Anasayfa » Mutfak-Banyo-Seramik » “Hi-Tile Technology sınıfı ürünlerin öncüsü olmaktan çok mutluyuz”

“Hi-Tile Technology sınıfı ürünlerin öncüsü olmaktan çok mutluyuz”

“Hi-Tile Technology malzemeler kullanılarak üretilen yeni ürün serilerimiz oldu. Crystal shine effect, glossy effect ink, deep effect ink ve granillia application olmak üzere 4 yeni malzemeyi kapsayan Hi-Tile Technology sınıfı malzemelerin her biri ile farklı bir yüzey elde ediliyor. Bu malzemeler sektörümünüz için çok yeni ve yüksek kalitede malzemeler…”

 

Göksen Yedigüller / Ege Seramik Genel Müdürü

Teknoloji dünyasının getirdiği yenilikleri üretimin her aşamasına uygulayarak sektördeki güçlü konumunu her daim pekiştiren Ege Seramik, çevresel sürdürülebilirlik anlayışı ile geleceğe yönelik yapmış olduğu yatırımları da ihmal etmeden sürdürmekte.

Ege Seramik Genel Müdürü Göksen Yedigüller ile dosya konumuz çerçevesinde gerçekleştirdiğimiz röportaj çalışmamızda, üretim ve satış alanındaki faaliyetleri, yeni ürün çalışmalarını ve önümüzdeki döneme dair yeni plan ve projelerini ele almaya çalıştık.

İnşaat sektöründeki son gelişmeler üretim ve satış faaliyetleriniz üzerinde nasıl bir etki oluşturdu? 

İnşaat sektörü, seramik sektörünü direk etkileyen sektörlerden biri. Ülke olarak tedbirli olunması gereken bir dönemden geçiyoruz. Bu durum inşaat sektöründe satış tarafında bir durgunluk yaratıyor. Ancak devam eden proje sayısının fazlalığı ve perakende müşterisinin gücü göz önüne alındığında bu durgunluğun bizim sektörümüzde şu gün için çok büyük kesintiler yaratmadığını söyleyebilirim. 2019 yılının başlangıcı ile birlikte bu durgunluk halinin son bulup tüm sektörlerden hareketliliğin artacağı inancındayız. 

Üretim ve satış noktasındaki yıllık hedeflerinizde bir sapma meydana geldi mi? İlave tedbirleriniz oldu mu?

Daha önce belirttiğim gibi ülke olarak tedbirli olunması gereken bir dönemden geçiyoruz. Ege Seramik sektörünün en köklü, en eski markalarından biri. Bu sebeple uzun yıllar içinde edindiği tecrübe ile her koşula hazır olması gerektiğinin bilincinde ve her zaman tedbirli bir kuruluş. Bu çerçevede ekstra bir tedbire ihtiyaç duymadık. Mevcut programımızda ilerlemeye devam ediyoruz. Yıllık hedeflerimizde tüm olası senaryolar göz önüne alınarak hazırlandığı için büyük bir sapma meydana gelmedi. Yılı beklediğimiz şekilde kapatacağız. Dolayısıyla 2018 yılı mevcut koşullar içerisinde bizim için başarılı bir yıl oldu diyebiliriz. 

Bayi ve Satış ağında bu yıl nasıl bir mesafe kat ettiniz? Bu minvalde önümüzdeki dönem için hedefleriniz neler?

Her yıl olduğu gibi bu yıl da satış ağımız genişlemeye devam ediyor. Ege Seramik performansı ile uyum sağlayabilen bayilerimiz bizimle ilerlemeye devam ediyor. Bu yıl da aynı hedeflere koşacağımız bayilerimizi sisteme dahil ettik. Pazara sunduğumuz tüm yeni serilerin numune ve pano gönderimlerini hızlı bir şekilde sağlıyoruz. Tabi bu durum ürünlerin siparişe dönüşme aşamasında çok önemli bir nokta. Hedefimiz yetkili satıcı ve tali bayi sayımızı verimli şekilde artırmaya devam etmek ve tüm satış kanallarımızla ürün akışımızı sorunsuz şekilde devam ettirmek. 

Teknoloji transferi ve ürün geliştirme konusundaki çalışmalarınızdan biraz bahseder misiniz?

Teknoloji, tasarım ve kalite standartlarına ağırlık vererek yurtiçi ve yurtdışında önemli pazar paylarına ulaştık. Özellikle IT uygulamaları sayesinde müşterilerimize çok uzun yıllardır daha hızlı ve sağlıklı bilgi akışı ve hizmet sağlıyoruz. Bu sebeple teknolojinin markalaşma ve kalite algısını yükseltmede vazgeçilmez bir faktör olduğuna inanıyoruz. Mevcut portföyde iyileştirmeler, ayrıca sektöre katkı sağlayacak yeniliklerle ilgili araştırma-geliştirme çalışmalarımız üretim sürecimizin ayrılmaz bir parçası. Bu çerçevede hem çalışanlarımızı hem de üretim sistemlerimizi ve tekniklerimizi güncel tutmak için elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz. 

En büyük yeniliğimiz ise bu yıl Eylül ayında Cersaie Fuarı’nda lansmanını gerçekleştirdiğimiz Hi-Tile Technology malzemeler kullanılarak üretilen yeni ürün serilerimiz oldu. Crystal shine effect, glossy effect ink, deep effect ink ve granillia application olmak üzere 4 yeni malzemeyi kapsayan Hi-Tile Technology sınıfı malzemelerin her biri ile farklı bir yüzey elde ediliyor. Bu malzemeler sektörümünüz için çok yeni ve yüksek kalitede malzemeler. Bizde Ege Seramik olarak bu yeni malzeme teknolojisinin sektörde öncüsü olmaktan çok mutluyuz. 

İhracat noktasında hangi ülkelere ulaşıyorsunuz? Yeni pazar arayışlarınız var mı?

Ege Seramik olarak,  Amerika, Kanada, İsrail gibi sektörde ‘’zor pazarlar’’ olarak tanımlanan ülkelere 1979 yılından beri kesintisiz olarak ihracat gerçekleştirmekteyiz. Bu uzun süre boyunca kazandığımız tecrübe ve bilgi birikimi ile İtalya ve İspanya gibi büyük küresel oyuncularla rekabet eder konuma geldik. İhracat gelirlerimiz toplam ciro hacmimizin yarısına ulaşmak üzere. Son 5 yıl içinde 90’dan fazla ülkeye Ege Seramik markalı ürünlerin ihracatını gerçekleştirdik. Tüm bu bahsettiklerim zengin ürün portföyümüz, farklı ülkelerin beğeni ve ihtiyaçlarına hızlı cevap verebilmemiz ve sahip olduğumuz tasarım vizyonu sayesinde mümkün oldu. Dolayısıyla dünyanın her köşesi bizim için ihtiyaçlarına cevap verebileceğimiz yeni ve potansiyel pazar demektir. 

Önümüzdeki dönem için beklenti ve hedeflerinizi birkaç kelimeyle bizlerle paylaşmak ister misiniz?

2018 yılını geride bırakmaya hazırlandığımız şu son aylarda yeni yıldan beklentimiz hedeflerimizin tuttuğu, ürünlerimizin beğenildiği, iç pazar ve ihracat satışlarımızın arttığı daha başarılı bir yıl daha geçirmek. Bu çerçevede Ege Seramik olarak yeni yıl hedefimiz 2018 yılından daha iyi bir yıl geçirip yeni başarılara, yeni ilklere imza atmak. 

Son olarak eklemek istedikleriniz?

2018 yılı Mart ayında Fabrika Showroom binamızın temelini atarak yenileme sürecini başlatmıştık. Programlı bir şekilde yenileme sürecimiz devam ediyor.  Ocak ayı itibarı ile showroom hizmete girmiş olacak. Ayrıca 2017 yılı sonunda başladığımız Ege Seramik Usta Eğitim Seminerlerine hız kesmeden devam etmekteyiz. Bu vesile ile bu iki güzel gelişmeyi de sizin aracılığınızla duyurmuş olalım.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: