Anasayfa » Aktüel » “Bizi farklı kılan; standartlar içinde daha stabil bir ürün yapabilme becerimiz”

“Bizi farklı kılan; standartlar içinde daha stabil bir ürün yapabilme becerimiz”

“Bursa Çimento olarak asıl amacımız;, üretimin artırılmasının ötesinde Dünyada kullanılan en iyi teknolojileri kullanan ve hem çevre duyarlılığını hem de insana yaklaşımını en üst seviyeye çıkaran bir fabrikayı Bursa halkına ve Türkiye’ye hediye etmek.”

1966 yılında Bursa’da kurulan ve %100 halka açık bir yapı ile çalışmaya devam eden Bursa Çimento, Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşları arasında yer almakta. Bursa Çimento Genel Müdürü Osman Nemli ile şirket faaliyetleri, yeni projeleri ve sektördeki yenilikler üzerine konuştuk.

Kısaca firmanızdan bahseder misiniz?

3 bin civarında ortağa sahip olan Bursa Çimento’ya bağlı olan şirketler arasıda Çemtaş, Bursa Beton, Rodaport, Tunçkül ve Ares bulunuyor.Bursa Çimento olarak, Güney Marmara’da yer alan fabrikamız ile bölge ihtiyacını karşılayacak bir kapasiteye sahibiz. Kurulduğumuz günden bu yana ileri teknoloji ve yenilikçi bir  anlayış ile üretim yapmaya özen gösteriyoruz.1969 yılında üretime başlayan Bursa Çimento, hali hazırda 1.400.000 ton/yıl klinker üretimi ile toplam 2.850.000 ton/yıl çimento öğütme kapasitesine sahip. Ayrıca 2016 yılında teknoloji ve verimliliği artırmaya yönelik toplam 8 milyon 200 bin liralık yatırım yaptık. Mevcut otomasyon sistemini sürekli iyileştirerek Bursa Çimento fabrikasının geleceğin yeni nesil çimento üretim tesisleri arasında yerini almasını hedefliyoruz.

Ürün gruplarınız hakkında bilgi verir misiniz? Hangi sektörlere hizmet vermektesiniz?

Hızla büyüyen inşaat sektörünün en önemli tedarikleri hazır beton ve çimentodur. Bu bağlamda çimento ve hazır beton üretimi hem kapasite hem yenilik anlamında her geçen gün daha iyi bir noktaya gelmektedir. Öte yandan dökme, torbalı, sling bag ve big bag ambalajlı çimento ürünlerimiz ile nihai müşterilerimize ulaşıyoruz. Ürün porföyümüzde 32,5 dayanımdan 52,5 dayanıma kadar 6 değişik tip çimento yer almaktadır.

Değişen ihtiyaç ve beklentiler çerçevesinde kullanılan ürün ve uygulamada son dönemde ne gibi yenilikler mevcut?

bursaFabrikanın gelişen teknolojiye uyum sağlaması ve verimliliğin arttırılmasına yönelik çeşitli yatırımlar yapıyoruz. Öte yandan ürünün standartları belirlenmiş, sonuçta hepimiz bu standartlara uygun üretim yapıyoruz. Sektörde sizi farklı kılan standartlar içinde daha stabil bir ürün yapabilme beceriniz. İnşaat sektöründe yaşanan gelişmeler ve deprem hassasiyetimiz sonucunda kullanılan beton dayanım sınıfları giderek yükselirken, çimento kalitesindeki değişimlere karşı hassasiyetin artığını düşünüyor, buna göre de ürünlerimizi belirliyoruz.

Pazardaki bu stabiliteye rağmen standartlarda yer alan veya almayan yeni ürün grupları üzerinde çalışmalar yapmaya devam ediyoruz. Pazarda oluşabilecek ihtiyaçlar doğrultusunda yeni ürünlere geçiş yapma esnekliğimizi her zaman hazırda bulunduruyoruz.

Ürün portföyünüzü genişletirken hangi kıstaslara dikkat ediyorsunuz? Yeni ürünlerinizi neye göre belirliyorsunuz?   

Uyguladığımız çevre politikaları ve faaliyetlerinin başında çevreye duyarlı ürünler geliştirmek ve bu ürünleri yine çevreye duyarlı süreçler ile üretmek geliyor. Bunun yanı sıra ürün kalitesi, müşteri memnuniyeti, iş sağlığı ve güvenliği gibi birimlere yönelik farklı geliştirme çalışmalarımıza da devam ediyoruz. Bunların bir kısmı endüstri 4.0’a geçişimizi hızlandıracak unsurlar. Yeni yatırımımız ile birlikte mevcut en iyi teknikleri kullanarak ülke ekonomisine katkı sağlarken, çevremizle daha  barışık bir tesis olmayı planlıyoruz.

Yeni pazar arayışlarınız hangi yönde gelişiyor?

Yeni pazarlar konusunda özellikle yurtdışı olmak üzere arayışlarımız devam ediyor. Ancak amacımız tek seferlik spot satışlar yapmak değil. Girdiğimiz pazarda kalıcı olup uzun yıllar bizim ürünümüze alışan müşteriye kaliteli hizmet sunmak istiyoruz. Bu noktada hacimden daha çok uzun süre ticaret yapabilir miyiz kriterine odaklanıyoruz.

AR-GE ve inovasyon çalışmalarında önceliğinizi hangi konulara göre belirliyorsunuz?

Öncelik verdiğimiz konulardan biri de atık ve atık ısıdan enerji üretmek. 2011 yılında Atıktan Türetilmiş Yakıt Hazırlama Tesisi’ni, 2013 yılında ise Atık Isı Enerji Tesisi’ni devreye aldık. Yakıt kaynağı olarak kullanılan atık ile atık ısından elde edilen enerji olmak üzere iki şekilde enerji üretimi sağlanıyor. Bacadan çıkan sıcak gazlardan tekrar enerji üretiyoruz. Bu sayede kullandığımız enerjinin yüzde 20 ile 25’ini karşılıyoruz.

İlave olarak, kalorifik ihtiyacımızın bir kısmını atık yakarak karşılıyoruz. Bu sayede atıkların gömülerek depolanma ihtiyacını azaltarak çevreye ciddi anlamda bir katkıda bulunuyoruz.

Ar-Ge çalışmalarımızın büyük kısmı bu iki konuya odaklanmış durumda. Hem atık ısıdan daha fazla enerji üretebilmek hem de daha fazla endüstriyel atığı bertaraf edebilmek üzere araştırmalar yapıyoruz. Yeni ürünler geliştirebilmek için de çeşitli çabalarımız var, ancak daha önce de bahsettiğim gibi bu noktada pazar ihtiyaçları da önem kazanmakta.

Yeni proje/yatırımlarınız olacak mı?

Evet. Bursa Çimento’nun ‘Çimento Fabrikası Kapasite Artışı ve Atık Isıdan Enerji Üretim Tesisi’ projemize Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden ÇED olumlu kararı çıktı. Bu karar ile birlikte 120 milyon dolarlık teknoloji yatırımına hazırlanıyoruz. Yeni yatırım ile kapasitemiz 1.8 milyon ton/yıl klinker olacak… Bursa Çimento olarak asıl amacımız; üretimin arttırılmasının ötesinde Dünyada kullanılan en iyi teknolojileri kullanan ve hem çevre duyarlılığını hem de insana yaklaşımını en üst seviyeye çıkaran bir fabrikayı Bursa halkına ve Türkiye’ye hediye etmek.

#cimento, #firma, #enerji

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*