Firmanızın kısa tarihçesi ile birlikte çalışma sahalarından ve hizmetlerinden bahseder misiniz?

1989 yılında kurulan Alumil Aluminium Industry S.A, 4 kıta ve 45 ülkedeki varlığı ile dünya çapında bilinen ve tanınan prestijli markalar arasında ilk 5’e giren, bir alüminyum ekstrüzyon üreticisidir.Mimari alüminyum profil sistemleri dizaynı ve yıllık 106000 ton’a varan  üretim kapasitesi açısından Yunanistan’da ve tüm Güneydoğu Avrupa bölgesinde birinci sırada yer almaktadır. Avrupa,Afrika, Orta Doğu, Körfez ülkeleri, Rusya ve ABD’de toplam 27 şubesi bulunan Alumil, sayıları 100’ü bulan ve son teknolojiyi içeren üretim tesisleri, depoları ile Avrupa’nın en büyük perakende ağlarından birini oluşturmaktadır.

Sektördeki yaklaşık 30 yıllık deneyimi ile ‘Alumil Alüminyum profil sistemleri’, yüksek kalite,estetik,çağdaş tasarım,fonksiyonellik ve diğer mimari sistemlere kolaylıkla entegrasyon kabiliyeti ile ön plana çıkmaktadır. Şirketimiz bünyesinde bulunan Ar-Ge departmanı bünyesinde dizayn edilen, her yıl yeni mimari trendlere göre geliştirilen Alumil Profil Sistemleri Alman IFT Rosenheim, Amerikan AAMA, İtalyan Instituto Jordano, Yunanistan EKANAL ve diğer EU sertifikalı bağımsız laboratuvar kuruluşlarının uluslararası akredite kurumları tarafından test edilmiş ve onaylanmıştır. Fabrikalar bünyesinde 11 extrüzyon presi,8 elektrostatik toz boya ünitesi,2 eloksal ünitesi,10 polyamid ısı yalıtım köprüsü montaj hattı,1 iç ve dış mekan kapıları ve güvenlik kapılar üretim tesisi, kompozit panel, polykarbon levha, EPDM fitil üretim merkezleri ile hizmet vermektedir. Alumil Türkiye irtibat bürosu ise 14 yıldır faaliyette olup, Türkiye ve yakın ülkeler pazarlarında ürünlerimizin tanıtımı ve satışı başarı ile, her geçen yıl artan bir ivme ile  gerçekleştirmektedir.

Türk Alüminyum Sektörü hakkında düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz? Rakamsal olarak mevcut durumu nasıl buluyorsunuz?

Alumil‘in Türkiye’deki varlığı 14 yılı buldu. Biliyorsunuz Türkiye çok dinamik bir Pazar. Yerli üretici sayısı çok fazla. 80’in üzerinde ekstrüzyon firması birbirine benzer ürünleri piyasaya sunuyor.

Mimari sistemler dediğimiz kapı, pencere, giydirme cephe, korkuluk, küpeşte sitemleri gibi, ürünler piyasada yaygın olarak bulunuyor fakat bunların dışında bütün ithal markalar da burada. Demek ki bir ihtiyaç var. İthal markaların içinde de en iyi konumda olan firmamız diye düşünüyorum.

Çünkü biz sadece proje bazında değil gerektiğinde perakende bazlı butik projelerde de malzeme temin etmede oldukça esnek davranıyoruz.

Ayrıca Türkiye distribütörlerimizin çok güçlü teknik ekipleri var. Projeleri dolaşıyorlar. Tabii biz de yardım ediyoruz. Ürün tanıtımı, projelerde ürünümüzün kabul ettirilmesi, şartnameye girmesi konularında hem de teknik destek, mimari gruplarla projelere malzeme analizleri, detay çözümleri, sistem çözümleri konularında çok başarılı çalışmaları var ve bunun da meyvelerini topluyoruz. Özellikle son 3 yılda İstanbul‘da ciddi ve prestijli projelere imza attık.Tabii ki çalışmalarımız sadece Türkiye’de değil Türkiye üzerinden komşu ülkelerde özellikle Özbekistan, Kazakistan, Gürcistan ve Azerbaycan’da her zamanki gibi devam ediyor. Daha ilerilere Tacikistan’a kadar uzandık.

Rekabet noktasında firmanızı diğer markalardan ayıran özellikler ve öncelikler nelerdir?

Ürün portföyümüz çok geniş. Aluminyum profil sisteminin uygulanacağı  binanın ölçülerine, konumuna, bulunduğu coğrafya ve iklimine göre en ekonomik seçenekden, en lüx konut sınıfındaki projelere kadar geniş bir yelpazeye hitap eden ürünler sunabiliyoruz. Ne yerli ne de yabancı rakiplerimiz bu konuda bu kadar farklı alternatif sunamıyor. Diğer bir özelliğimiz de şu: bütün kontrol bizde. Biz kendimiz sistemi tasarlıyoruz, ürünleri kendimiz üretiyoruz, ekstrüzyon profillerin yüm  yüzey işlemleri (elektrostatik toz boya, eloksal, ahşap görünümlü boya vs.)  yanında ısı yalıtımlı profillerde kullanılan poliamid köprülerin üretimi, EPDM fitil extrüzyonu,  hatta bazı önemli aksesuar kalemleri de fabrikamız bünyemizde üretiliyor.Kapı ve pencerelerin açılım mekanizmalarının tedariki konusunda da da Avrupa’nın belli başlı aksesuar üreticileri ile çalışıyoruz.Bu bizim en büyük avantajlarımızdan biri. Üretim çok yakın mesafede gerçekleşiyor.Aynı zamanda profil yüzey işlemlerinde  kullandığımız elektrostatik toz boya, Avrupa Birliği kriterlerine göre insan sağlığına zararlı olmayan kimyasal  içerikli karışımlardan üretiliyor..

Ürün gruplarınız hakkında bilgi verir misiniz? Marka bilinirliği en yüksek ürün grubunuz hangisi?

Ürün portföyümüzde son dönem minimalist mimari trendlere uygun olarak, dışarıdan görünen profil genişliğinin mümkün olduğu kadar az olduğu, bu nedenle de geniş panoramik manzara ve doğal ışlığın mümkün olduğunca çok kullanıldığı, Kaldır-sür, sürme doğrama daha çok ön planda. Bunların yanında giydirme cephe sistemlerimizi de yeni ürünlerimizi de sergilemeye çalışıyoruz.

Özellikle ısı yalıtımının mükemmel düzeye çıkarılıp mümkün olduğu kadar az enerji harcayan hem de çevre dostu ürünleri ile inşa edilen ‘akıllı ev’, Dünya genelinde ‘Passive House’ olarak adlandırılan  konut konsepti ön planda. Biz de bu oluşuma yönelik ürünler geliştirmeye gayret ediyoruz.

Zaten Alumil bir Avrupa firması olduğu için Avrupa Birliği’nin bu konuda şart koştuğu belli üretim kriterleri var. Ona uygun üretim yapmak zorundayız.

Önümüzdeki dönem için üretim ve yatırım planlarınızdan biraz bahseder misiniz?

Bizim Türkiye’de üretime dönük yatırımımız yok, Bunun sebebi Selanik’teki ana fabrikamızın Türkiye’ye çok yakın bir konumda olması ve malzeme taşımasında yarım gün gibi bir zaman diliminde müşteri siparişlerimizi rahatlıkla sevkedebilmemizdir. Yunanistan dışında, Sırbistan Belgrad’daki fabrikamızın extrüzyon üretim ve yüzey işlem kapasite artırma çalışmaları devam ediyor. Yeni yatırım alanlarımızdan biri de hem mimari profillerin yüzey kaplaması hem de iç ve dış mekan kapı gövdelerinde kullanılan, hafif fakat çok dayanıklı bir malzeme olduğu için çok geniş açıklık ve yükseklikteki kapılar için uygulanabilen ‘carbonfiber’ ürünümüzü geliştirdik.

Geçtiğimiz ay düzenlenen ‘AluExpo 2017 Fuarı’ hakkında neler söylemek istersiniz?

Fuar katılımlarına genel merkezimiz karar veriyor ve son iki yıldır sadece BAU/ Munich, FensterBau/Stutgart, Batimat/Paris, Dubai Big 5 ve Mosbuild Moscow fuarlarına katılılyoruz. Bu nedenle Aluexpo hakkında bir fikrim yok.

Son olarak eklemek istedikleriniz?

Firmamız ve ürünlerimize gösterdiğiniz yakın ilgi için teşekkür ederim.

#aluminyum, #fuar, #yatirim