Anasayfa » Mutfak-Banyo-Seramik » “Ege Vitrifiye büyüme yolunda emin adımlarla ilerliyor”

“Ege Vitrifiye büyüme yolunda emin adımlarla ilerliyor”

“ Fabrika içinde tekonolojilerimizi geliştirerek, sektöre, patenti bize ait olan yeni tasarımlar kazandırmaya devam ediyoruz. Ege Vitrifiye ekibinin yıllardır sahip olduğu bilgi birikimi (know-how); ürün geliştirme, kalıplama ve yeni tasarımların yüksek verimlilikte üretime adaptasyonunda hızlı hareket etmesine olanak sağlıyor.”

Merter Savaş / Ege Vitrifiye Genel Müdürü

İzmir’de 41.600 m2’si kapalı toplam 59.000 m2 alan üzerine kurulu dünyanın sayılı modern tesislerinden birine sahip olan Ege Vitrifiye Sağlık Gereçleri; 1.500.000 adet/yıl üretim kapasitesi ile faaliyetlerini gerçekleştirmekte.

Ürün portföyü ve tasarımlarını, dünya pazarlarına hakim trendler doğrultusunda sürekli güncelleyen firma, ürünlerini iç piyasada 150 yetkili satıcı ve 2 farklı yapı markete, ihracatta ise 70 ülkede toplam 120 noktaya ulaştırmakta.

Ege Vitrifiye Genel Müdürü Merter Savaş ile gerçekleştirdiğimiz röportaj çalışmamızda yeni ürün tasarımları, ihracat noktasındaki gelişmeler ve önümüzdeki döneme dair yeni projelerini ele almaya çalıştık.

İnşaat sektöründeki son gelişmeler üretim ve satış faaliyetleriniz üzerinde nasıl bir etki oluşturdu? 

İki sene öncesine kadar sürekli yükselişte olan inşaat sektörü ciddi bir durgunluk dönemi geçirmektedir. Bu dönem inşaat malzeme satıcılarını doğrudan etkilemekte ve satış hacimlerini daraltmaktadır. Tüm seramik sağlık gereçleri sektörü gibi biz de bu dönemde iç piyasa durgunluğundan etkileniyoruz ancak Ege Vitrifiye ihracatta uzun yıllardır başarı gösterdiği için mevcut kapasitemizi ihracat yönlendiriyoruz. Ege Vitrifiye’nin geldiğimiz tarih itibariyle toplam kapasite içindeki ihracat oranı %70 e ulaşmıştır.

Üretim ve satış noktasındaki yıllık hedeflerinizde bir sapma meydana geldi mi? İlave tedbirleriniz oldu mu?

Ege Vitrifiye üretimi geçtiğimiz yılda tam planlandığı gibi ilerledi ve her sene olduğu gibi katma değerli ürünler üreterek orta ve üst segmentte seramik sağlık gereçlerimizi piyasaya sunduk. Tüm Türkiye’de malzeme satıcıları olarak bir düşüş yaşadık ancak Ege vitrifiye olarak iç piyasadaki düşüşü ihracat satışlarımız ile tolere ettik.

Bayi ve Satış ağında bu yıl nasıl bir mesafe kat ettiniz? Bu minvalde önümüzdeki dönem için hedefleriniz neler?

Ege Vitrifiye’nin tüm Türkiye’ de toplamda 120 yetkili bayisi bulunmakta ve büyük yapı marketlerin farklı şehirlerdeki mağazalarında ürünleri yer almaktadır. 

2018 yılında bayi açısından daha seçici bir yol izledik. Finansal yapısı sağlam, ürünlerimizi teşhirlerinde doğru sergileyen ve markamızı hak ettiği gibi temsil eden bayilerle çalışmalarımızı yürütmeye özen gösterdik. 2019’da da aynı stratejimiz devam edecektir.

Teknoloji transferi ve ürün geliştirme konusundaki çalışmalarınızdan biraz bahseder misiniz?

Ege Vitrifiye tasarım ve markayla büyüme yolunda emin adımlarla ilerliyor. Fabrika içinde tekonolojilerimizi geliştirerek, sektöre, patenti bize ait olan yeni tasarımlar kazandırmaya devam ediyoruz. Ege Vitrifiye ekibinin yıllardır sahip olduğu bilgi birikimi (know-how); ürün geliştirme, kalıplama ve yeni tasarımların yüksek verimlilikte üretime adaptasyonunda hızlı hareket etmesine olanak sağlıyor.

İhracat noktasında hangi ülkelere ulaşıyorsunuz? Yeni pazar arayışlarınız var mı?

Ege Vitrifiye tüm dünyada 75 ülkeye ihracatını gerçekleştirmektedir. Ağırlıklı Avrupa ve orta doğu ülkelerine zengin portföyünden farklı ürünler sunmaktadır. Yeni Pazar hedeflerimiz arasında Uzakdoğu ve kuzey Avrupa ülkeleri ön sıralarda yer almaktadır. 

Önümüzdeki dönem için beklenti ve hedeflerinizi birkaç kelimeyle bizlerle paylaşmak ister misiniz?

Önümüzdeki zamanlarda en büyük beklentimiz; alım gücünün artarak perakende sektörünün güçlenmesidir. İnşaat sektörü Türkiye için en önemli sektörlerden bir tanesidir ve doğru stratejilerle bir süre sonra eski haline dönecektir. Biz de Ege Vitrifiye olarak iç piyasa satışları eski ivmesini kazanana kadar, ihracat ağırlıklı satışlarımıza devam edeceğiz.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: