Öncelikle kısaca kendinizden ve firmanızdan bahseder misiniz?

Kılıçoğlu 1927 yılından beri sektörünün lider ve lokomotif markası olarak yoluna devam ediyor. Ben 4. nesil olarak şirketin yönetimin başındayım. Kılıçoğlu bu gün konut çatı pazarının lideri konumunda. Gerek m2 satış gerekse marka bilinirliği açısından lider konumdayız. Burada sektör tanımı tabi ki çok önemli biz sektörümüzü Türkiye konut çatı pazarı veya daha teknik olarak eğilimli çatı pazarı olarak tanımladık.

Türkiye’nin ilk kiremit fabrikalarından olan Kılıçoğlu günümüzde yapı sektörünün önderleri arasında yer almaktadır. Kurulduğu günden bu yana sektörde ilkleri gerçekleştirmiş kendi sektörünün lideri konumunda bir markadır. Kılıçoğlu olarak kurulduğumuz günden bu yana milyar adetten fazla kiremit üretimi gerçekleştirdik, yaptığımız sürekli AR-GE çalışmaları neticesinde ürünlerinde ve hizmetlerinde çeşitlilik sağlarken, yapı sektörünün önde gelen ve lokomotif isimleri arasında yer aldık. Bugün kurulu kapasiteyle kiremit üretimimiz Megaron Çatı Teknolojileri ile birlikte yıllık 8 Milyon metrekareye çıkmıştır. Eskişehir’de bulunan Türkiye’nin en yüksek kapasitesine sahip tam otomatik fabrikamız ve sürekli yenilenen teknolojilerle günden güne büyürken, ürün kalitesini her geçen gün bir adım daha ileriye taşıyoruz.

Ürün gruplarınız ve yeni nesil ürünleriniz hakkında biraz bilgi verir misiniz?

Kılıçoğlu olarak kiremit üretimi başladığımız sektörde önemli atılımlar gerçekleştirerek çatıyla ilgili her türlü ihtiyacı karşılayabilen bir marka haline geldik. Kiremit ile birlikte çatıdaki önemli detay çözümleri ile çatı pencereleri, yağmur indirme sistemlerinden güneş panellerine kadar en geniş ürün çeşidi  Kılıçoğlu ürün gamında yer almaktadır.

2014 yılında kurduğumuz Megaron Çatı Sistemleri ile müşterilerimize anahtar teslim çözüm sunmaktayız. Megaron Çatısı altında farklı renklerden oluşan kiremitlerimiz mevcut ayrıca Ecotitanium ürünümüzü fark yaratmak isteyenlere çevreci çatı olarak sunuyoruz. Bu ürün havadaki zararlı gazları yararlı gübreye dönüştüren yeni nesil çatı. Yeni nesil çevreci Ecotitanium Çatılar da beyaz rengiyle küresel ısınmayla mücadele ederken, hava kirliliğini azaltıp zararlı gazları bitkilere yararlı gübreye dönüştürüyor. Ecotitanium çatılar fosil yakıtlarının yakılmasıyla yayılan zararlı hava kirleticileri yararlı bir gübre olan kalsiyum nitrata çeviren titanyum teknolojisi ile kaplanıyor. Motorlu araçların egzoz dumanlarında bulunan azotun temizlenmesi için kiremitlerin üzerine uygulanan titanyum kaplama teknolojisi güneş ışığına maruz kaldığında havadaki azot oksitlerle nötralize ederek zararsız kalsiyum nitrat haline getiriyor. Bu ürünümüz sektöründe 2 özel ödül aldı.

Megaron Çatı Teknolojileri alternatif model ve renkteki kiremitlerin yanında doğal kil kiremitleriyle birlikte çatılarda antik bir görüntü isteyenlerin tercihi olan Anadolu medeniyetleri serisi ile çatıda seçme özgürlüğü sunuyor. Bunların yanında sunduğu detay çözümleri, çatı pencereleri, fotovoltaik güneş panelleri ile çatı ile ilgili her türlü ihtiyacı karşılıyor.

Teknoloji transferi ve ürün geliştirme konusundaki çalışmalarınızdan biraz bahseder misiniz?

Odağımızda sürekli ürün geliştirme ve iyileştirme var. Kılıçoğlu markasıyla da yeni ürün çalışmalarımız devam ediyor. Granada kiremidimizi estetik anlamında ve çatıda uygulama kolaylığı açısından yeniden tasarladık. Tüketicinin ve uygulamacıların taleplerini değerlendirerek yeni ürünleri geliştiriyor ve tasarlıyoruz. Var olan ürünlerde tasarım geliştirmeleri yaparak su sızdırmazlık emniyeti ve çatıda döşeme kolaylığı gibi teknik özellikleri daha üst seviyelere taşıyoruz. Alaturka Kiremidimizde bir yenilik yaptık. Kiremidin yanlarına eklediğimiz parça ile Alaturka kiremidin kayma ve döşeme zorluğu gibi sorunlarını ortadan kaldırdık. Bu ürün patenti de şu anda bizde. AR-GE departmanımızda bir kaç grup çalışıyor. Çok ciddi testler yapıyoruz. Bir ürün tasarımı 1,5-2  yılı bulabiliyor. Kil kiremitte yılda bir veya iki yılda bir Ar-Ge ürünü çıkıyor ama Megaron’da çok daha fazla ürün çıkarıyoruz.  Hammadde konusunda da Türkiye’nin sayılı test merkezlerinden birini kuruyoruz hem teknik personel hem de alt yapı olarak uluslararası bir araştırma laboratuvarı olma yolunda ilerliyor bu merkezimiz.

Megaron Çatı Teknolojileri markamızın altında çıkardığımız diğer bir yeni ürünümüz Megaron Ultra eşsiz görünümüyle çatılarda fark yaratıyor. Megaron Ultra ile, özel dizaynı sayesinde geleneksel kil kiremidin üstün özelliklerini modern çatılara taşımayı hedefledik. Kil Kiremidin sağlamlık, uzun ömür, renk dayanımı, yüzey düzgünlüğü gibi üstün özellikleri Megaron Ultra sayesinde modern mimari uygulamalara alternatif çözüm getiriyoruz. Megaron Ultra Serisi alışılmışın dışında modern ve sade görünümü ile göze çarpıyor.

Megaron Ultra’nın en belirgin özellikleri ise yüzeyinin pürüzsüz olması ve mukavemetinin yüksek olması. Bu iki özelliği birleştiren Megaron Ultra hem estetik hem de uzun ömürlü bir çatı kaplama malzemesi.

Avrasya Pencere&Cam Fuarı’na katılacak mısınız? Orada ilk kez sergileyeceğiniz ürün ya da sistemleriniz olacak mı?

Bu fuara katılmıyoruz.

Satış ve satış sonrası çalışmalarınızdan biraz bahseder misiniz? Hangi ülkelere ulaşıyorsunuz? Yeni pazar arayışlarınız var mı?

Son yıllarda çatılarda da farklı ürün tercihleri var. Bu hem projelerde hem de bireysel çatı sahiplerinde karşımıza çıkan bir unsur. Biz Kılıçoğlu olarak kendimizi bu çeşitli taleplere hazırladık.  Sektörde şu anda en geniş ürün gamına sahip firma biziz. Bu anlamda çatı sahiplerine bir çok alternatif sunabiliyoruz. Hatta bunu Çatıda Seçme Özgürlüğü sloganıyla da vurguluyoruz.

Müşteri talepleri ürünün yanında hizmet boyutunda da değişmiş durumda. Sunduğumuz uzman bayi hizmetiyle müşterilerimize farklı bir çatı deneyimi sunuyoruz. Herkes çatıyı bilmek zorunda değil zaten biz müşterilerimizden böyle bir şey beklemiyoruz. Çatıyı bir uzmanlık olarak görüyoruz bu anlamda uzman bayilerimizle müşterilerimizin çatı ile ilgili ürün ve uygulama taleplerini profesyonel hizmetimizle sunuyoruz.

Ana ihracat pazarımız Ortadoğu ve Kuzey Avrupa ülkeleri. Mısır ve Irak başta olmak üzere tüm MENA ülkelerine ihracatımız var. Bu bölgelerde asıl pazarımız kaliteli konut pazarı; Bölgede gelişen ekonomilerle birlikte, site tarzında yapılan lüks konut projeleri ön plana çıkmaya başladı. Kılıçoğlu olarak bu bölgelerde kalitesi ile bilinen bir markayız ve özellikle villa pazarına hâkimiz.

Bu yıl için beklentilerinizi birkaç kelimeyle bizlerle paylaşmak ister misiniz?

Önümüzdeki dönemde kil kiremit üretiminde özellikle enerji verimliği konusundaki yatırımlarımıza devam edeceğiz, stratejik hedeflerimiz doğrultusunda ton başına enerji tüketimimizi her yıl aşağıya çekiyoruz. Megaron tesisimizde de kapasiteye yönelik yatırımlarımızı sürdürüyoruz, artan talebe karşılık verebilmek için üretim adetlerimizi devamlı artırıyoruz. Türkiye’nin lider kiremit markası olarak bu güne kadar ki taşıdığımız misyonu Türkiye’nin lider çatı çözümleri firması olarak devam ettirmek hedefimiz. Rekabet üstü bir liderlik için müşterilerimizin çatı ile ilgili tüm taleplerine karşılık vererek, farklı segmentlerde büyüme göstermeye devam etmek istiyoruz.

#Kılıcoglu, #Megaron, #rekabet

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: