Anasayfa » Aktüel » Çimsa, Türkiye Çimento Sektörünün İlk Ar-Ge Merkezi Formülhane’yi Hayata Geçirdi

Çimsa, Türkiye Çimento Sektörünün İlk Ar-Ge Merkezi Formülhane’yi Hayata Geçirdi

Sabancı Holding iştiraki olan, yenilikçi vizyonu ve örnek uygulamalarıyla Türkiye çimento sektörüne öncülük eden Çimsa, 2000 yılında Mersin’de kurduğu Ar-Ge Merkezi Formülhane’nin T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından tescillenmesiyle kendi sektöründe yine bir ilki gerçekleştirdi.

Çimsa, faaliyette olduğu 45 yıldır katma değeri yüksek ve özel ihtiyaçlara yönelik farklı ürünler ile uygulamalar geliştirmek amacıyla inovasyona yatırım yapmayı ilke edinerek, çimento ve yapı sektörünün trendlerine ve dinamiklerine yön vermeyi hedefleyen çalışmalarını hız kesmeden sürdürüyor. İnovasyonu, rekabet üstünlüğü sağlamak açısından stratejik bir araç olarak benimseyen Çimsa, geliştirdiği ürün ve hizmetlerle yaşam kalitesinin ve çevrenin iyileştirilmesine katkı sağlıyor.

Çimsa’nın Ar-Ge Merkezi Formülhane’de düzenlenen basın toplantısında şirketin sektördeki güçlü konumunu sağlayan unsurların başında Ar-Ge faaliyetlerine verilen önemin yer aldığını ifade eden Çimsa Genel Müdürü Nevra Özhatay, “Piyasanın her aktörü, global şartlarda sürdürülebilir bir büyüme sağlamak için teknolojik trendleri yakalamalı ve her zaman inovatif çözümlerin bir parçası olmalıdır. Bizler, birleştirici ve güçlü bir ürün olan çimentoya hayat veriyoruz. Bu süreçte, bir sanayici olmanın ötesine geçiyor ve ülkemize değer katıyoruz. Çimsa’yı rakiplerinden ayıran faktörlerin başında araştırmaya, sorgulamaya, gelişmeye, yenilenmeye ve değişmeye ayırdığımız kaynak ve yaptığımız yatırımlar geliyor. 2000 yılında Mersin’de kurduğumuz ve 28 Şubat 2017 tarihinde, T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın denetimiyle tescillenen Ar-Ge Merkezimiz Formülhane’de, faaliyet gösterdiğimiz pazarların talep ve beklentilerini baz alarak, en yeni ve faydalı ürünleri geliştirmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.ç2

Çimsa Ar-Ge, İnovasyon ve İş Geliştirme Genel Müdür Yardımcısı Önder Kırca, konuşmasında Formülhane’de gerçekleşen çalışmalar neticesinde beyaz çimento ve özel ürünlerle Çimsa’nın bir dünya markası olduğuna vurgu yaparak “Türkiye’nin ilk beyaz çimento üreticisi olmamızın yanı sıra, Formülhane’de geliştirdiğimiz, Kalsiyum Alüminat Çimentosu, Kendini Temizleyen Çimento ve Anti Bakteriyel Çimento gibi özel ürünlerimizle, portföyümüzü genişletiyor ve sektöre yenilikçi yaklaşımlar sunuyoruz.” dedi. Kırca, “Türkiye’de bir ilk olan Ar-Ge Merkezimiz Formülhane aracılığıyla gerek yurt içinde gerek yurt dışında bulunan müşterilerimize kesintisiz hizmet sağlıyoruz. Merkezimizde katma değeri yüksek, son kullanıcıda fark yaratan yeni ürün geliştirme programları, satış destek hizmetleri, laboratuvar desteği ile beraber, çimento sektörünün gelişiminde rol oynayacak değer yaratıyoruz. Gerçekleştirdiğimiz müşteri çalışmaları ile müşterilerimizden elde ettiğimiz bilgiyi yine müşteri odaklı ürünler geliştirmek ve çimento üretim prosesimizi bu doğrultuda geliştirmek için kullanıyoruz. Çimsa olarak teknolojik gelişmeleri yakından takip etmeye ve inovatif çözümlerle sektöre öncülük etmeye devam edeceğiz.” diyerek sözlerine devam etti.ç3

Çimsa Mersin Fabrikası;

 • Çimsa’nın 1972’de kurulan ilk fabrikası,
 • Dünyada ilk kez isteğe bağlı değişebilen gri/beyaz klinker üretim hattına sahip olması,
 • T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan onaylı çimento sektöründeki ilk Ar-Ge Merkezi’ni bünyesinde barındırması,
 • Çimsa’nın yerleşke anlamında en büyük fabrikası olması,
 • Toplam tükettiği enerjinin %20’sini atık ısıdan geri dönüştürülmesi,
 • Türkiye’de kalsiyum alüminat çimentosu üreten ilk ve tek fabrika olması,
 • Dünyada tek çatı altında gri, beyaz ve kalsiyum alüminat çimentosu üreten tek fabrika olması,
 • 2013 yılında Çimento İşveren Sendikası’nın düzenlediği İş Sağlığı ve Güvenliği Yarışmasında birincilik elde ederek, İSG Performans Ödülü’ne layık görülmesi,
 • 2016 yılında kalsiyum alüminat çimentosu üretiminde bir ilke imza atarak 50 alimünalı çimento üretilmesi,ç4

Çimsa’dan Satır Başları:

 • Türkiye çimento sektöründe birçok ilke imza atan Çimsa, hem ülkesine hem dünyaya ekonomik, sosyal ve çevresel anlamda değer katmaya devam ediyor.
 • 2500 kişilik insan kaynağıyla istihdama katkı sağlamaktadır.
 • 2016 yılında 1 milyar 170 milyon TL net satış geliri elde etmiştir.
 • 65’den fazla ülkeye yaptığı toplam 110 milyon dolarlık ihracatla Türkiye için değer yaratmaktadır.
 • 165 milyon ABD doları yatırımla Çimsa Afyon Çimento Fabrikası modern teknolojilerle donatılmış yeni bir üretim tesisine taşınmaktadır.
 • Çimsa Eskişehir Fabrikasında I. Üretim Hattı’nın hem gri hem beyaz klinker üretecek şekilde (convertible) modifikasyonu için 55 milyon ABD doları yatırım yapılmaktadır.
 • Çevre, iş sağlığı ve güvenliği, eğitim ve sürdürülebilirlik alanında 11 milyon ABD doları olmak üzere, toplam 195 milyon ABD doları yenileme, idame, modernizasyon ve kapasite büyütme yatırımı gerçekleştirilmiştir.
 • Çimento Endüstrisi İşverenler Sendikası’nın (ÇEİS) gerçekleştirdiği İş Sağlığı ve Güvenliği Performans Ödülleri’nde Çimsa Kayseri Fabrikası’nın gösterdiği başarılı performans ile birincilik elde edilmiştir.
 • Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) tarafından düzenlenen Mavi Baret İş Güvenliği Yarışması’nda, Silifke Hazır Beton Tesisi ile birincilik, Çukurhisar Hazır Beton Tesisi ise ikincilik ödülüne layık görülmüştür.
 • CDP Türkiye 2016 raporlama döneminde şirket başarısı sayesinde A- puan alarak, Türkiye İklim Liderleri Ödülleri’ne layık görülmüş ve böylece çimento sektöründe bir ilke imza atmıştır.
 • Çimsa ürünlerinin katma değerinin artırılması, kullanım alanlarının geliştirilmesi ve ürün yaşam döngüsünde çevresel etkilerinin azaltılmasına yönelik gerçekleştirilen çalışmalar neticesinde Çimsa Isıdaç40 dünyanın ilk EPD belgeli kalsiyum alüminat çimentosu, Çimsa Super Beyaz ise dünyanın EPD belgeli 2. beyaz çimentosu olmuştur.
 • Çimsa, 2015 yılında, özel sektörün toplumsal cinsiyet eşitliği girişimlerini şirketler arası öğrenme süreçleriyle desteklemek amacıyla “Global Compact Türkiye Kadının Güçlenmesi Çalışma Grubu”na katılmıştır.
 • 8 Mart 2016 itibarıyla “Kadının Güçlendirilmesi İlkeleri”ni (Women Empowerment Principles- WEPs) imzalayarak toplumsal cinsiyet eşitliğini ilerletecek şirket politikaları oluşturmayı ve uygulamayı taahhüt etmiştir.
 • Türkiye çimento sektöründen Çimento Sürdürülebilirlik Girişimi (CSI)’ne üye ilk ve tek şirkettir.

#Çimsa #Türkiye #ÇimentoSektörü #Çimento #Sektör #ArGeMerkezi #ArGe #Merkez #Formülhane #FormülhaneyiHayataGeçirdi

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*