Anasayfa » Çatı-Cephe-İzolasyon » “Dinamik bir yapıya sahip olan sektörün gelişme ivmesi umut verici”

“Dinamik bir yapıya sahip olan sektörün gelişme ivmesi umut verici”

“Yakın gelecekte, kentsel dönüşüm çalışmaları, renovasyon ve yasal düzenlemeler ile sektörün büyüme ve gelişme ivmesinin daha da hızlanacağını düşünüyoruz.” 1938 yılında temelleri atılan Aktaş Holding; ulaştırma, yapı, yeşil enerji ve endüstriyel ürünler gibi 4 temel ana faaliyet grubunun yanısıra; savunma sanayine ve raylı sistemlere yönelik özel üretimlerde gerçekleştirmekte. Aktaş Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve İcra Kurulu Başkanı Sami Erol ile Yalıtım Sistemleri özelinde konuştuk.

sami erol

Şirketinizin kısa tarihçesiyle beraber faaliyetleriniz ve üretim süreçlerinizden bir iki cümleyle bahseder misiniz?

Aktaş Holding çatısı altında 2005 yılında kurulan AK-İZO Yalıtım Sistemleri A.Ş. bünyesinde, Türkiye’nin ilk ve tek EPDM esaslı su yalıtım membranlarını da Lineflex markasıyla piyasalara sunmaktayız.

AK-İZO olarak; temelden çatıya, cepheden teras ve gölet tabanlarına kadar birçok farklı uygulama alanında su yalıtım çözümleri sunarak, ülkemize ve sektöre katma değer sağlama gayretindeyiz.

Verimlilik, kalite ve dayanıklılık anlamında inovatif çözümler sunan Lineflex, sektöründe ülkemizin pazar lideri konumunda yer almaktadır.

Türkiye yalıtım pazarını bir iki cümleyle nasıl değerlendirirsiniz?

Türkiye’de yalıtım sektörü, tahmini rakamlara göre 12 milyar TL’lik ciro ve pazar büyüklüğüne ulaşmayı başarmış, her geçen gün de büyüyen ve gelişen bir sektör konumundadır. Sektörün her yıl, %10-15 seviyesinde bir büyüme potansiyeli de söz konusu…

Dinamik bir yapıya sahip olan sektörün gelişme ivmesi elbette ki umut verici. Çünkü enerji verimliliği ve kaynakların etkin kullanımının çok büyük önem taşıdığı günümüz dünyasında, yalıtım uygulamalarının hem bireysel kullanıcılar nezdinde, hem ülkeler, hem de geleceğimiz adına çok ciddi kazanımları olmaktadır. Zaten devletimiz de yalıtımı teşvik eden uygulamalar konusunda, özellikle son yıllarda önemli adımlar atıyor.

Yakın gelecekte, kentsel dönüşüm çalışmaları, renovasyon ve yasal düzenlemeler ile sektörün büyüme ve gelişme ivmesinin daha da hızlanacağını düşünüyoruz.

uygulama

Yeni nesil malzemelerinizden örnekler verebilir misiniz?

Su yalıtım çözümleri konusunda geliştirdiğimiz nitelikli ve katma değerli ürünler, ülkemizin bu alanda da öne çıkması adına önemli avantajlar sağlıyor. AR-GE çalışmaları sonucu ürettiğimiz dünya standartlarındaki EPDM membranlar, tükenmekte olan su kaynaklarına karşı adeta “Can Simidi” görevi üstlenerek, Türkiye’deki su kaynaklarının geleceğinde çok önemli bir misyon üstleniyor diyebiliriz. Ürünlerimizden genel olarak örnek vermek gerekirse; EPDM membranlarımız, bina temel ve yan perde yalıtımında, teras ve kubbe yapılı çatılarda, giydirme cephelerde, göletlerin tabanında, her türlü peyzaj ve bahçe göletlerinde ve arıtma tesislerinde mükemmel bir su yalıtım çözümü sunmaktadır. Keçeli EPDM Membran; mekanik çatılarda mekanik fiksleme metodu ile çatıya sabitlenmektedir. 200gr-1000gr /m² arası ağırlığında ve 800 mm – 1600 mm enleri arasında üretimi yapılan keçeli membran, 25 m ve 50 m standart uzunluğunda üretiliyor. Ayrıca müşteri talebi doğrultusunda, özel boylarda üretimi de yapılabilmektedir. Dilatasyon Bandı; her türlü yapıda dilatasyon bölgelerinin su yalıtımında kullanılmaktadır. UV ye dayanımlı, %300 den fazla esneyebilen, uzun ömürlü bir malzemedir. 1,20mm-1,50mm ve 2,00mm kalınlıktaki EPDM membrandan üretilmiştir. Her iki tarafı 3cm şeritli delikle işlenmiştir. 150mm-1000mm eninde 25m’lik rulolar halinde kullanıma sunulmaktadır.

Ar-ge çalışmalarınızdan bahsedebilir misiniz? Çalışmalara ayırdığınız bütçe ve imkânlar nelerdir?

Aktaş Holding olarak, kurulduğumuz günden bu yana sürekli gelişim ve dönüşüm esaslı çalışmalarımız kapsamında, Ar-Ge ve inovasyon faaliyetlerine büyük önem vermekteyiz. Modern üretim tesislerimizde, AR-GE çalışmaları sonucu geliştirdiğimiz üstün kalite standartlarına sahip ürünlerle, dünya ölçeğindeki tüketici beklentilerine en hızlı ve etkin şekilde yanıt vererek, sektöre yüksek düzeyde katma değer sağlamayı hedefliyoruz. Bu düşünce doğrultusunda da her yıl bütçemizden %3-4 seviyesinde bir payı Ar-Ge faaliyetlerine ayırıyoruz. Hedefimiz kısa vadede bu payı yüzde 5’ler seviyesine çıkarmak…

İnovatif düşünce doğrultusunda, ileri teknoloji imkanlarıyla geliştirdiğimiz tüm ürünlerde, optimum malzeme kullanılarak, çevre dostu, daha hafif, esnek ve dayanıklı özellikler ön plana çıkmaktadır. Bunun dışında, AR-GE çalışmaları doğrultusunda patent ve faydalı model çalışmalarına da ağırlık veriyoruz. Bu kapsamda, TAYSAD’ın düzenlemiş olduğu Patent- Faydalı Model- Endüstriyel tasarım alanında, son 3 yıldır Türkiye’nin en fazla Patent/Faydalı model başvurusu yapan firma ödülüne layık görüldük. Yanı sıra, dünya ortalamaları ölçeğinde halen toplamda yaklaşık 90 adet patentimiz, 15 faydalı modelimiz, 3 uluslararası patentimiz, 1 ülkesel patent başvurumuz bulunuyor. Bunlar beraber, her yıl da en az 10 adet patent başvurusu gerçekleştiriyoruz. Ayrıca, sürekli artan enerji tüketiminin çevresel, ekonomik ve sürdürülebilirlik problemlerinin üstesinden gelmek, önem verdiğimiz konuların başında geliyor. Bu doğrultuda, AR-GE ve inovasyon kültürünün kazanılmasına katkı sağlamak amacıyla, sorunların üniversite ve sanayi işbirliği içerisinde çözümüne yönelik olarak, ulusal düzeyde SANTEZ, TÜBİTAK ve BEBKA projelerimize de tüm hızıyla devam ediyoruz. Ek olarak, Avrupa Birliği’nin teknoloji geliştirme programlarından olan ‘HORIZON 2020’ projesi kapsamında, aynı alanda faaliyet gösteren çok sayıda paydaşın farklı ihtiyaçları gündeme getirdiği bir ortamda, enerji verimliliği ve enerji kaynaklarının etkin kullanılmasının amaçlandığı SPEAR (Smart Prognosis of Energy with Allocation of Resources ) projesinde oluşturulan konsorsiyumda, Aktaş Holding olarak yerimizi alacağız.

uygulama1

Üretim ve uygulama süreçleri sonrasında ortaya çıkan çevre kirliliği, atık vs.. gibi problemlere karşı ne gibi tedbirler alıyorsunuz?

Ak-İZO olarak, günümüz dünyasında büyük önem kazanan doğal çevreye uyumlu, zararsız madde ve ürünlerin kullanılmasına özen gösterip, daima çevre bilinciyle hareket ediyoruz. AK-İZO’nun son teknoloji ürünü olan membranları, temiz su kaynaklarının korunması ve kuraklığın önlenmesi noktasında, gölet tabanlarında koruyucu bir görev yapıyor.

Ürettiğimiz EPDM esaslı ürünler, uzun ömürlü bir ürün olması ve yenilenme gereksinimine ihtiyaç duymamasından ötürü, ‘doğa dostu’ bir malzemedir. Bilindiği üzere kauçuk ürünleri, çürüme yapmaz ve kendiliğinden zararlı maddeler üretmez. Yangın durumunda dahi doğa ve çevreyi kirleten önemli zararlar vermez ve dioksit dahi üretmez. Öte yandan şirket politikamız gereği, toplam kalite yönetim sistemi ve verimlilik esaslı çalışmalar yürütmekteyiz. Bu doğrultuda, yalın üretim anlayışıyla tasarrufu önceleyerek, sürdürülebilir enerji geliştirme uygulamalarına yönelmiş durumdayız.

Önümüzdeki dönem için hedef ve öngörüleriniz ne doğrultuda? Yeni proje/yatırımlarınız olacak mı?

Aktaş Holding olarak, sürekli gelişim ve başarı odaklı yolumuza devam ederken, insan ve çevre önceliğinde; bilgiye ve teknolojiye yatırım yapmayı sürdürmek istiyoruz. Bu çerçevede özellikle 2020 yılı ve sonrasına yönelik hedeflerimiz kapsamında, birçok alanda yeni atılım yapma düşüncemiz bulunuyor. Elbette ki bunlar arasında büyük önem verdiğimiz Yapı Grubumuz da yer alıyor. Bu anlamda ilerleyen süreçlerde yeni yatırım planlamalarımızla ilgili önemli gelişmeler yaşanabileceğini söyleyebilirim.

 

#AktaşHolding #sektör #yalıtım #röportaj

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*