Anasayfa » Aktüel » Dijital dönüşümün katma değeri: 10 yılda 23,8 trilyon dolar!

Dijital dönüşümün katma değeri: 10 yılda 23,8 trilyon dolar!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde, 17-18-19 Nisan 2018 tarihlerinde Yenikapı Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen World Cities Congress İstanbul’18, dünyanın dört bir yanından akıllı şehir stratejileri üzerine çalışma yapan idari temsilcileri sektör profesyonellerini bir araya getirdi. Geleceğe daha yaşanabilir bir dünya bırakmak için hayata geçirilebilecek akıllı şehir uygulamaları hakkında bilgi birikiminin paylaşıldığı World Cities Congress İstanbul’18’e bu yıl 10 bini aşkın sektör profesyoneli katıldı. İstanbul ulaşımına akıllı çözüm World Cities Congress İstanbul’18 açılış konuşmalarının ardından, İETT’nin otonom aracı tanıtıldı. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk ÖZLÜ, Eski İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez ZAPATERO, Erzurum Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı, İstanbul Valisi Vasip ŞAHİN ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt UYSAL’ın katıldığı kurdele töreninde, geçmişte Beyoğlu’nda nostaljik tramvay olarak kullanılan araçlardan birinin İETT Genel Müdürlüğü tarafından elektrikli ve sürücüsüz bir araç haline dönüştürüldüğü açıklandı.

Bilim Merkezi Türkiye vizyonu İstanbul’da başlıyor

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk ÖZLÜ, “İstanbul, 130 ülkeden daha büyük ekonomisiyle sadece bizim için değil, tüm dünya için küresel bir değere sahiptir. İstanbul büyük ölçekli projeler ve yatırımlarla dünyanın çekim merkezi olma yolundadır. Küresel bir şehir olan İstanbul, teknolojinin de merkez üslerinden biridir. ‘Bilim Merkezi Türkiye’ hedefimizin en önemli halkası olan İstanbul, teknoloji, Ar-Ge ve inovasyonda dünyanın cazibe merkezlerinden biridir. Akıllı şehir uygulamaları, Türkiye’nin dijital dönüşümü için de itici güç niteliği taşıyor. Bu önemli kongrenin İstanbul’da yapılması, şehrimizin dünyadaki bilinirliği açısından da önem taşıyor. Şehrimize olan bu büyük ilgi bize cesaret veriyor. Yaşadığımız çağda şehirler artık akılla yönetiliyor. Özellikle Türkiye gibi nüfusun %93’ünün şehir ve ilçe merkezlerinde yaşadığı bir ülkede akıllı şehir yönetimi bir zorunluluktur. Ülke nüfusunun yaklaşık %19’unu barındıran İstanbul için akıllı şehir kavramı vazgeçilmezdir. İstanbul akılla, teknolojiyle ve yenilikçi fikirlerle idare edilen bir şehirdir. Milyonlarca İstanbullu vatandaşımız, aklın ve teknolojinin getirdiği çözümlerle bu büyük şehirde hayatını sürdürüyor.” dedi.

Akıllı şehir uygulamalarıyla kamuda 23 milyar dolar tasarruf mümkün

Üç gün boyunca 140’tan fazla konuşmacı ve 26 workshop etkinliğine ev sahipliği yapan World Cities Congress İstanbul’18 ayrıca sektör liderlerinin katıldığı panellerle gündemi belirledi. Netaş CEO’su Müjdat Altay’ın moderatörlük yaptığı Yenilikçi Şehir Teknolojileri paneline Türk Telekom CEO’su Paul Doany, Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Meltem Bakiler Şahin, Bosch Türkiye ve Ortadoğu Başkanı Steven Young ve Cisco Türkiye CEO’su Cenk Kıvılcım katıldı. Cisco Türkiye CEO’su Cenk Kıvılcım, “Önümüzdeki 10 yıl içinde özel sektörde dijital dönüşüm perakende, enerji, finans, ürfetim, hizmet sağlayıcı ve sağlık sektörlerinde 23,8 trilyon dolar katma değer yaratacak. Araştırmalarımıza göre Türkiye özelinde dijitalleşme ile önümüzdeki 10 yılda toplam 192 milyar dolarlık değer yaratma potansiyeli bulunuyor. Bunun yaklaşık 169 milyar dolarını özel sektör yaratabilir. Kamu sektöründe ise özellikle akıllı şehir uygulamaları ile yaklaşık 23 milyar dolar ek değer yaratma potansiyeli var.” açıklamasını yaptı.

#Dijital, #Donusum, #Tasarru

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: