Anasayfa » Aktüel » “İhracat hacmimizi geliştirecek her türlü aracı etkin bir şekilde kullanmak öncelikli stratejik planımız”

“İhracat hacmimizi geliştirecek her türlü aracı etkin bir şekilde kullanmak öncelikli stratejik planımız”

“Müşterilerimizin talepleri doğrultusunda hammadde olarak betondan yapılabilecek her ürünü imal edebilmekteyiz. Dış etkenlere dayanıklılığı, su geçirimsizliği, sağlamlığı, inceliği ve hafifliği sayesinde bir çok alanda ürünlerimizi kullanabilmekteyiz. Ürünlerimiz mimari açıdan özgürlük sağlayan ürünler olup, proje bazlı özel üretimler yapmamıza da imkan sağlamaktadır.”

Prekast cephe sistemleri ürünleri üretimi alanında faaliyet gösteren Mutasyon Yapı Tasarım, müşteri beklentileri ve memnuniyeti doğrultusunda faaliyetlerini gerçekleştirmekte. Firma bu faaliyetleri gerçekleştirirken, kaliteden taviz vermeden maliyetleri düşürmeyi, verimliliği ve karlılığı artırmayı, ve aynı zamanda çalışanların da memnuniyetini sağlamayı kendine görev edinmiş. Mutasyon Yapı Tasarım Genel Müdürü Çağrı Baydemir ile gerçekleştirdiimiz röportaj çalışmamızda, ürün geliştirmeden, pazarlama çalışmalarına kadar pek çok konuyu ele almaya çalıştık.

2019 yılı sizin için nasıl bir yıl oldu? Kısa bir değerlendirme alabilir miyiz?

Sektörümüz gereği birçok farklı proje yaptığımız, farklı mimari görüşleri farklı detaylarla geliştirdiğimiz kendimizi yenilediğimiz bir yılı geride bıraktık. Geçmiş yıllarla karşılaştırırsak 2019 yılı bizim için yurt dışı projelerine daha ağırlık verdiğimiz bir yıl oldu. İhracat oranımızı %25 seviyesinden %60 üzerine çıkartmayı başardık. Yurtiçi işlerimizde konut projelerinin yerini kamu işleri doldurdu. Genelde cami ve kamu işlerinde Fiber takviyeli beton (FTB) ürünlerimiz olan Mavi Beton® ve Mavi Beton Wool® tercih edildi. Günümüz teknolojisiyle üretilebilen, en gelişmiş beton cephe sistemi olarak kabul edilen FTB, mimarlar projelerinde yoğun olarak kullanılmaya başlandı.

Ürün gruplarınız hakkında bilgi verir misiniz?

Biz aslında ağırlıklı olarak Fiber takviyeli betonu farklı kalıplarla şekillendirerek ürün gamı oluşturuyoruz. İzolasyon ve montaj farklılıkları bizim malzememizi farklı isimlendirmemizi sağlıyor. Mutasyon Yapı Tasarım olarak geçtiğimiz yıl Mavibeton markasını satın alıp şantiyelerimize 2 firmanın gücüyle devam etmeye karar verdik. Ürün ismimiz Mavi Beton olarak devam etmekte olup, solid skin, wool, foam, shine, techve furniture olarak bölümlere ayırdık.

Bu ürün grupları içerisinde öne çıkan avantajlardan biraz bahseder misiniz?

Prekast görsel açıdan ve malzeme kalitesi açısından kendini fark ettiren bir üründür. Diğer cephe malzemelerinin aksine mimarlara sınırsız tasarım özgürlüğü sağlamaktadır. Ürettiğimiz ürünün kağıt üzerinde bir çok avantajı olmakla birlikte, uygulamada, izolasyonu istediğimiz modül ve kalıpta üretilebilmemiz, detaylara uygunluk göstermesi, sağlamlığı, uzun ömürlü olması, mühendisler için kolay ve hızlı montaj olanağı sunması, yapılara estetik görüntü katması ama en önemli özelliği tasarımcının ruhuna hitap edebilmesidir. Tasarımcılar Mavi Beton Prekast cephe elemanlarıyla yaptıkları tasarımlarında hiçbir kısıtlama hissetmezler ve hayal ettiği tüm tasarımları uygulamakta özgürdürler. Bu özgürlük parayla satın alınamayacak kadar kıymetlidir.

Prekast dış cephe kaplamaları, montaj avantajları sayesinde binada metrekare kazandırmaktadır. Özellikle arsa değeri yüksek yerlerde, bu özelliği tercih sebebi olmaktadır. Hızlı bir şekilde üretilmesi, montajının hızlı olması, müteahhitlerin satış aşamasına geçmesini hızlandırmaktadır.

Prekast kullanılan malzemelerin doğasından dolayı A1 hiç yanmaz, yangına tepki sınıfındadır. Taş yünü yalıtım ile yalıtımlı A1 sınıfında dış cephe kaplama panelleri sunabiliyoruz. EPS yalıtımlı dış cephe kaplamalarında, kullandığımız yöntemler sayesinde A1 sınıfının bir alt kademesi olan, Zor Yanıcı A2 – s1, d0 seviyesinde paneller üretebiliyoruz.

Prekast panelin ses yalıtım değeri yüksek olması, üretimde kullanılan malzemelerden dolayı beton ömrünün standart betondan daha fazla olması da önemli avantajlarındandır.

Ahşap, silikon ve polyester kalıplarla çalıştığımız için, talep edilen her şekli, her boyutta ürünü üretebiliyoruz. Kalıp üretimi için CNC makinamızın dışında, bu yıl 3D yazıcı uygulamalarını da üretim sistemimize entegre ettik. Dolayısıyla müşterimizin talep ettiği, bizim bu şekli üretemeyiz dediğimiz bir durum şimdiye kadar hiç olmadı.

İhracat hacminizi artırmak için ne tür çalışmalar yapıyorsunuz? En yoğun çalıştığınız pazarlar hangileri?

Sosyal medya her sektör için en iyi pazarlama aracı haline geldi. Yabancı dil ağırlıklı sosyal medya hesaplarımız üzerinden, daha büyük kitlelere ulaşmaya çalışıyoruz. Farklı dillerde yabancı dil bilen çalışanlarla çalışmaya başladık. Farklı dillerde dokümanlar hazırlayıp, kendimizi tanıtmaya ve daha iyi ifade etmeye çalışıyoruz. Özellikle komşu ülkeler için daha farklı pazarlama stratejileri geliştirmeye çalışıyoruz. Son birkaç yılda, ağırlıklı olarak Almanya, Azerbaycan, Irak, İsrail’de projeler gerçekleştirdik. Öncelikli hedefimiz komşu ülkeler olmakla birlikte her dilde kendimizi tanıtmaya, her ülkeye proje teklifleri vermeye çalışıyoruz. Bunların dışında, yurtdışı yapı fuarlarına katılmak üzere organizasyonlarımızı başlattık. Ülkemize katma değer katacak, ihracat hacmimizi geliştirecek her türlü aracı etkin bir şekilde ve çok yönlü olarak kullanmak öncelikli stratejik planımızdır.

Bu yıl içerisinde yeni projeleriniz olacak mı?

Ağrı Eleşkirt’te büyük bir cami projemiz devam etmektedir. İsrail’deki projemizi de bu yıl içerisinde tamamlamayı hedefliyoruz. Denizli’de villa projemiz ve Gaziantep’te okul projemiz devam etmektedir. İstanbul’da sözleşmesi yapılmış, başlayacak 2 projemiz daha var. Mavi Evler® konseptimizden ilham alarak projelendirdiğimiz büyük bir villa projemizin yapımı Irak’da devam etmektedir.

Son olarak eklemek istedikleriniz?

Bu yıl markalaşmaya ve AR-GE’ye verdiğimiz önem doğrultusunda iki yeni ürünümüzü uygulayıcı firmalarla paylaşmak ve tanıtmak için sabırsızlanıyoruz.

Mavi Beton Solid Skin® cephede her türlü forma ve uygulamaya imkan tanıyacak, ufuk acıcı projelerin yapılmasını kolaylaştıracak özel kalıp üretimleriyle projelendirilip, imalatları yapılan, prekast cephe kabuk elemanlarıdır. Yurtdışında yapılan bir çok uygulama özenle incelenerek, gereken beton dayanımları ve esneklik değerleri sağlanması için çalışmaları yapılmış bir güneş kırıcı cephe elemanı ürünümüzdür.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

#MutasyonYapıTasarım #mimari #proje #ihracat

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: