Anasayfa » Aktüel » “Ekonominin zorlu süreci atlatması için üzerimize düşen görevi yerine getirmek üzere çaba gösteriyoruz”

“Ekonominin zorlu süreci atlatması için üzerimize düşen görevi yerine getirmek üzere çaba gösteriyoruz”

“Mevcut operasyonlarımızda almış olduğumuz üst düzey sağlık önlemleri ile çalışanlarımız, müşterilerimiz ve tedarikçilerimize güvenli bir çalışma ortamı oluşturma gayreti içerisinde üretmeye devam ediyoruz.”

Hazır beton üretiminde, teknoloji ve kalite anlamında önemli başarılara imza atmış olan Bursa Beton, çevreci yaklaşımı ve koşulsuz müşteri memnuniyeti ile 24 saat kesintisiz hizmet sunmakta.

Bursa Beton Genel Müdürü Barbaros Onulay ile gündeme dair konuştuğumuz bir röportaj çalışması gerçekleştirdik.

Bursa Beton Genel Müdürü Barbaros Onulay

Tüm dünyayı etkisi altına alan salgın hastalık şirket faaliyetlerinizi nasıl etkiledi?

Covid-19 salgını ile ilgili alınan tedbirler kapsamında iş yerimizde risk değerlendirmesi ve acil durum planlarımızı yeniledik. Yenilenen risk değerlendirmelerinde alınması önerilen ve alınan önlemler, çalışmaların koordinasyonunu sağlamak için kurduğumuz ‘Sağlık Komitemiz’ tarafından takip edilmekte. Bu dönemde hem bizim hem de hizmet verdiğimiz tüm müşterilerimizin temel önceliği, insan ve toplum sağlığı açısından sorumluluklarımızı yerine getirirken; ülkemiz açısından önemi tartışılmaz olan ekonomik aktivitenin sürdürülebilirliğine katkıda bulunmak. Günümüz itibariyle faaliyetlerimizi önemli derecede etkileyecek bir aksama oluşmadı. Ekibimizde 60 yaş ve üzeri ile kronik rahatsızlığı olup risk grubuna giren ofis ve saha çalışanlarımıza, iş koluna göre uzaktan çalışma sistemi ya da idari izin kullandırıyoruz. Mevcut operasyonlarımızda almış olduğumuz üst düzey sağlık önlemleri ile çalışanlarımız, müşterilerimiz ve tedarikçilerimize güvenli bir çalışma ortamı oluşturma gayreti içerisinde üretmeye devam ediyoruz. Ekonominin zorlu süreci atlatması için üzerimize düşen görevi yerine getirmek üzere çaba gösteriyoruz.

Fabrikanızda; hammadde girişinden, tasarım ve Ar-Ge çalışmalarına, oradan sevkine kadar olan üretim süreçlerini anlatır mısınız?

Hazır beton prosesimiz ilk olarak üretimde kullanılacak hammaddelerin temini ile başlamaktadır. Beton hammaddelerinden biri olan agregalar kamyonlarla tesisimize gelmektedir. Gelen agregalar beton tesisimizdeki stok alanlarına alınarak cinslerine göre ayrı ayrı depolanır. Çimento, mineral katkı, kimyasal katkı gibi diğer hammaddelerin tesisimize taşınması ise dökme olarak ve silobas / tanker araçlarıyla yapılmaktadır. Gelen hammaddelerden konusunda eğitimli Kalite Kontrol Sorumlularımız tarafından “Numune Alma ve Deney Plan’’larında tarif edilen metodlara göre numuneler alınır ve deneyleri yapılır.

Ayrıca hazır betonun üretiminde kullanılacak, doğru seçilmiş malzemelerin (çimento, agrega, katkı) kalitelerini ve birbirlerine uyumunu incelemek için Kalite Kontrol ve Ar-Ge laboratuvarımızda, beton karışımları hazırlanarak laboratuvar denemeleri yapılır. Bu deneylerden geçen malzemelerde zamanla olumsuz değişiklikler meydana gelmesinin önlenmesi için sürekli kalite denetimi devam eder. Tesislerimizde üretilecek olan hazır betonun tüm bileşenleri bilgisayar otomasyonu dahilinde tartılıp karıştırılarak hazırlanır. Hazır Betonun üretimi, santral operatörünün üretilecek betonu tanımlayan formülün numarasını belirleyip, bilgisayar sistemini işletmesi ile başlar.

İlk komuttan sonra ayrı bölmelerde bulunan agrega, agrega tartım ekipmanının içerisinde tartılır. Kapalı silolarda stoklanmış olan çimento, kapalı helezonlar sayesinde çimento tartım bunkerine aktarılır. Bu arada su ve kimyasal katkı kendilerine ayrılmış olan bunkerlerinde tartılır. Bu tartılan beton bileşenleri karışımın yapılacağı mekanik karıştırma ünitesine (panmiksere) sevk edilir. Mikser içerisinde karışma süresi beton sınıflarına göre tanımlanmıştır. Üretilen hazır beton özel araçlarla (transmikser) taşınır ve homojenliğini koruması için boşaltma anına kadar sürekli karıştırılarak ilgili inşaat alanına sevkiyatı yapılır.

Tesisinizde enerji maliyetlerinizi düşürmek için ne tür çalışmalar yapıyorsunuz? Gerçekleştirdiğiniz projelerden, bu projelerin sonuçlarından ya da gerçekleştireceğiniz projelerden bahseder misiniz?

Hazır beton üretiminde kullandığımız tam otomatik beton santrallerinde muhtelif ebat ve tiplerde elektrik motorları bulunmaktadır. Enerji maliyetinin düşürülmesi için ya daha az elektrik tüketen motorlar kullanacaksınız ya da motor ve ekipman sayısını azaltacaksınız. Bu mantıktan hareketle tesislerimizi planlarken yılların verdiği tecrübe ve elimizde mevcut olan istatistiki enerji tüketim verilerinden faydalanarak en düşük maliyetli çözüm önerilerini değerlendiriyoruz. Üretim santralinde daha az elektrik motoru kullanılan beton santrali modellemesini projelendirip ön yüklemeli model yerine rampalı santral modelini kullanıyoruz.

Yine projelendirme yaparken en dikkat ettiğimiz hususlardan biri agrega stok sahasının hammadde yükleme bunkerine yakın konumlandırılması ve bu sayede Loder (yükleyici) yakıt masrafının minimize edilmesidir. Proseslerimizde kullanılan tesis açık iken devamlı çalışmak durumunda olan bazı karıştırıcı ekipman motorlarının zaman ayarlı röleler vasıtasıyla belli aralıklarla çalışmasını ve durmasını sağlayarak enerji tasarrufu sağlıyoruz. Tesisin verimliliğinin arttırılması sürecini hedef haline getirip özel KPI’lar ile takip ediyor ve düzenli olarak raporlanmasını sağlıyoruz. Bu vesile ile üretimde çalışan personelin tesisin enerji tüketimini devamlı takip etmesini hedefliyor ve aylık olarak bu raporları değerlendiriyoruz.

Verimliğini ve hedeflerini gerçekleştiren tesislerimizi oluşturduğumuz Tesis Karnesi sisteminde birbiri ile karşılaştırarak ve yarıştırarak iyileştirme süreçlerinin devamlılığını sağlıyor ve başarılı olanları takdir ediyor, ödüllendiriyoruz. Bazı özel projelerimizi 2020 yılında gerçekleştirmeyi planladık. Hazırlık çalışmaları tamamlandı ve devreye alıyoruz. Buna göre üretilen betonun müşterimize en kısa mesafeden ulaştırılması ve efektif tesis tercih edilerek nakliyede harcanan yakıt sarfının azaltılarak, daha ekonomik nakliye yapmayı, zamandan kazanmayı ve milli ekonomiye katkıda bulunmayı hedefliyoruz.

 

 

 

 

 

 

#bursabeton

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: