlik hissini artırarak şantiye ekibinin üretkenliğine büyük ölçüde katkı sağlıyor. Artan güvenlik hissi nedeni ile proje daha yüksek verimlilik ile sürdürülüyor ve hidrolik sistem sayesinde de vinç kapasitesinden tasarruf edilmiş olunuyor.

Proje adı: Atılgan Royal

Bulunduğu yer: İzmir, Karşıyaka

Yatırımcı firma: R-Atılgan İnşaat

Yüklenici firma: Salihoğlu İnşaat

İnşaat Yüksekliği: 120 m

Kat sayısı:  27

Kullanılan sistemler:  Dokadek 30 Panel Döşeme Kalıbı

Doka Xclimb 60 Koruma Perdesi

150F Tırmanır Kalıp Sistemi
Framax Xlife Kolon Kalıbı
Frami Xlife Kolon Kalıbı

Top 50 Geniş Yüzeyli Perde Kalıbı
Masa Kalıbı ve Malzeme Taşıma Sistemi

#Karşıyaka #Atılgan Royal #döşemekalıbı #Dokadek #Frami Xlife #Framax Xlife #Doka Xclimb

 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: