Anasayfa » Çelik Konstrüksiyon-Prefabrik Yapılar » Doğru sistemler, ihtiyaç kadar kullanım

Doğru sistemler, ihtiyaç kadar kullanım

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun aldığı kararla 22 Mart tarihi, 25 yıldır Dünya Su Günü olarak kutlanıyor. Her yıl farklı bir konu ile suyun öneminin altı çizilerek, farkındalık yaratılmaya çalışılıyor. 2018 yılı için belirlenen konu ise “Su için doğal çözümler

22 Mart Dünya Su Günü nedeni ile bir açıklama yapan GF Hakan Plastik Türkiye ve Ortadoğu Bölge Başkanı Batuhan Besler, “Bünyesinde bulunduğumuz Georg Fischer, farklı ihtiyaçları, zor koşulları ve olası önlemlerin çeşitliliğini göz önüne alarak suyu çıkarma, taşıma, depolama, dağıtma ve yeniden yapılandırma çalışmaları yürütüyor. Boru sistemleri alanında 2020 hedeflerimiz içerisinde su tasarrufu ihtiyaçlarını karşılamak için entegre çözüm ve hizmetler sunarak farklılaşmak bulunuyor” dedi.

Çevrenin su, hava, toprak gibi kaynaklardan oluşan bir bütün olduğunu  hatırlatan Besler, bu kapsamda, su kaynaklarının etkin biçimde geliştirilmesi ve yönetimi için diğer kaynaklarla olan ilişkilerinin önemine dikkat çekti: “Bugün küresel ısınma nedeni ile kutuplarda buzların erimesinden dolayı diğer canlı hayatları tehlikeye giriyorsa; Güney Afrika gibi hali hazırda su sıkıntısı yaşayan yerlerde kuraklık nedeni ile ulusal felaket ilan ediliyorsa, dünyada 663 milyar insan temiz su kaynaklarına ulaşamıyorsa kaynaklar doğru yönetilemiyor sonucu ile karşı karşıya kalıyoruz. Bizlere de bu konuda önemli görevler düşüyor“ diyen Batuhan Besler sözlerine şöyle devam etti:

“Türkiye’nin yerüstü su potansiyeli, komşu ülkelerden yurdumuza gelen akarsulardan kazanılan su potansiyeli ve yeraltı kullanılabilir su potansiyeliyle toplam kullanılabilir su potansiyelinin 112,7 milyar metreküpü bulduğu belirtiliyor. Bu miktarın 40 milyar metreküpünün tarımda, 7 milyar metreküpünün içme suyunda, 7 milyar metreküpünün ise sanayide kullanıldığı ifade ediliyor. Bu şartlar göz önünde bulundurulduğunda her alanda doğru ve sağlıklı işleyen sistemler kurulması ve kullanılması gerekiyor. Tarımdan sanayiye ve günlük yaşama, suyun sağlıklı şekilde çıkarılması, taşınması, depolanması, dağıtılması hatta yeniden kullanılabilir hale getirilmesi  için doğru sistem ve ürünlerin tercih edilmesi gerekiyor. Örneğin tarımda damla ya da yağmurlama sulama sistemleri; binalarımızda temiz su ve atık su tesisat sistemlerinde uzun ömürlü, hijyenik ve kimyasal direnci yüksek boru sistemleri; alt yapıda dayanıklı ve sızdırmazlık özelliği taşıyan, boru içindeki atık suların yer altı su kaynaklarına karışmasını önleyen sistemler kullanılması gibi. Tabii en önemli nokta ise, suyun ihtiyacımız kadar kullanımı.“

GF Hakan Plastik: Georg Fischer, 1802 yılında kurulmuş İsviçre merkezli bir firmadır. 3 ana iş kolunda faaliyet göstermektedir: Boru sistemleri (GF Piping Systems), Otomotiv (GF Automotiv) ve Makine çözümleri (GF Machining Solutions). 32 ülkede 45 üretim tesisine ve yaklaşık 14.400 çalışana sahiptir. GF Piping Systems, plastik ve metalden yapılmış boru sistemleri konusunda dünyadaki lider kuruluşlardan biridir. GFPS, su ve gazın sanayi, kamu hizmetleri ve yapı teknolojisi içinde güvenli bir şekilde taşınması için sistem çözümleri ve yüksek kaliteli bileşenler üretmektedir. 3 ana gruba sahip GFPS, üst yapı, alt yapı ve endüstriyel alana yönelik ürünler sunmaktadır.  1965 yılında kurulan Hakan Plastik, yenilikçi yapısı ile plastik boru sistemleri alanında lider markalardan biridir. Türkiye’de sessiz boruyu ilk üreten firmadır.  2013 yılında gerçekleşen satın alma ile GF Hakan Plastik markası ile plastik boru sektöründe hem iç pazarda hem de ihracat alanında çalışmalarına devam etmektedir. Firma, sürdürdüğü başarılı çalışmalarla ISO 500 listesindeki yerini yukarılara taşımaktadır.

#Sistem, #HakanPlastik, #Su

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: